Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TECHNIK ELEKTRYK 2014, stary egzamin

Roladno 24 Cze 2014 17:28 33102 253
  • #91 24 Cze 2014 17:28
    jacek4665
    Poziom 9  

hmm według mnie najszybciej usterke znaleść analizując wyniki pomiarów lub też czasem usterka sie sama nasuwa na myśl po przeczytaniu treści zadania :)

• Testo
  • #92 24 Cze 2014 18:08
    asd11111
    Poziom 10  

proste jak masz np cewke to jakas rezystancja na niej musisz miec... w obw sterowania jak masz jakieś styki normalnie otwarte to jest przerwa czyli Nieskończoność (stanie wyłącznia oczywiście) a jak masz normalnie zamknięte to analogicznie do otwartych
    a ja mam pytanie do was ile ma wynosi rezystancja izolacji silnika i jaka jest rezystancja na stykach u v w zxy opisze ktos to?

• Testo
  • #93 24 Cze 2014 18:33
    semco_1802
    Poziom 14  

A ma ktoś wszystkie te punkty rozpisane co w jakim punkcie konkretnie pisać?

• #94 24 Cze 2014 18:37
    Tomasz948
    Poziom 12  

Co powiecie na algorytm z przykładu pierwszego tutaj:
    http://www.oke.krakow.pl/inf/filedata/files/T_elektryk_311_08_2012.pdf

Zaledwie 12 podpunktów,nie widzę tutaj informacji,że jeśli jest ok to przechodzimy dalej a jesli blad to wymieniamy.Czytałem,że niektórzy zapisują na algorytm 3 strony,robią tego typu blokowe i szczegolowo opisuja.Jeśli OKE podaje jako przyklad,ze mozna w ten sposob robic to chyba jest to dobrze.
    Nie uczyli mnie tego w szkole,wiec juz nie wiem jak mam sie za to zabrac.W pierwszym przykladzie jakby wszystko okrojone,a w drugim szczegolow z pytaniami czy jest ok.
    Taki algorytm mozna sobie w 15 minut napisać.Nie wiem co o tym sądzić.

Chyba wiem dlaczego,w poleceniu jest zaznaczone,że pomiary zostały wykonane i należy je tylko zinterpretowac.

• #95 24 Cze 2014 19:20
    semco_1802
    Poziom 14  

To ma ktoś to co w jakim punkcie wypisać?

• #96 24 Cze 2014 19:41
    jacek4665
    Poziom 9  

Posiada może ktoś arkusz egzaminu praktycznego z ubiegłego roku ? ( Technik Elektryk)

• #97 24 Cze 2014 20:13
    semco_1802
    Poziom 14  

1.Tytuł pracy egzaminacyjnej- 3pkt.
    2.Założenia do opracowania projektu realizacji prac - 11pkt.
    Zapisz w pracy egzaminacyjnej założenia do projektu – są to wszystkie istotne informacje, które znajdziesz w zadaniu i załącznikach i które musisz wziąć pod uwagę opracowując projekt realizacji prac. Dobrze jest podzielić założenia na grupy (parametry urządzenia, wyposażenie stanowiska pomiarowego, wyniki pomiarów).
    3.Wykaz prawdopodobnych przyczyn uszkodzeń w układzie- 10pkt.
    Wykaz działań związanych z ... – Powinieneś napisać, co zrobiłbyś w sytuacji gdybyś miał do dyspozycji badane urządzenie, stanowisko pomiarowe i chciałbyś zrobić to, co zostało zapisane w tytule. W większości przypadków znajdą się tam następujące punkty (zmodyfikowane ewentualnie w zależności od treści zadania):
    1. Określenie na podstawie parametrów katalogowych warunków zasilania (pracy).
    2. Narysowanie schematów układów pomiarowych z wykorzystaniem dostępnej aparatury kontrolno -pomiarowej do pomiaru wielkości charakterystycznych dla pracy badanego urządzenia.
    3. Sporządzenie wykazu aparatury kontrolno-pomiarowej.
    4. Zmontowanie układów pomiarowych.
    5. Wykonanie pomiarów i zapisanie wyników w tabelach.
    6. Obliczenie wielkości elektrycznych.
    7. Porównanie uzyskanych wyników pomiarów i obliczeń z parametrami technicznymi oraz opracowanie wniosków o prawidłowości działania urządzenia.
    8. Opracowanie wskazań eksploatacyjnych dla użytkownika.
    Np.:
    Wykaz działań związanych z uruchomieniem i sprawdzeniem działania zasilacza stabilizowanego impulsowego małej mocy
    1. Określenie na podstawie parametrow katalogowych zasilacza warunkow zasilania.
    2. Narysowanie schematow układow pomiarowych z wykorzystaniem dostępnej aparatury kontrolno -pomiarowej do pomiaru wielkości charakterystycznych dla pracy zasilacza.
    3. Sporządzenie wykazu aparatury kontrolno-pomiarowej.
    4. Zmontowanie układow pomiarowych.
    5. Wykonanie pomiarow i zapisanie wynikow w tabelach.
    6. Obliczenie wielkości elektrycznych.
    7. Porownanie uzyskanych wynikow pomiarow i obliczeń z danymi technicznymi oraz opracowanie wnioskow o prawidłowości działania zasilacza.
    8. Opracowanie wskazań eksploatacyjnych dla użytkownika zasilacza.
    4a. Algorytm prac prowadzących do lokalizacji i usunięcia uszkodzenia /jeżeli występuje/ - 25pkt
    /algorytm – droga do lokalizacji i usunięcia uszkodzenia
    Może być zrealizowany w formie blokowej lub opisowej
    Najprościej w formie blokowej analizować tabele pomiarów z załącznika
    Należy uwzględnić:
    -odłączenie napięcia zasilania
    -sprawdzenie obecności napięcia po odłączeniu przed przystąpieniem do prac
    - sprawdzenie ciągłości przewodów , ciągłości połączeń
    -sprawdzenie stanu zestyków np. styczników, przycisków, wyłączników itp.
    -sprawdzenie elementów, aparatów i maszyn w obwodzie głównym i sterowania
    - po dokonaniu ocenu stanu podjąć decyzje o sposobie naprawy na każdym etapie wykonania algorytmu
    - próbne uruchomianie układu po dokonaniu czynności naprawczych
    - koniec
    Uwaga : Powinno wystąpić w algorytmie badania uszkodzonego elementu układu
    4b.Wykaz prac prowadzących do lokalizacji i usunięcia uszkodzenia / jeżeli występuje w zadaniu/
    -odłączyć urządzenie od napięcia np. przez wyjęcie wtyczki
    -wzrokowa kontrola stanu urządzenia: sprawdzeniu połączeń elektrycznych, ciągłości przewodów, stanu urządzeń elektrycznych
    -sprawdzenie poprawności działania przyrządów przed pomiarami
    - pomiar rezystancji w obwodzie głównym i sterowania np. pomiar ciągłości przewodów w obwodach urządzenia, pomiar rezystancji uzwojeń cewek lub uzwojeń silnika, pomiar rezystancji izolacji uzwojeń itp. / z załącznika z pomiarami/
    -analiza pomiarów w celu ustalenia uszkodzenia
    -naprawa uszkodzenia w układzie
    -załączenie zasilania i próba uruchomienia urządzenia
    -koniec naprawy
    5.Wykaz mierzonych wielkości elektrycznych i przyrządów kontrolno pomiarowych- 5pkt.
    6.Wskazania eksploatacyjne dotyczące elementu wyszczególnionego w zadaniu- 3pkt.
    Wskazania eksploatacyjne dla użytkownika ... – powinieneś z treści zadania wypisać wszystkie informacje ważne dla użytkownika (sygnał o jakich parametrach możemy podać na wejście, sygnał o jakich parametrach pojawi się na wyjściu, środowiskowe warunki pracy – temperatura, wilgotność, spełniane przez urządzenie normy bezpieczeństwa, itp.) Np.: Wskazania eksploatacyjne dla użytkownika zasilacza stabilizowanego impulsowego małej mocy
    7.Dokumentacja z wykonanych prac w zakresie lokalizacji i usunięcia uszkodzenia- 35pkt.
    Należy uwzględnić:
    a/ wnioski wynikające z analizy wyników pomiarów w tabelach załączników
    - przepisać załączone tabele pomiarów i wyciągać wnioski czy wynik pomiarów są prawidłowe . Wyniki pomiarów rezystancji obwodu głównego lub sterowania porównujemy z załączonym-schematem i oceniamy czy wynik np. ciągłości przewodu jest dobry lub zły
    - pod analizowaną tabelą opisać czy przewody, urządzenia elektryczne układ' są dobre czy nie

b/ rodzaj wykrytego uszkodzenia i jego opis /określić miejsce uszkodzenia/
    - usterka polega na /braku połączenia - adres /
    - jest spowodowana : poluzowaniem przewodu, przerwaniem przewodu podczas remontu, uszkodzeniem zestyku lub elementu układu
    c/ opis sposobu usunięcia usterki
    usterkę można usunąć przez:
    - dokręcenie przewodów na stykach urządzenia elektrycznego
    - przy nieciągłości przewodu: odkręcić stary przewód, dociąć nowy przewód, odizolować końce przewodu , przykręcić
    - podczas naprawy podać narzędzia, materiały
    - załączyć zasilanie i uruchomić układ w celu sprawdzenia poprawności działania

d/ wykaz narzędzi : wkrętaki elektrotechniczne, przyrząd do ściągania izolacji, szczypce uniwersalne izolowane, lutownica, nóż monterski, szczypce boczne do dęcia itp. / podać tylko narzędzia potrzebne do naprawy /
    8.Modyfikacja układu- 8pkt.

• #98 24 Cze 2014 21:11
    asd11111
    Poziom 10  

http://www.powszechna.enetia.pl/download/telektrykzad/zadczerwiec2013.pdf
    tyle ze jest bez rozwiązania

Dodano po 58 [minuty]:

tomekkurowski
    Wykaz prawdopodobnych przyczyn uszkodzenia powinien zawierać opis:
     Możliwości uszkodzenia w obwodach sterowania z podaniem przykładów.
     Możliwość uszkodzenia w obwodach roboczych, z podaniem przykładów.
     Wskazanie na możliwość uszkodzenia poszczególnych elementów obwodu i lub
    uszkodzenia maszyn i aparatów.
     Możliwość uszkodzeń natury mechanicznej, np. zatarcie łożysk, pęknięcie wałów
    itp.

IV. Algorytm prac prowadzących do lokalizacji i usunięcia uszkodzenia.
    Algorytm prac prowadzących do lokalizacji i usunięcia uszkodzenia, zrealizowany w
    dowolnej formie, powinien uwzględniać następujące czynności:

Wszystkie czynności pomiarowe powinny być realizowane w stanie
    beznapięciowym !!

Odłączenie urządzenia od sieci zasilającej ze sprawdzeniem obecności napięcia,
    przed przystąpieniem do prac.
     Sprawdzenie ciągłości połączeń i stanu zestyków.
     Sprawdzenie elementów, aparatów i maszyn występujących w obwodach
    sterowania i roboczych urządzenia. Jak pisać poszczególne obszary projektu dla zawodu T. Elektryk 311[08]
    Opracował: Andrzej Wiktor ZPKZ Nowy Sącz
     Decyzje podjęte po dokonaniu diagnozy na każdym etapie realizacji prac.
     Sprawdzenie poprawności działania po dokonaniu czynności naprawczych.
    V) Wykaz mierzonych wielkości elektrycznych i przyrządów kontrolno
    pomiarowych,
    Wykaz mierzonych wielkości elektrycznych i przyrządów kontrolno pomiarowych
    powinien uwzględniać:
     Wykaz mierzonych wielkości wynikający z dostarczonych jako załącznik wyników
    pomiarów zrealizowanych na urządzeniu.
     Rodzaj i nazwy użytych do pomiarów konkretnych wielkości przyrządów
    pomiarowych (tylko te przyrządy, które znajdują się na stanowisku pomiarowym)
    np. rezystancja izolacji silnika – Induktorowy Miernik Izolacji IMI o napięciu
    1000V, napięcie zasilania układu ..... multimetr z włączoną funkcją woltomierza,
    lub wskaźnik napięcia.

VI. Wskazania eksploatacyjne.
    Wskazania eksploatacyjne powinny wynikać z treści zadania i zawierać przede
    wszystkim:
     Uwagi dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy związane z pracą urządzenia,
    np. dokonywać przeglądów ochrony przeciwporażeniowej, obsługiwanie
    urządzenia zgodnie DTR, itp.
     Uwagi dotyczące ważnych aspektów pracy urządzenia np. kierunek wirowania
    silnika, niedopuszczenie do przeciążenia, odpowiednie parametry zasilania,
    środowiskowe warunki pracy urządzenia, itp.
     Obsługa urządzenia przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami

VII. Dokumentacja z wykonanych prac.
    Dokumentacja z wykonanych prac powinna stanowić odniesienie do uzyskanych
    wyników pomiarów i musi zawierać:
     Zebrane w dowolnej formie np. tabeli zestawienie uzyskanych wyników
    pomiarowych z oceną co do sprawności bądź niesprawności badanego
    fragmentu połączenia czy aparatu.
     Wskazanie miejsca uszkodzenia bądź uszkodzeń.
     Opis sposobu usunięcia usterek, wraz z wyszczególnionymi do tego celu
    niezbędnymi materiałami, urządzeniami i narzędziami np. w związku z brakiem
    ciągłości przewodu na trasie...... należy wymienić uszkodzony odcinek
    przewodu na przewód tego samego typu czyli Lgy 1,5mm
    2
    ,potrzebne do tego
    celu będą narzędzia......., lub w związku z występującym uszkodzeniem izolacji
    uzwojenia silnika pomiędzy uzwojeniem fazy L1a obudową należy silnik
    przekazać do przezwojenia lub wymienić na pełnosprawny, pamiętając przy
    wymianie o konieczności uzgodnienia kierunku jego wirowania.
     Odniesienie dotyczyć musi rzeczywistych miejsc występowania usterek, które
    wynikają z analizy wyników, nie hipotetycznych.

VIII. Logiczny układ treści projektu oraz język właściwy dla zawodu.
    Tego obszaru projektu dotyczy przede wszystkim:
     Staranność i estetyka
     Realizacja projektu w rozdziałach ułożonych kolejno tak jak zaproponowano w
    treści zadania tu tak jak opisywane kolejno rozdziały projektu.
     Myśli powinny być precyzowane logicznie i spójnie.
     Należy używać terminologii zgodnej z używaną dla danego zawodu.

http://ckp.nowysacz.pl/user_files/File/OKE/T_elektryk/T_Elektryk_wskazowki.pdf

• #99 24 Cze 2014 23:30
    Tomasz948
    Poziom 12  

asd11111 napisał:
    proste jak masz np cewke to jakas rezystancja na niej musisz miec... w obw sterowania jak masz jakieś styki normalnie otwarte to jest przerwa czyli Nieskończoność (stanie wyłącznia oczywiście) a jak masz normalnie zamknięte to analogicznie do otwartych
    a ja mam pytanie do was ile ma wynosi rezystancja izolacji silnika i jaka jest rezystancja na stykach u v w zxy opisze ktos to?

Rezystancja uzwojeń między zaciskami silnika:
    U1-V1 5,2 om
    V1-W1 5,2 om
    W1-U1 5,2 om

izolacji między uzwojeniami a obudową silnika:
    U1-PE niesk.
    V1-PE niesk.
    W1-PE niesk.

Przepisałem z jednego zadania praktycznego,te wartości na pewno są inne w różnych silnikach.

• #101 25 Cze 2014 13:29
    Zdzisiek93
    Poziom 9  

Praktyczny był dosyć trudny moim zdaniem.To co ja zlokalizowałem to zamienione przewody w wyłączniku krzyżowym,niepoprawne podłączenie,bodajże 1 z 3.
    Modernizacja układu to włączenie automatu schodowego w tablice rozdzielczą TA i można dać na każdą kondygnację ten łącznik monostabilny.Ale pewnie będzie coś innego.
    Nie jestem pewien czy są źle podłączone czy przerwa w tych przewodach.Możliwe,że były tylko poluzowane na stykach,tak na początku napisałem,później zmieniłem na błędne połączenie.A jak u was ?

• #102 25 Cze 2014 13:31
    elmalboro
    Poziom 8  

Ja sądząc po sytuacji zadaniowej stwierdziłem, że podczas wymiany zostało to źle podłączone, styki mogły być poluzowane. Oczywiście wziąłem też pod uwagę przerwę w przewodach i ich wymianę czy złe połączenie w puszce.

Moim zdaniem był to trudny egzamin.

• #103 25 Cze 2014 13:35
    Zdzisiek93
    Poziom 9  

Miałbym pewność,że są źle podłączone gdyby dali w tabeli dodatkowy pomiar,mianowicie domniemanych zamienionych przewodów gdzie rezystancja wynosiłaby 0,nie umiem prościej napisać,bo nie pamiętam oznaczeń.
    Jeden z trudniejszych egzaminów ostatnich lat.

• #104 25 Cze 2014 13:42
    Venidimus
    Poziom 8  

Było połączenie między oprawami a L, więc były źle podłączone.

Dodano po 1 [minuty]:

Jeszcze to wspomnienie o izolacja z jednakowym kolorami...

• #105 25 Cze 2014 13:42
    Zdzisiek93
    Poziom 9  

A jak włączyliście automat,po prostu do TA według schematu,faza do 1 neutralny do 3 (albo na odwrot nie pamietam cyferek)

• #106 25 Cze 2014 13:45
    Venidimus
    Poziom 8  

Ja zaraz za rozdzielka włączyłem automat i do niego na każdym piętrze dzwonkowe, według schematu. Zaznaczyłem przy tym, że automat umieścić w rozdzielce lub w osobnej obudowie.

• #107 25 Cze 2014 13:47
    Zdzisiek93
    Poziom 9  

Ja też dałem autmat za bezpiecznikiem w rozdzielni( lampeczek nie włączałem bo mi miejsca nie starczyło) a ten monostabilny to chyba nie było konieczne,nie ?
    Coś czuje,że kiepsko będzie.
    Na pewno przewodu były zamienione a nie poluzowane ?

• #108 25 Cze 2014 13:56
    Venidimus
    Poziom 8  

Nie ma takiego zwrotu jak "na pewno" na egzaminie praktycznym. Ja starałem się wykorzystać wszystko co było na magazynie. Poza tym już lepiej by było czujki ruchu wstawić i po problemie, a nie się w jakieś automaty bawić. :p

• #109 25 Cze 2014 13:59
    Zdzisiek93
    Poziom 9  

A punkt 4 to był wykaz prac po pomiarach? Więc żadnych algorytmów nie trzeba tylko od razu przechodzimy do naprawy ? Czyli wylaczenie napiecia,sprawdzenie zestykow itp w skrocie wszystko,pozniej probne zalaczenie ukladu.
    Czyli usterki w tabeli trzeba bylo 2 zaznaczyc czy cos jeszcze z tym neutrlalnym ?

• #110 25 Cze 2014 14:01
    Venidimus
    Poziom 8  

Ja zrobiłem punktowy opis w stylu "analiza pomiarów, jeżeli tak i siak to zrób tak i siak" i tak dla każdych grup pomiarów w tym zaznaczyłem czy pomiary były robione pod napięciem czy bez.

• #111 25 Cze 2014 14:01
    elmalboro
    Poziom 8  

Punkt 4 był już po pomiarach, czyli tak jak piszesz, bierzesz sie do roboty :)

A w tabeli nie znalazłem więcej usterek. Więc chyba tylko 2 :)

• #112 25 Cze 2014 14:04
    semco_1802
    Poziom 14  

Raczej były zamienione, jak by były poluzowane to nie można by było załączyć krzyżowego na pierwszym piętrze.

• #113 25 Cze 2014 14:04
    asd11111
    Poziom 10  

kurcze ja zrypałem modernizacje jak myslicie ile ptk za cały 6 bedzie/?

• #114 25 Cze 2014 14:05
    Venidimus
    Poziom 8  

A przypadkiem ostatnie, czyli z trzeciego łącznika do lamp i do L nie było błędne, wg mnie to wskazywało właśnie na pomyślenia przewodów, bo łącznik krzyżowy był w pozycji uniemożliwiającej przejście.

• #115 25 Cze 2014 14:06
    Zdzisiek93
    Poziom 9  

Venidimus napisał:
    Ja zrobiłem punktowy opis w stylu "analiza pomiarów, jeżeli tak i siak to zrób tak i siak" i tak dla każdych grup pomiarów w tym zaznaczyłem czy pomiary były robione pod napięciem czy bez.

To się niepotrzebne narobiłeś.Mi wyszło chyba 10 punktów w sumie,na pół strony.
    Za to założeń napisałem na całą stronę.

Gdyby tak można było zabrać 20% z teorii i dać na praktyke to był zdał,a tak to nie wiem.Za modernizacje jest niedużo punktów wiec jest szansa.
    Jak trzeba bylo zaznaczyc uszkodzenia na schemacie ?
    Ja po prostu dalem x na styku 1 i 3 w Q2 Podejrzewam,że przewody zostaly po wymianie blednie podlaczone.

• #116 25 Cze 2014 14:06
    semco_1802
    Poziom 14  

A na dodatek były jednakowe kolory przewodów to mogło się komuś pomylić. A jak z tymi pomiarami napięcia z L1-L2 itd to wszystko było dobrze no nie.

• #117 25 Cze 2014 14:07
    semco_1802
    Poziom 14  

Za modernizacje chyba jest tylko 8pkt.

• #118 25 Cze 2014 14:08
    asd11111
    Poziom 10  

ja wykaz tak pisalem
    1 zapoznanie sie ze schematem oraz dostepna dokumetacja układu
    wyłączenie napięcia i sprawdzenia jego braku
    sprawdzenie ciągłości przewodów za pomoca.... wypisałem wszystkie połaczenia
    itd

• #119 25 Cze 2014 14:08
    Venidimus
    Poziom 8  

Zdzisiek, mi też na pół strony wyszło, a założeń na ponad stronę.

• #120 25 Cze 2014 14:08
    Zdzisiek93
    Poziom 9  

Co do kolorów ja napisałem,że należy dobierać kolory zgodnie z normami bo grozi to utratą zdrowia a nawet życia.Tak trochę asekuracyjnie napisałem bo nie wiedziałem o co chodzi,może to uznają.

Napiecie miedzy L a N jest 230V tak jak w gniazdku,miedzyfazowe 400V a miedzy faza a PE 0,jak sie myle to mnie poprawcie.