Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka listwa antyprzepieciowa

Multime 07 Aug 2016 18:38 23361 35
 • #31
  Zbigniew 400
  Level 38  
  Może ktoś ma doświadczenia z układem tyrystorowym nadnapięciowym przepalającym bezpiecznik, czy jest szybszy od warystorów ?
 • #32
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Pewnie ze układy tyrystorowe są szybsze. Jednak trzeba ręcznie kasować co bywa upierdliwe. I nie koniecznie musi przepalać bezpiecznik. Zazwyczaj takie układy tyrystorowe montowało się w zasilaczach w których po usterkach bloku stabilizacji następowało zniszczenie sprzętu zasilanego. W takich zasilaczach następowało przepalenie bezpieczników. Niemniej to nadal świetne zabezpieczenie.
 • #33
  Zbigniew 400
  Level 38  
  Chyba koszty, warystor jest wielokrotnie tańszy więc się go stosuje.
 • #34
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Owszem warystor jest tańszy ale dużo wolniejszy. Ponieważ napięcie rośnie liniowo i musi przekroczyć wartość warystora a ta zależna jest od temperatury. Po za tym rozrzut parametrów jest dość spory.
  Co do kosztów to obecnie tyrystory nie są drogie. Co do zabezpieczeń nadnapięciowych to są jeszcze Transile.
 • #35
  3echo
  Level 15  
  cooltygrysek wrote:
  Takie listwy to żadne zabezpieczenie. Więcej szkód potrafi na robić niż pożytku.

  Masz na myśli R-20F,czy listwy antyprzepięciowe?
 • #36
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Mam na myśli każdy rodzaj przedłużacza czy rozgałęźnika co się nazywa antyprzepięciowy. Co do R-20F to już przegięcie bo obudowa lubi się rozpadać. Osobiście widziałem u sąsiadki. Takie zabezpieczenia są mało efektywne ponieważ mają wbudowane warystory niskoenergetyczne. Równie dobrze a nawet lepiej radzą sobie zasilacze impulsowe czy przetwornice w większości sprzętu AGD. Z tymi listwami czy rozgałęźnikami to jest tak samo jak z lekami, większość to placebo. Jak pisałem wyżej, żeby zabezpieczyć się przed skutkami przepięć wysokoenergetycznych, montuje się instalacyjne odgromniki, eliminatory przepięć z filtrami RLC , czy też eliminatory szpilek o wysokiej energii pojawiających się w sieci energetycznej. Takie zabezpieczenia troszkę kosztują, a montuje się je na tablicy bezpieczników jako pierwsze przed zabezpieczeniami głównymi czy wyłącznikami różnicowymi.