Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór potencjometru do regulatora napięcia

21 Jun 2014 02:36 1125 1
  • Level 9  
    Witam!

Planuję zbudować (bardzo ambitne słowa jak na taki "projekt") stompboxa umożliwiającego redukcję napięcia zasilającego (wejściowego) 9V do napięcia regulowanego (wyjściowego) w granicy ~5-9V. Zasilany potwór potrzebuje ~4mA. Być może w przyszłości doszedłby jeden czy dwa efekty, ale całość absolutnie nie powinna nigdy (licząc ze sporym zapasem) przekroczyć ~20-25mA.
    Teraz pytanie: jak w temacie: jakiego potencjometru użyć?
    Według tej stronki: http://www.beavisaudio.com/Projects/DBS/ idealny byłby potencjometr liniowy 10k.
    Widzę też, że są dostępne 5W wersje takich potencjometrów. Zamawiać, czy jednak wybrać coś o innej rezystancji? Oczywiście jakieś uwagi odnośnie konstrukcji są mile widziane. Jeśli są uzasadnione powody dla których powinienem użyć dodatkowego rezystora (jak w drugim przykładzie z podanego linku) etc. lub zastosować inną konstrukcję (ale równie tanią i prostą oraz spełniającą swoje funkcji - płynna zmiana napięcia) to piszcie.

Z góry dzięki i pozdrawiam :)
  • Level 31  
    Wybierając potencjometr warto zwrócić uwagę na technologię wykonania i trwałość wykonania kontaktu ślizgowego. Szczególnie w Twoim obszarze zainteresowań ("stomp box"), potencjometry potrafią być dokuczliwe (zakłócenia, trzaski przy obrocie).
    Dawno temu stwierdziłem, że używany przeze mnie potencjometr obraca się wyczuwalnie płynniej od innych, a w układach akustycznych nie wprowadza nieprzyjemnych zakłóceń. Zwróciłem uwagę jaka firma, okazuje się że włoska "LESA".
    Potem wielokrotnie, a nawet po kilkudzesięciu latach obracam potencjometr i czując różnicę, spoglądam a to ta sama firma.
    Przepraszam, ale myślałem że to może moja obsesja, do czasu kiedy "wrzuciłem na google" hasło " LESA potentiometer". Cała masa aktualnych zastosowań do gitar np. tu:
    http://www.ebay.com/itm/like/171051170387?lpid=82&item=171051170387&lgeo=1&vectorid=229466

W odniesieniu do Twojego pytania "jakiego potencjometru użyć?", zwróć uwagę na to że potencjometry masowe ulegają zużyciu (częste obroty wycierają przewodzącą masę), a potencjometry drutowe, przy obrocie, mogą stanowić źródło dodatkowych zakłóceń (potencjometr 5W to zapewne drutowy).

Od dawna męczyło mnie, a co zamiast elementów ze stykami. Używałem do celów pomiarowych elementów FSRŸ (Force Sensing Resistor), które ściskane zmieniają rezystancję i to o kilka rzędów.
    Wtedy natrafiłem na szereg zastosowań, również w urządzeniach akustycznych, krótkie info tu:
    https://files.nyu.edu/dea218/public/fsr.html
    A może urządzenie typu "electronic gas pedal", zbudowane podobnie w oparciu o FSR, bezstykowe, zastąpiłoby układ z potencjometrem w Twoim zastosowaniu (nowatorskie, a może już ktoś to robi?).