Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzona pamięć karty graficznej?

22 Cze 2014 16:43 2943 7
  • Poziom 7  
    Witajcie,

Bardzo proszę o pomoc w diagnozie uszkodzenia, które właśnie pojawiło się w moim komputerze. Spawa raczej nie jest oczywista, spróbuję więc opisać wszystko jak najbardziej klarownie i zwięźle (i uniknąć spełnienia moich tendencji do rozwlekania tematów : )).

Moja konfiguracja:
    Intel Core i5 2,8GHz
    Radeon HD 6850
    4GB DDR3 RAM
    Wndows 7

-----------------------------------------------------------------

Problem:
    W czasie gry z moją dziewczyną (w Dead Island) wszystko zwiesiło się i po chwili było widać już tylko czarny ekran. System nie odpowiadał, zrestartowałem komputer - okazało się że po ekranie ładowania systemu pojawia się ekran logowania upstrzony poziomymi, spikselowanymi pasami i nie idzie dalej.
    Po wejściu w try awaryjny, nie mogłem znaleźć problemu, przywróciłem więc system mając nadzieję, że po prostu posypały się sterowniki. Od tej pory główny system staje na czarnym ekranie z poziomymi pasami i kursorem, system awaryjny podobnie, jedynie bez pasów. Monitor się nie wygasza i nie zgłasza braku sygnału.

Wyglądało na oczywiste że posypała się grafika, zacząłem więc testować - komputer mojej dziewczyny ma bardzo podobną konfigurację w tym IDENTYCZNY model karty graficznej.

Testy dały następujące wyniki (często dość konfundujące):

1. Zmiana zasilacza nic nie zmienia, ten na pewno działa.

2. Działająca kata mojej dziewczyny nie uruchamia u mnie systemu, ani trybu awaryjnego - jedyną różnicą w działaniu jest brak poziomych pasów.

3. Moja karta po włożeniu do komputera dziewczyny spowodowała najpierw bluescreen i restart, system twierdził że są złe sterowniki i proponował przywrócenie systemu (ten sam model katy!).

4. Po restartach system dziewczyny na mojej kacie staje na czarnym ekranie logowania bez kursora.

5. System awaryjny włącza się u niej na mojej karcie.

6. To może być albo kluczowe, albo być zbiegiem okoliczności jednak wcześniej (tydzień wcześniej) ta sama gra robiła u mnie problemy - po pewnym czasie gry płyta główna zaczynała wydawać "furkot" ze swojego głośnika - był on związany z ruchem w grze i ustawał od razu po zrzuceniu do paska. Zmniejszał częstotliwość jeżeli gra była zrzucona do paska jakiś czas.
    Oczywiście wyglądało to jakby coś się przegrzewało, jednak testy HWMonitrorem pokazały że najwyższe temperatury nie przekraczają 75 stopni na grafice i 78 na procesorze (maksymalne temperatury, średnie były niższe o 5-8 stopni).
    Gdy wszystko się posypało dziś wszystko stało się bez odzewu płyty głównej, po 30 sek normalnej gry.

-----------------------------------------------------------------

Co więc mogło się skopać? Poziome pasy i zachowanie katy u mnie wskazuje chyba na pamięć grafiki jednak zachowanie karty mojej dziewczyny wskazuje na płytę główną... pozostałe informacje tylko wszystko mieszają.
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc i chęć przebrnięcia przez ten przydługi opis problemu.
  • Poziom 33  
    Bardzo możliwe, że poszło i jedno i drugie. To znaczy i karta i płyta. Często idą w parze. Szczegónie przy lipnych zasilaczach.
    Wywal wszystkie sterowniki od grafy.

Uruchom jakiś system live i zobacz jak będzie działał.
  • Poziom 7  
    Bardzo możliwe że niestety właśnie zasilacz coś uszkodził - kilka miesięcy temu padł mi zasilacz, ja zaś z braku pieniędzy/skąpstwa/głupoty kupiłem jeden z najtańszych "byleby działał" Whiteenergy ATX-500W, miałem później kupić coś innego jednak działał więc zostawiłem tę sprawę...
    Przy testach przekładałem z drugiego kompa zasilacz 720W (dość dobrej marki - niestety nie mam teraz pozwolenia na ponowne wywleczenie drugiego komputera i sprawdzenia jakiej dokładnie).

Dzięki za radę w sprawie Systemu Live, nie byłem wcześniej świadom istnienia takich rzeczy, jak tylko będę mógł spróbuję taki nagrać i usunąć sterowniki.
  • Moderator na urlopie...
    IthindirAnath napisał:
    jak tylko będę mógł spróbuję taki nagrać i usunąć sterowniki.

Niestety poprzez jakikolwiek LiveCD z obecnym Windows za wiele nie zdziałasz. Live CD został polecony w celu diagnozy sprzętu, ale na tym PSU, wszystko jest możliwe, więc powinieneś zacząć od jego wymiany, a dopiero potem testować podzespoły.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Jest bardzo prawdopodobne, że poszła grafika wraz z płytą główną jak pisze @ValValiantThor
    Miałem podobny przypadek parę lat temu, kiedy to razem z grafiką poszła płyta.
    I co gorsze, w efekcie (w trakcie testów i diagnozy) zasilasz "wybuchł" i to wcale nie taki lipny... Rozerwało tranzystor w zasilaczu, tak, że był przepołowiony na dwie części, więc możliwe, że miał wadę fabryczną, która się ujawniła ok. 2 miesiące po wygaśnięciu gwarancji;(
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    Podmień zasilacz, ściągnij VMsT w wersjii Bootowalnej i tym narzędziem sprawdzisz działanie pamięci VRAM na karcie graficznej.
    http://forums.laptopvideo2go.com/topic/17208-video-memory-stress-test-v15112/
    lub na stronie Autora programu:
    http://mikelab.kiev.ua/index_en.php?page=PROGRAMS/vmt_en

Załączyłem obie wersje programów. W drugim archiwum jest i wersja ISO (bootowalna) i wersja pod Windows.

Jeden z najlepszych programów testujących karty graficzne pod kątem sprawności pamięci VRAM na ich pokładzie.
    Załączniki:
  • Poziom 7  
    Przekładałem wcześniej zasilacz i niestety nic to nie dało, windows nadal się nie uruchamiał, nawet w trybie awaryjnym, ani na jednej, ani na drugiej karcie graficznej.
    Będę więc próbował z wersją bootowalną.