Witam, mam prądnice 6V 50W w wsce, chciałbym tam założyć akumulator żelowy 6V, ktory przy pracy buforowej potrzebuje napiecia ładowania 6.8 - 6.9 V. Czyli prad ladowania max 7.5 A
Do tej pory wsadzony tam miałem zwykły kwasowy a jedyna elektronika "chroniąca" akumulator to był mostek prostowniczy.
Koniecznie chciałbym założyć ten regulator bo bedzie z niego zasilany elektroniczny zaplon, oswietlenie ledowe itp. no i oczywiscie dla lepszej kondycji samego akumulatora.
Było juz kilka takich tematow, prześledziłem ile mogłem ale żaden nie doszedł do skutku, bo albo autor kupił gotowy, albo zrezygnował z robienia, albo nikt nie odpowiedział, albo schemat gotowego nie został zamieszczony itp.
posiadam 5 schematów, ktory byłby najlepszy ?
Schamat 1:
Schemat urzytkownika pkrys z tego forum, różnica jest taka ze ja mam pradnice pradu zmiennego, wiec pytanie, czy wystrczyłoby wstawic tutaj tylko mostek prostowniczy na wejsciu na regulator ? i czy potencjometrem P1 reguluje napiecie wyjściowe ? czemu służy zastosowana żarówka ? jest to tyko konstrolka ładowania ?
Schemat 2:
czy moze cos takiego ? podpiąć tylko wejscie do mostka ?
Schemat 3:
tutaj schamat jak schemat, tylko pytanie mam co do tych tyrystorów 2n603/2n683 (ciezko odczytac bo taka jakość), bo to jest przeciez tranzystor .
trzeba by bylo tutaj zmienic także zenerke, na jakie Up ? konkretnie napiecie wyjściowe jest regulowane potencjometrem ?
Schemat 4:
Sense zewrzeć z generator ? ktory rezystor zmienic zeby miec regulacje pomiedzy 6.6v a 7.3 ? ten 430R obok potencjometru ? na mniejszy czy wiekszy ?
Schemat 5:
nigdzie nie moge znalezc tego tyrystora 10rta100, a tranzystor ztx951 jest max na 4A, wiec ciut mało, chyba ze to nie jest max prad wyjsciowy
Jesli zaden z tych to poprosił bym o wrzucenie odpowieniego, lepszego schematu, a jesli ktorys z tych to prosił bym jeszcze o opisanie gdzie jest wyjscie i spolaryzować je.
Oraz jakie elementy sie beda grzały i na jakich założyć radiator ?
Z góry dziekuje za wszelka chec pomocy
Do tej pory wsadzony tam miałem zwykły kwasowy a jedyna elektronika "chroniąca" akumulator to był mostek prostowniczy.
Koniecznie chciałbym założyć ten regulator bo bedzie z niego zasilany elektroniczny zaplon, oswietlenie ledowe itp. no i oczywiscie dla lepszej kondycji samego akumulatora.
Było juz kilka takich tematow, prześledziłem ile mogłem ale żaden nie doszedł do skutku, bo albo autor kupił gotowy, albo zrezygnował z robienia, albo nikt nie odpowiedział, albo schemat gotowego nie został zamieszczony itp.
posiadam 5 schematów, ktory byłby najlepszy ?
Schamat 1:
Schemat urzytkownika pkrys z tego forum, różnica jest taka ze ja mam pradnice pradu zmiennego, wiec pytanie, czy wystrczyłoby wstawic tutaj tylko mostek prostowniczy na wejsciu na regulator ? i czy potencjometrem P1 reguluje napiecie wyjściowe ? czemu służy zastosowana żarówka ? jest to tyko konstrolka ładowania ?
Schemat 2:
czy moze cos takiego ? podpiąć tylko wejscie do mostka ?
Schemat 3:
tutaj schamat jak schemat, tylko pytanie mam co do tych tyrystorów 2n603/2n683 (ciezko odczytac bo taka jakość), bo to jest przeciez tranzystor .
trzeba by bylo tutaj zmienic także zenerke, na jakie Up ? konkretnie napiecie wyjściowe jest regulowane potencjometrem ?
Schemat 4:
Sense zewrzeć z generator ? ktory rezystor zmienic zeby miec regulacje pomiedzy 6.6v a 7.3 ? ten 430R obok potencjometru ? na mniejszy czy wiekszy ?
Schemat 5:
nigdzie nie moge znalezc tego tyrystora 10rta100, a tranzystor ztx951 jest max na 4A, wiec ciut mało, chyba ze to nie jest max prad wyjsciowy
Jesli zaden z tych to poprosił bym o wrzucenie odpowieniego, lepszego schematu, a jesli ktorys z tych to prosił bym jeszcze o opisanie gdzie jest wyjscie i spolaryzować je.
Oraz jakie elementy sie beda grzały i na jakich założyć radiator ?
Z góry dziekuje za wszelka chec pomocy