Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz do uP - prośba o uwagi

al555 20 Apr 2005 21:21 6691 16
 • #1
  al555
  Level 20  
  Witam,

  zamieszczam schemat zasilacza do układu uP.
  - VCC_EXT to linia zasilająca 12V DC
  - VCC_12V - tutaj podłączane są przekaźniki RM96 ( 0d 4 do 10szt.) -załączane tranzystorami , na każdej cewce dioda
  - VCC - tutaj podłączony jest mikroprocesor AtMega16 - pobór prądu do 40mA

  Może uklad wygląda na rozbudowany ale problem w tym że takich zasilaczy ( układów z zasilaczem ) będzie na jednej parze przewodów zasilających 12V od 20 do 80. Stąd te dławiki i diody transil aby zminimalizować emitowanie zakłóceń do lini zasilającej oraz aby zabezpieczyć układ mikrokontrolera przed resetowaniem w momencie przełączania przekaźników.

  Mam dwie prośby:
  1. szczegółową: czy stosować diody transil D5 i D6 dwukierunkowe, jednokierunkowe czy diody np. Shotky
  2. ogólną: czy ktoś ma jakieś uwagi do takiego układu

  Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

  Pozdrawiam

  Al555
 • Helpful post
  #2
  McRancor
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jak na mój gust, troche tego za dużo, ale jeśli uważasz że nie szkoda części to wszystko jest OK, robiłem kiedyś coś podobnego, urządzeń było 30

  dławik, kondenstaor 4,7uF (polecam) 100nF (jak zawsze) dławiczek, wydajne źródło napięcia i nie było problemów, w sieci były dodatkowo dwa kondziory 10000uF, co bym polecał, doskonale ratują gdy układy startują albocuś.

  Co do diod, ja bym dał Shotky'ego, z doświadczenia dodam jeszcze że 7805 musi być jak najleprzej jakości, to ważne bo te gorsze szybko wysiadają.

  Osobiście wywaliłbym diode D3, nie widze dla niej żadnego powodu istnienia.
 • Helpful post
  #3
  RSP
  Level 27  
  Mam wrażenie że kolega nie rozumie zasady działania transila. Po przekroczeniu napięcia transil zachowuje się jak wyzwolony triak , to znaczy przewodzi aż do zaniku prądu zasilającego. W kolegi przypadku gdy pojawi się szpilka o napięciu większym od napięcia wyzwolenia transila nastąpi spalenie bezpiecznika. Kolejną sprawą są dławiki , raczej nie stosuje się dławików na przewodzie masy. Myślę że takie rozwiązanie jak przedstawiłem jest aż za bardzo rozbudowane i na pewno będzie dobrze likwidować zakłócenia.
 • #4
  Wilku
  Level 17  
  Mam pytanie odnośnie dławików. Czy mogę zastosować dłąwiki z płyty głównej z jakiegoś kompa? Jaką indukcyjność powinny mieć dławiki wstawiane do zasilacza?
 • Helpful post
  #5
  nowydag
  Level 15  
  A ja osobiście uważam że stosowanie stabilizatorów LM7805 porządnym systemie mikroprocesorowym to lipa. Ja od jakiegoś czasu używam stabilizatorów impulsowych i jestem naprawdę z nich zadowolony. Niestety kosztem tego jest trochę bardziej rozbudowane zasilanie. Używam schematu jak na załączony rysunku.
  Wegług mnie zasilanie przekaźników można pociągnąć z kondensatora C1 (na moim rysunku) a napięcie VCCD do zasilania elektroniki. Na moim rysunku są napięcia VCCD i VCCA ponieważ układu tego używałem do zasilania elementów analogowych i cyfrowych. Dodatkowo do przekaźników i elektroniki powinny być rozprowadzone oddzielne masy połączone w jednym punkcie.

  A tak w ogóle al555 to po co jest ta dioda D3 ???
 • #6
  McRancor
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Schemat ala jest OK, nowydag, wydaje mi się że Twój mimo jakości jest troche za bardzo rozbudowany, pamiętajmy że urządzeń może być 80 :)

  7805 są dość często stosowane w powrzechnej elektronice, mimo wszystko, w modemach, skanerach, drukarkach itp.
 • #7
  nowydag
  Level 15  
  McRancor wrote:
  Schemat ala jest OK, nowydag, wydaje mi się że Twój mimo jakości jest troche za bardzo rozbudowany, pamiętajmy że urządzeń może być 80 :)

  7805 są dość często stosowane w powrzechnej elektronice, mimo wszystko, w modemach, skanerach, drukarkach itp.


  OK. Nie pisałem że schemat jest prosty, ale ja bynajmniej dla bardziej rozbudowanych systemów korzystam z takiego właśnie zasilania. Przeoczyłem że może być tego i 80 szt. Jeśli chodzi o prostote to może być LM7805 z dobrymi dławikami i odpowiednimi kondensatorami. Jeśli będą na wejściach jakieś szpilki zakłócające to można też dołożyć transile.

  Pozdrawiam
 • #8
  Wilku
  Level 17  
  Może się ktoś wypowie nt. tych dławików o których wspomniałem?
 • #9
  al555
  Level 20  
  Witam,


  bardzo sie cieszę że temat wzudził zainteresowanie, naprawdę bardzo mi pomogliście mi, rzeczywiście kilka moich koncepcji było nie przemyślanych.
  Ale przypominam że chodzi o zasilanie blisko 100 urządzeń z jednego dużego zasilacza, a omawiany schemat ma być zasilaczem jednego z urządzeń wykonawczych ( pobór do 50..100mA/12V).

  Chciałem odpowiedzieć na kilka puytań:
  1.nowydag:
  a).rzeczywiście zgadzam się co do niestosowania LM7805, z tym że dotyczy to tylko tego układu stabilizatora, są układy 3-nóżkowe którym można próbować już zaufać że nie padną: LM1084, LM1085, LM1086, LM2940 i kilka innych
  b). o diodzie zwrotnej (D3) na stabilizatorach często piszą w notach katalogowych, stosuje się ją w szczególności gdy kondensator wyjściowy ma duza pojemność (ok.1000uF), dlatego że po zwarciu wejścia kondensator ten rozładuje się przez obwody stabilizatora- taka dioda przejmie prąd rozładowania kondensatora. Załączam fragment noty katalogowej do stabilizatora ( po angielsku )
  Zasilacz do uP - prośba o uwagi
  c). zgadzam się z koncepcją stosowania przetwornic - też idę w tym kierunku - ja znalazłem LM2575 za 5,50zł netto, za ile kupujesz ten LM2576 ??
  d). pytanie: stosujesz na wyjściu dławik skompensowany, poprawia to jakoś znacząco tętnienia?
  e). pytanie: czy zakładając że pobór odbiornika będzie stały (np.100mA/5V), a stabilizator/przetwornica będzie stabilizować z 12/5V DC to przetwornica będzie pobierać mniej mocy z głównego zasilacza niż stabilizator liniowy? (dla mnie liczy się każda oszczędność)

  2.Wilku
  a) dławiki z płyty głównej są najczęściej fragmentami układu przetwornicy napięcia, dobrze by było wiedzieć jakie są ich parametry. Jeśli zastosujesz je w swoim ukladzie przetwornicy to albo wystartuje albo nie , albo będzie się tłumić co chwile albo dopiero po jakimś czasie.Jeśli je zastosujesz jako dławiki przeciwzakłóceniowe, to nie wiem jaki będzie efekt. Moim zdaniem do celów własnych możesz je stosować, do układów robionych na zamówienie raczej nie.
  3.RSP
  a). dzięki za schemat, jakoś przeoczyłem tak podstawowy układ pracy.Ale mam pytanie nt. transili. Musze powiedzeić że stałem się fanem transili, a ty mi podłożyłeś nogę.
  Zgadzam sięże wyzwolony transil przewodzi cały (zwarcie) dostarczony prąd, ale nie zgadzam się że
  Quote:
  Po przekroczeniu napięcia transil zachowuje się jak wyzwolony triak , to znaczy przewodzi aż do zaniku prądu zasilającego
  .
  Wprawdzie tego nie sprawdzałem ( chyba teraz to zrobie doświadczenie) ale wydaje mi się że aby zablokować pracę diody w stanie "wyzwolenia" należy zmiejszyć napięcie do wartości poniżej napięcia wyzwolenia a nie do wartości 0
  Tu jest charakterystyka transila ( pracujemy na wstecznej części charakterystyki)

  Zasilacz do uP - prośba o uwagi

  a tu jest charakterystyka triaka:

  Zasilacz do uP - prośba o uwagi

  Popraw mnie jak czegoś nie widze lub nie wiem !!!! Człowiek uczy się przez całe życie !

  SERDECZNIE DZIĘKUJE WSZYSTKIM ZA WSZYSTKIE UWAGI - NAPRAWDĘ BYŁY POMOCNE !!

  POZDRAWIAM

  Al555
 • Helpful post
  #10
  nowydag
  Level 15  
  al555 wrote:

  ja znalazłem LM2575 za 5,50zł netto, za ile kupujesz ten LM2576 ??

  Ja kupuję te przetwornice u Piekarza na Wolumenie. Nie pamiętam dokładnie ile kosztują. Na swojej stronie podają że LM2575 w wersji ADJ (bo takich raczej używam) kosztuje 3,95 netto, a LM2576 4,32 netto. Lecz te ceny dotyczą sprzedaży hurtowej, detaliczna jest większa.
  al555 wrote:

  pytanie: stosujesz na wyjściu dławik skompensowany, poprawia to jakoś znacząco tętnienia?

  W zasadzie to dokładnie tego nie zbadałem. Kiedyś musiałem zabezpieczyć układ przed wszelkiego rodzaju zakłóceniami i zastosowałem coś takiego.
  al555 wrote:

  ... stabilizator/przetwornica będzie stabilizować z 12/5V DC to przetwornica będzie pobierać mniej mocy z głównego zasilacza niż stabilizator liniowy?

  Cóż, na tym właśnie polega cału urok przetwornic impulsowych, że posiadają o wiele większą sprawność niż stabilizatory liniowe. Jednak praktycznie nie badałem ile w taki sposób oszczędzam mocy.

  Pozdrawiam
 • #11
  RSP
  Level 27  
  Teraz nie wiem od czego zacząć. Różnica między LM2576 a przykładowo LM7805 jest w sprawności i w jakości „ prądu” oddawanego przez stabilizator. Wszystkie stabilizatory liniowe w tym LM78XX dają lepszy prąd bo mniej zakłócony , natomiast wszystkie stabilizatory impulsowe mają lepszą sprawność ale generują zakłócenia co może mieć zasadnicze znaczenie w niektórych przypadkach. Jeśli koledze zależy na oszczędności mocy pobieranej to polecam stabilizator impulsowy np. MC34063 kosztuje 2 do 3zł wymaga diody i dławika i dosłownie kilku elementów. Co do dławików , dobry dławik to taki który ma dużą indukcyjność bardzo małą oporność i nie boi się prądu stałego , chodzi mi o to że wszystkie dławiki tracą indukcyjność gdy prąd stały przekroczy pewną wartość i zachowują się jak kawałek drutu.
  Transile i trisile to specjalne wykonania tyrystorów i triaków zrobione są w taki sposób że po przekroczeniu napięcia na ich końcówkach następuje „zwarcie” między końcówkami , tak naprawdę to napięcie miedzy końcówkami utrzymuje się na poziomie 1V do 2V max tak długo jak długo płynie przez nie prąd. Te elementy nie działają jak dioda zenera. Jeśli kolega nie wieży to radzę podłączyć go szeregowo z żarówką i zwiększać napięcie i zobaczysz że po przekroczeniu pewnego napięcia następuje załączenie. Element 1N5908 to transil w jedną stronę zachowuje się jak zwykła dioda a w drugą jak tyrystor z dorobionym układem wyzwalania przy określonym napięciu między końcówkami.
 • Helpful post
  #12
  gmp
  Level 19  
  RSP wrote:

  Transile i trisile to specjalne wykonania tyrystorów i triaków zrobione są w taki sposób że po przekroczeniu napięcia na ich końcówkach następuje „zwarcie” między końcówkami , tak naprawdę to napięcie miedzy końcówkami utrzymuje się na poziomie 1V do 2V max tak długo jak długo płynie przez nie prąd. Te elementy nie działają jak dioda zenera. .

  Wg charakterystyki transile sa najbardziej zblizone do diod zenera- ich ch-ki sa funkcjami w przeciweinstwie do elementow tyrystoropodobnych. Nie mieszajcie ludziom w glowach o jakis zalaczniach transili bo blyby one wtedy diakami. A co do zailaczy do uC to przy niewielkich pradach (do 500mA ) najtanszym rozwiazaniem jest MC34063 (cena ok 3zl z dlawikiem)
 • #13
  RSP
  Level 27  
  Kolego „gmp” kolega zestawi sobie układ pomiarowy który narysowałem i zmierzy napięcie na transilu a później napisze jakie było. Napięcie przebicia transila musi być oczywiście mniejsze od 300V.

  Tansil to coś w rodzaju tyrystora wyzwalanego diodą zenera dla tego jak się ograniczy prąd do małej wartości to transil przypomina zenerkę ale jeżeli prąd przekroczy określoną wartość następuje przełączenie struktury w stan przewodzenia tak jak w tyrystorze. Tylko dzięki takiemu zachowaniu może on ograniczać przepięcia o znacznej energii i jeśli po przełączeniu moc która „przejdzie” przez złącze nie jest na tyle duża żeby złącze zniszczyć to po spadku przepływu prądu do jakiejś małej wartości wraca do pracy „zenerkowej”. W wypadku zasilacza kolegi on już nie wróci bo jedynym ograniczeniem jest bezpiecznik który się spali , więc zabezpieczenie będzie żadne bo i tak wyłączy zasilanie. Właśnie takiej drobnej różnicy wielu młodych elektroników nie rozumie i stosują transila a potem dziwią się że pali bezpiecznik , a jak się założy nowy to wszystko jest ok.
 • Helpful post
  #14
  gmp
  Level 19  
  Kolego RSP, nie wiem skad ty bierzesz te dane na temat TRANSILI ale niestety nie maz racji(wydaje mi sie ze ja mowie o transilach a ty o TRISLIACH), moze lepeiej znasz sie od producenta ? , Poswiecilem troche czasu i znalazlem na stronie :
  http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/5628.pdf

  TRANSIL / TRISIL COMPARISON
  Electrical characteristics
  The Transil is a clamping device which suppresses all overvoltages above the breakdown voltage (VBR)
  The Trisil is a crowbar device which switches on when overvoltages rise up to the breakover voltage (±VBO).

  Poza tym umiem czytac charkterystyki i tak jak wspominalem wczesniej ch-ka transila w niczym nie przypomina ch-ki elementow tyrystoropodobnych.
  A co do twojego ukaldu, hmm , na C V=300V, zalozmy ze zalozyles 200V transil, zarowka daje ograniczenie max do 0,1A, co daje moc na transilu:P=200*0,1A=20W, wg dokumentacji Pmax_transila=5W(moc ciągla), stad twoj transil po prostu sie nagrzeje do 200C albo i lepiej- moze wtedy wystapic spadek napiecia Vbr(niestey nie mogle mznalesc ch-ki Vbr(temeratury). W ukladzie w ktorym element pracuje poza swoimi maksymalnymi parametrami nie mozemy mowic o jego normalny zachowaniu.
  A co do "mlodych elektronikow" to byc moze ktos stosuje na 230VAC transila ponizej 440V a to swaidczy o jego lamerstwei i stad przepalnie bezpiecznikow. A dla ukladow niskonapieciowych powino sie dobierac min 20% wieksze napiecie przebicia niz max_zasilania-jesli ktos robi inaczej to sam sobie winien.
  Pozdrawaim,
  Grzes
 • Helpful post
  #15
  marek_Łódź
  Level 36  
  RSP wrote:
  W wypadku zasilacza kolegi on już nie wróci bo jedynym ograniczeniem jest bezpiecznik który się spali , więc zabezpieczenie będzie żadne bo i tak wyłączy zasilanie. Właśnie takiej drobnej różnicy wielu młodych elektroników nie rozumie i stosują transila a potem dziwią się że pali bezpiecznik , a jak się założy nowy to wszystko jest ok.


  Na wszelki wypadek przejrzałem sobie jakiegoś przykładowego datasheet (1.5KE6V8) w poszukiwaniu tego obszaru pracy tyrystorowej czy diakowej. Nie znalazłem - charkterystyka odpowiada z grubsza diodzie Zenera (ew dwóm włączonym przeciwsobnie), zresztą w pierwsze dwa słowa opisu brzmią "transil diode". Może faktycznie chodziło o trisile (widzę pierwszy raz).

  Co do palenia bezpiecznika, to taka jest naturalna kolejność działania zabezpieczenia - ogranicznik>>bezpiecznik. W przypadku dawniej stosowanych zabezpieczeń tranzystorowych czy tyrystorowych zdarza się, że nawet szybki bezpiecznik nie zdążył i element zabezpieczający dawał ogniem, niekiedy generując dodatkowe przepięcie. Ja w takich układach stosowałem "pseudotransile" zbudowane z diody Zenera i tranzystora mocy.

  W przypadku transili mamy ten luksus, że są one w stanie wytracić w impulsie znaczną moc (kilowaty), co pozwala zastosować wolniejsze bezpieczniki (lub na nieco większy prąd), unikając ich częstego palenia, a w szczególnych przypadkach w ogóle zrezygnować z bezpiecznika (ale nie z tego po stronie pierwotnej!!!!! transformatora). Ponieważ transil ma charakterystykę Zenera, szpile przechwytywane przez ten element umieszczony przed stabilizatorem, mogą przejść całkowicie niezauważone.
  Oczywiście porządnie należałoby zrobić bilans energetyczny szacując wstępnie moc (energię) przepięcia i przekładając to na możliwości transila i parametry cieplne bezpiecznika. Tyle teorii, w praktyce nie ma wyjścia, trzeba to robić na oko albo na nosa.
 • #16
  RSP
  Level 27  
  Niech koledzy sobie kupią transila i trisila i sprawdzą bo tak zwane gadanie po próżnicy do niczego nie prowadzi. Ja po prostu sprawdziłem jak działa transil i trisil bo było mi to kiedyś potrzebne. Jak nie chcecie się bawić z wysokimi napięciami to kupcie sobie na 6,8V i podłączcie przez żarówkę i amperomierz do regulowanego zasilacza i będziecie dokładnie wiedzieć jak to działa , dołączcie jeszcze równolegle do transila lub trisila woltomierz to będziecie widzieć co się dzieje z napięciem . A transil od trisila różni się tym że jeden jest symetryczny a drugi asymetryczny.

  Dodam tylko że P6KE180 włączony tak jak na tym schemacie przy podłączonej żarówce i włączeniu do prądu spadek napięcia na nim 0,7V jeśli żarówka jest zastąpiona opornikiem 20kom to napięcie wynosi 180V mimo prawie 350V na kondensatorze.
 • Helpful post
  #17
  marek_Łódź
  Level 36  
  RSP wrote:
  Niech koledzy sobie kupią transila i trisila i sprawdzą bo tak zwane gadanie po próżnicy do niczego nie prowadzi.


  Charakterystykę transila można znależć na rysunku powyżej, jak też w załączonych linkach. Stosuje transile w zasilaczach i nigdy mi się nie zdarzyło, żeby się zablokował jak tyrystor, czy nawet spalił bezpiecznik. Proponowany układ z żarówką może być wykorzystany tylko do punktu obcięcia, a dalej wszystko zależy od mocy. Producent nie musi podawać jak się będzie zachowywał układ po przekroczeniu maxymalnych wartości parametrów (mocy strat). Tak naprawdę zadaniem transila jest ścinanie szpil i robi to doskonale.

  Układu, w którym transil jest łączony w szereg z obciążeniem zwyczajnie nie rozumiem.