Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik prośba o sprawdzenie schematu

gutek514 21 Cze 2014 22:59 3042 20
  • #1 21 Cze 2014 22:59
    gutek514
    Poziom 6  

Witam
    Chciałbym zrobić prostownik który będzie się wyłączał po naładowaniu akumulatora. Wymyśliłem taką modyfikacje prostownika znalezionego w internecie. W moim zamyśle powinno to działać tak że gdy akumulator osiągnie zadane napięcie układ TL431 zostanie przebity. Załączy tyrystor który rozłączy przekaźnik wyłączając ładowanie. Czy ma to prawo działać? Jeśli nie to czy jest można w prosty sposób zrobić takie zabezpieczanie.

0 20
  • Relpol
  • #2 21 Cze 2014 23:23
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

gutek514 napisał:
    W moim zamyśle powinno to działać tak że gdy akumulator osiągnie zadane napięcie układ TL431 zostanie przebity.

Owszem, przebity i wydobędzie sie z niego siwy dym.

gutek514 napisał:
    Załączy tyrystor

Jak niby? Żeby załączyć tyrystor to trzeba przez złącze G-K przepuścić prąd. A u ciebie nie dość że tyrystor galwanicznie połączny jest z siecią (krzesło elektryczne budujesz?) to brak obwodu przez który mógłby popłynąc prąd bramki.

0
  • Relpol
  • #3 23 Cze 2014 21:08
    gutek514
    Poziom 6  

jdubowski napisał:
    gutek514 napisał:
    W moim zamyśle powinno to działać tak że gdy akumulator osiągnie zadane napięcie układ TL431 zostanie przebity.

Owszem, przebity i wydobędzie sie z niego siwy dym.

Mam rozumieć że układ ten nie wytrzyma prądu jaki przez niego przejdzie ?
    jdubowski napisał:

gutek514 napisał:
    Załączy tyrystor

Jak niby? Żeby załączyć tyrystor to trzeba przez złącze G-K przepuścić prąd. A u ciebie nie dość że tyrystor galwanicznie połączny jest z siecią (krzesło elektryczne budujesz?) to brak obwodu przez który mógłby popłynąc prąd bramki.

Ja myślałem że jeśli napięcie się zwiększy przez ten uklad (TL431) popłynie wystarczający prąd żeby załączyć tranzystor.Co do krzesła elektrycznego to staram się go właśnie nie zbudować :) A tyrystor dałem dlatego po tej stronie transformatora żeby po wyłączeniu układu cewka przekaźnika była pod napięciem cały czas aby układ pozostawał wyłączony. Narysowałem "ulepszony" układ ale tu mam jeszcze większe wątpliwości czy to będzie działać.

0
  • #4 25 Cze 2014 17:43
    gutek514
    Poziom 6  

Czy jest w stanie ktoś mi pomóc?

0
  • #5 25 Cze 2014 21:34
    jdubowski

gutek514 napisał:

Nie wytrzyma.

gutek514 napisał:
    Narysowałem "ulepszony" układ ale tu mam jeszcze większe wątpliwości czy to będzie działać.

Też nie będzie działać, bo masz drutem zwartą "anodę" TL431 z górną końcówką R6 i przez ten drut a nie przez diodę świecącą transoptora popłynie prąd.
    A nawet gdyby popłynął to zrobisz brzęczyk z przekaźnika - w momencie gdy przyciągnie styki to pozbawi zasilania swą cewkę, a zastosowanie tyrystora do załączania przekaźnika też jest karkołomnym pomysłem.

0
  • #6 25 Cze 2014 23:37
    gutek514
    Poziom 6  

jdubowski napisał:
    gutek514 napisał:

Nie wytrzyma.

Ale teraz już chyba powinien wytrzymać.

jdubowski napisał:
    gutek514 napisał:
    Narysowałem "ulepszony" układ ale tu mam jeszcze większe wątpliwości czy to będzie działać.

Też nie będzie działać, bo masz drutem zwartą "anodę" TL431 z górną końcówką R6 i przez ten drut a nie przez diodę świecącą transoptora popłynie prąd.
    A nawet gdyby popłynął to zrobisz brzęczyk z przekaźnika - w momencie gdy przyciągnie styki to pozbawi zasilania swą cewkę, a zastosowanie tyrystora do załączania przekaźnika też jest karkołomnym pomysłem.

To teraz usunąć ten drut z TL431 do r6 (tylko czy wtedy TL431 będzie działał poprawnie ? ). Usunąć tyrystor i podłączyć cewkę przekaźnika bezpośrednio (albo przez kondensator) do nóżki 4 transoptora i pomiędzy wyłącznik przekaźnika (NO) a cewkę też dać kondensator, żeby przekaźnik się nie wyłączał bo tam jest prąd tętniący to chyba przekaźnik będzie się wyłączał gdy napięcie będzie zerowe.

0
  • #7 30 Cze 2014 12:08
    gutek514
    Poziom 6  

Czy jest sens dalej w to brnąć ? Czy może zrobić sam prostownik bez automatycznego wyłączania dać tylko woltomierz i amperomierz. Tak będzie prościej i stabilniej bo ja nie już nie wiem czy moje przemyślenia mają jakieś podstawy żeby działać.

0
  • #8 30 Cze 2014 12:47
    jdubowski

gutek514 napisał:
    bo ja nie już nie wiem czy moje przemyślenia mają jakieś podstawy żeby działać.

Z podstawami u ciebie krucho, są 2 wyjścia:
    - zbudować prostownik bez wodotrysków
    - zacząć od montażu kitów.

0
  • #10 30 Cze 2014 20:53
    gutek514
    Poziom 6  

Ja myślałem żeby zbudować prostownik na podstawie tego projektu. Jest tu wszystko bardzo dobrze opisane i zrozumiałe nawet dla mnie. Mam transformator który ma na wyjściu 14,4V ale chyba nie jest to za mało i drut grubości 2,8mm czyli powinno być około 18A prądu ładowania schemat jest na 10A ale to chyba też nie jest przeszkodą. Tylko trzeba by było dać inny tyrystor żeby wytrzymał prąd. Jeszcze czy jest sens dawać woltomierz bo jedni piszą ze taki inni że nie.

0
  • #12 01 Lip 2014 13:17
    gutek514
    Poziom 6  

Dziękuje za ten temat o automatyce. Zrobię tak jak jest tam opisane. Prosiłbym jeszcze aby ktoś odpowiedział czy w tamtym projekcie trzeba tylko zmienić tyrystor czy coś jeszcze.

0
  • #13 01 Lip 2014 13:46
    bearq
    Poziom 36  

Przestudiuj jak on działa i sam się domyślisz co trzeba zmienić

0
  • #14 02 Lip 2014 11:52
    gutek514
    Poziom 6  

Przestudiowałem i w schemacie trzeba zmienić bezpieczniki na większe i tyrystor bo tylko przez to przechodzi większy prąd. Dobrze myślę ?

0
  • #15 04 Lip 2014 11:42
    gutek514
    Poziom 6  

gutek514 napisał:
    Przestudiowałem i w schemacie trzeba zmienić bezpieczniki na większe i tyrystor bo tylko przez to przechodzi większy prąd. Dobrze myślę ?

Mógłby ktoś odpowiedzieć ? Bardzo byłbym wdzięczny bo już mógłbym zaczynać prace nad tym, ale muszę się upewnić że dobrze myślę bo nie chce popełnić jakiś głupich błędów.

0
  • #16 07 Lip 2014 11:10
    gutek514
    Poziom 6  

Nikt nie odpowiada a prosze o tak niewiele aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

0
  • #17 08 Lip 2014 12:21
    jdubowski

bearq napisał:
    Tu jest automatyka do wyłączania prostownika. Dajesz przekaźnik samochodowy i do 30A masz spokój a prostszego już chyba nie znajdziesz:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1781162.html

Układ z postu #1 przywołanego watku zawiera poważne błędy, choćby brak rezystora szeregowego w obwodzie bramki tyrystora - po zadziałaniu automatyki D1 i złącze GK tyrystora mogą się zesmarzyć.
    Nadto brak kondensatora równolegle do zasilania - przekaźnik będzie brzęczał, może to spowodować wypalenie styków.

0
  • #18 08 Lip 2014 14:10
    gutek514
    Poziom 6  

Ale napisał w tamtym temacie że działa mu to z powodzeniem od dłuzszego czasu to chyba jest ok

0
  • #19 08 Lip 2014 14:23
    jdubowski

gutek514 napisał:
    Ale napisał w tamtym temacie że działa mu to z powodzeniem od dłuzszego czasu to chyba jest ok

No cóż - jak masz tendencje do budowy układów z błędami konstrukcyjnymi to próbuj. W DYI nie takie bzdury opisywali, a zdjęcia pokazującego układ tam jakoś nie widzę.
    Jedyne co radzić mogę to zakup dwu garści tyrystorów i diod na wymianę...

0
  • #20 08 Lip 2014 20:06
    gutek514
    Poziom 6  

To w takim bądź razie czy teraz będzie ok, co do tego kondensatora to przecież jest jeszcze jeden przy zasilaniu w schemacie prostownika który chce wykorzystać. Chyba że on się w jakiś sposób "nie liczy"

0
  • #21 12 Lip 2014 21:18
    gutek514
    Poziom 6  

I jeśli jest ok to jak policzyć/dobrać wartości tych elementów?

0