Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką antenę wzmacniającą zasięg internetu Plus kupić?

21 Cze 2014 10:56 19725 8
  • Poziom 9  
    Witam ekspertów.
    Mieszkam w Sobawinach. Do najbliższego nadajnika Plusa (Opoczno) mam około 4km, do kolejnego 4,5 km. Ten bliższy nadaje w paśmie GSM 900, ten trochę dalej w paśmie GSM 900 i UMTS 2100. Obecnie internet chodzi dobrze tylko w jednym pokoju (tym od strony ww. nadajników). Osiąga maksymalnie 2 kreski zasięgu HSPA+. W speedteście dało to maksymalny download 2,2 Mbps, upload 1,3 Mbps, ping około 58 ms. Z tym, że wartości te bardzo się wahają i nawet w tym pokoju internet potrafi przestać całkowicie chodzić. W innych pokojach internet pracuje w trybie 3G, a korzystanie z internetu jest w praktyce niemożliwe.
    Mam zamiar zakupić antenę wzmacniającą sygnał. Wydaje mi się, że najlepszym wyborem będzie antena kierunkowa. Mój modem to ZTE MF669, otrzymany przy podpisywaniu umowy.
    Pytanie, które do Was kieruje brzmi następująco: jaką antenę kierunkową najlepiej kupić w moim przypadku?
    Czy antenę wielozakresową: http://www.cybertech.com.pl/p42,antena-lte-hspa-gsm-atk-log-9dbi-do-modemow-zte.html
    z tym, że zysk w padku takiej antenty wynosi tylko 9dBi.
    Jeżeli chodzi o anteny pracujące w jednym zakresie lepiej kupić z zakresu 900 Mhz pod bliższy nadajnik? http://www.cybertech.com.pl/p90,antena-atk-20-16-5dbi-kabel-fme-z.html
    Czy taką dla zakresu 2100 Mhz? http://www.cybertech.com.pl/k18,anteny-lte-umts-gsm-anteny-hspa-umts-3g-2100mhz.html
    Do tego zakupię taki konektor: http://www.cybertech.com.pl/p92,konektor-antenowy-do-modemu-zte-mf669-mf60-mf631-mf195-mf192-wtyk-fme-m.html
    Czy te anteny wraz z konektorem będą kompatybilne z moim modemem i tymi dwoma najbliższymi nadajnikami?
    Co w praktyce oznaczają zyski w granicach 17 dBi? Zakup jednej w ww. anten załatwi problem niestabilnego połączenia internetowego? Na jaką prędkość internetu mniej więcej mógłbym liczyć? Internet powinien pracować bez problemu w całym domu? Mam już router kompatybilny z moim modemem.
    Z góry dziękuje za wskazówki i pozdrawiam.
  • Specjalista Sieci, Internet
    W swojej lokalizacji masz zasięg 3G Plusa realizowany przez sieć UMTS900 Aero2 z BTS-a w Opocznie, ul. Przemysłowa. Stąd ten zasięg, który pojawia się u ciebie wewnątrz domu. Do korzystania z niego potrzebujesz anteny na 900MHz, może być http://www.cybertech.com.pl/p89,antena-atk-10-13-5dbi-kabel-fme-z.html do tego konektor , który wymieniłeś. na modemie wymuszasz w aplikacji do łączenia tylko 3G. W tej samej lokalizacji znajduje się BTS UMTS2100 Plusa ale zasięg na tej częstotliwości jest mniejszy niż na 900Mhz i do ciebie bez anteny nie dociera. Ewentualna antena na 2100MHz powinna go poprawić, może być któraś z linka np. 17dBi. Ponieważ dysponujesz modemem ZTE nie masz możliwości wymuszenia konkretnej częstotliwości. Gdybyś posiadał Huawei mógłbyś wymusić UMTS900 lub UMTS2100 za pomocą TopNetInfo. Do kiedy masz umowę w Plusie? Masz u siebie zasięg LTE Plusa realizowany z BTS-a LTE1800Mobylandu z Przemysłowej. Do korzystania potrzebujesz modemu/routera z obsługą LTE1800 oraz anteny zewnętrznej na 1800Mhz np.http://www.cybertech.com.pl/p115,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo.html Anteny na pewno poprawią zasięg i ustabilizuja połaczenie. Jak to przełoży się na prędkości trudno powiedzieć. Podobnie nie wiadomo czy lepsze prędkości uzyskasz na UMTS900 z Aero2 czy UMTS2100 z Plusa. trzeba by zrobić testy w pobliżu BTS-a. Osobiście zmieniłbym modem, kupił antenę DUAL LTE i korzystał z tej technologii.
  • Poziom 9  
    Dzięki za szybką odpowiedz.
    Wydaje mi się jednak, że do mojej dokładnej lokalizacji (z nr domu) LTE jednak nie dociera- źródło mapka zasięgu na stronie Plusa. Poza tym w mojej wsi widziałem tylko zasięg LTE, ale na zewnątrz budynków. Możesz podać źródło na którym sprawdzasz rozmieszczenie nadajników? Bo na mapce BTSearch w Opocznie nie ma żadnego nadajnika LTE.
    Jeżeli dobrze rozumiem kupując np antenę z częstotliwością 2100 Mhz tak czy inaczej wymuszam dla modemu łączenie się z tą częstotliwością więc chyba nie muszę go wymieniać na taki z taką opcją. Testy zrobię w wolnej chwili i zakupię albo antenę kierunkową na 900Mhz, albo tą na 2100 Mhz + konektor, bo nie jestem do końca pewien zasięgu LTE w moim domu.
    Co do długości kabla od anteny to lepiej, aby był jak najkrótszy + router na strychu i z niego połączenie kablem do PC, czy długi kabel antenowy+ router w pokoju i połączenie do PC krótkim kablem? Posiadam jeszcze laptopa i w tym drugim przypadku zasięg WiFi dla niego powinien być lepszy. Którą opcję wybrać? 15-to metrowy kabel antenowy powinien mi spokojnie wystarczyć
    Skorzystaj z mapy CP( to to samo co Plus) i odznacz internet domowy. Zasięg oczywiście jest na zewnątrz dlatego przy odległości do BTS-a 4-5 km konieczna antena na 1800MHz. W przypadku LTE w plusie szukasz na BTSearch siei LTE1800 Mobyland, w UKE. Te BTS-y sa z reguły nie potwierdzone ale po skonfrontowaniu z mapą CP/Plusa łatwo można wywnioskować, który działa. Oczywiście jak kupisz antenę na 2100MHz to łączył się będziesz z UMTS200Plusa. Kupując antenę na 900Mhz musisz wymusić jeszcze 3G aby modem nie łączył się z GSM900( 2G) Plusa tylko z UMTS900Aero2. Gdybyś miał Huaweia np. E-3131 mógłbyś zrobić teraz testy, która z tych częstotliwości zapewnia lepsze transfery. w tym celu w pobliżu BTS-a na Przemysłowej mógłbyś za pomocą TNI wymusić każda z tych częstotliwości i sprawdzić , na której są lepsze prędkości i kupił antenę na lepszą, mniej obciążoną. Masz ZTE więc musisz działać w ciemno. Kabel możliwie jak najkrótszy, szczególnie na 2100MHz( większe tłumienie). Max. kabel 10m. rozwiązanie z routerem na strychu OK. Możesz wziąć na tygodniowe testy internet z Plusa/CP i sprawdzić jak wygląda to LTE u ciebie.
  • Poziom 9  
    Mam wzięty internet mobilny Plusa z 25GB limitu transferowego i tym modemem w gratisie. Zainteresowałeś mnie tym Aero2. Wyłączyłem więc aplikację Plus Internet, a w opcjach modemu wymusiłem łączenie z numerem *99#- dla Aero2. Prędkość download w speedteście wzrosła do 3,5 Mbps, upload jest niski- w granicach 0,5 Mbps. Rozumiem, że w chwili obecnej korzystam z darmowego internetu Aero2 i nie tracę pakietu w ramach internetu z Plusa-aplikacja zbierająca ilość pobranych/wysłanych danych wyłączona? Maksymalna prędkość tego internetu to 5Mbps? Jeżeli to, co mówię jest prawdą to chyba kupie antenę na 900Mhz i będę ją stosował z internetem z Plusa, a jeżeli wyczerpię pakiet będę się przełączał na Aero2. Jeżeli nie mam racji, to proszę o wyprowadzenie mnie z błędu.
    Pozdrawiam
    Mylisz całkowicie pojęcia. Nie wiem skąd u wszystkich przekonanie, że sieć UMTS900Aero2 to darmowy internet. Ta sieć przede wszystkim świadczy usługę dostępu do 3G dla Plusa/CP na terenach pozamiejskich. W ramach uzyskania koncesji na LTE TDD2600 musi na swoim paśmie UMTS900 udostępniać darmowy internet BDI do końca 2016 r. Do korzystania z BDI potrzebna osobna karta. nie posiadasz jej więc nadal korzystasz z Plusa. Ponieważ na UMTS900Aero2 zasięg jest dużo większy niż na UMTS2100Plusa a obydwa BTS-y są w tym samym miejscu twój modem automatycznie łączy się z siecią UMTS900 Aero2 , która działa dla Plusa. Możesz kupić ATK-10/900 aby poprawić ten zasięg lub próbować połączyć się z UMTS2100 Plusa na panelu 2100MHz z Cybertecha. Trudno powiedzieć, na której z sieci będziesz miał lepsze wyniki. Zasięg i poziom sygnału na antenie 900MHz i sieci UMTS900Aero2 będzie lepszy. Bez anteny zew. na 2100MHz nie masz szans na połączenie się z BTS-em UMTS2100Plusa przy Przemysłowej. Kiedy brałeś ten internet w Plusie i czemu nie wziąłeś modemu LTE? Jeśli chcesz korzystać z BDI Aero2 musisz uzyskać od nich kartę do tej usługi http://www.aero2.pl/Bezplatny-Internet/Zamow-karte/Jak-uzyskac-karte
  • Poziom 9  
    Dzięki za jasne wyjaśnienie tematu. Internet brał mój brat. Jak widać nie do końca ogarniał i nie wziął odpowiedniego modemu, tylko ten który mu wcisnęli... Ja kończę za tydzień studia i po prostu chcę sobie tutejszy internet przywrócić do ładu, bo jestem przyzwyczajony do prędkości 60 Mbps ;)
    Skąd wzięła się prawie 2-krotna poprawa szybkości internetu po zmianie numeru telefonu w modemie z *99***1# na *99#?
    Jeżeli już kupię antenę powiedzmy na 900Mhz powinienem zostawić wartość *99# skoro internet na niej działa szybciej? Przy kupnie anteny 2100 Mhz chyba muszę wrócić do starego numeru *99***1#. Mam rację? A kartę do Aero2 chyba zamówię jako alternatywę przy wykorzystaniu tego niskiego limitu (co czuję, że z moimi zainteresowaniami będzie się to często zdarzać). Jaka jest maks. prędkość tego darmowego internetu?
    Jeśli chcesz korzystać z BDI Aero2 to musisz brać antenę na 900MHz lub wystawić modem MF669 na zewnątrz, np. na przedłużaczu 2-3m USB. poziom sygnału poprawi się około 10dBi( mury robią swoje). Proponuję ogólnie się wstrzymać, Plus wprowadził ostatnio usługę Power LTE- bezlimitowego internetu na technologii LTE. Na razie tylko dla nowych klientów ale ma w planach jej udostępnienie też dla obecnych. Ponoć wkrótce będzie możliwa opcja migracji, wówczas mógłbyś przejść z tego 25GB na ten Power LTe bez limitu. Aby z niego korzystać musiałbyś kupić modem z LTE np. E-3276 na Allegro ten z Plusa/CP kupisz za ok. 200zł. Do tego antena DUAL LTE za 200 zł i mógłbyś cieszyć się LTE bez limitu. Jaki masz router?Zacznij od wystawienia modemu na przedłużce USB za okno od strony BTS-a na Przemysłowej, to najtańsze rozwiązanie. Później jak wejdzie ta migracja na Power LTE możesz pomysleć nad tym LTE. Kartę BDI Aero2 zamawiaj, koszty ok. 30 zł. Jako łacze zapasowe OK, prędkości niskie DL 512Kb/s UL 256Kb/s ,na dodatek rozłącza co godzinę i Capcha.
  • Poziom 2  
    Serdecznie proszę o pomoc w doborze anteny czy jakiegoś innego urządzenia wzmacniającego sygnał. Mieszkam 3km na południe od Lutowisk w Bieszczadach, posiadam internet plus- nowa umowa daje LTE, ale oczywiście tu LTE nie działa. Posiadam modem huawei E3272, który okazało się, że w ogóle u mnie nie wychwytuje żadnego sygnału. Pojawia się komunikat "brak usługi". Dodam, że w Lutowiskach działa dobrze. Przełączyłam kartę na stary modem ZTE MF631, na tym modemie sygnał jest, ale tylko 2kreski i działa tragicznie słabo, właściwie to w niewielu miejscach w jednym pokoju w domu. Często w dodatku przerywa. Czy pomoże mi ktoś, co zrobić, żeby jakoś wzmocnić jego działanie? Bo zaczęłam czytać książki w trakcie ładowania stron, tak długo to trwa. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.