Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zależność charakterystyki diody od temperatury.

Krisek_ 22 Cze 2014 16:55 957 3
  • #1 22 Cze 2014 16:55
    Krisek_
    Poziom 2  

Witam forumowiczów.

Potrzebuję wykonać układ zastępczy dla diody Zenera dla kilku określonych temperatur na podstawie danych katalogowych.
    Przeglądam katalogi i natrafiam charakterystyki i jednostkę R[thJA] = 300 K/W
    K/W to jak rozumiem Kelvin przez Wat. Ale co z tym dalej to nie wiem. Tu na forum znalazłem informację, że dla diody krzemowej "W miarę liniowa zmiana napięcia przewodzenia w funkcji temperatury wynosi ok 2mV/stopień."
    W innym wątku trafiłem na ujemny i dodatni współczynnik temperaturowy dla przebicia lawinowego i zjawiska Zenra.

Przyznam, że mam trochę mętlik. Nie trafiłem jak na razie na artykuł czy post, który by jakoś uporządkował co jest co i jak sobie wyznaczyć parametry diody Zenra przy innej temperaturze. Bardzo bym prosił o wyjaśnienie albo link do jakiegoś artykułu.

0 3
  • Pomocny post
    #2 22 Cze 2014 17:27
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Rthja to zupełnie inny parametr - to rezystancja cieplna dla obliczeń mocy traconej na diodzie.
    P=(Tjmax-Ta)/Rthja (chodzi o ciepło i chłodzenie diody). To nie ma znaczenia dla Twojego zagadnienia.
    Wsp. temperaturowy diody (ang. - tempco) wynoszący ok. 2mV/K (w zależnosci od gęstosci prądu w złaczu) - dla diody w kier. przewodzenia - też nie dla Ciebie.
    Ciebie powinien interesować ten ostatni - dodatni bądź ujemny wsp. temperaturowy napięcia Zenera.
    Ten wsp. powoduje, że napięcie diody Zenera (uwaga - przy określonym i nie zmieniającym się pradzie) ulega zmianom z temperaturą - maleje albo rośnie. Zwróć uwage jak jest podawany ten wsp. - w jakich jednostkach, bo z tym jest bardzo różnie.

0
  • Pomocny post
    #4 22 Cze 2014 20:38
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Rozumiesz dobrze, ale liczysz źle.
    3,3-(25*0,002V)=3,300-0,050=3,250V
    Nie dowierzałbym temu datasheet, bo np. dziwnie podano
    "Zener Voltage versus Zener Current" (str. 4-5) - dla napięć 1-75V, a przeciez ta seria obejmuje tylko napiecia 3,3-12V.
    Podobnie podano tempco dla napięć 2-100V - ??
    Jest więcej błędów - np. na wykresach tempco pisze "Vt at Izt, Note2" - a w Note2 piszą nie o Izt ale o Izm.

0