Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rower: Lampa LED zakłóca licznik SIGMA

abrakadabra18 23 Jun 2014 02:43 3426 3
 • #1
  abrakadabra18
  Level 11  
  Witam.
  Mam rowerowy licznik SIGMA 1609 STS - z funkcją kadencji (bardzo pożyteczna sprawa i to nie koniecznie dla sportowców, w trekingu też się przydaje) i bezprzewodową komunikacją pomiędzy sensorami prędkości i kadencji, a urządzeniem właściwym.
  Licznik prawie fajnie działał, prawie tzn, że taka renomowana firma jak SIGMA w urządzeniu za 200 zł mogła się bardziej wysilić na jakość, ale to pomińmy, więc przyjmijmy że licznik działał prawidłowo.
  Dopóki nie zainstalowałem przedniej lampy LED firmy BM z podtrzymaniem, zasilanej z dynama w piaście Schimano. Lampa też niczego sobie, z gatunku tych lepszych i droższych. Dioda znacznej mocy, zasilana z własnej przetwornicy impulsowej; chłodzona radiatorem w postaci pokrywki aluminiowej w korpusie lampki. Po zatrzymaniu roweru zasilanie przez chwilę jest podtrzymywane przez superkondensator 1 F 5V.
  No i jest tak, że jak włączę tę pierońską lampę, to licznik przestaje prawidłowo działać , tzn zostaje zerwana komunikacja z sensorami prędkości i kadencji i licznik traktuje to jako postój roweru (wyświetla 0 ).
  Podejrzewam, że te dziadostwo wzajemnie się zakłóca, ponieważ lampka działa jak stara radiostacja siejąc harmonicznymi, a licznik odbiera ten radiośmietnik (no ta bene, nie spełnia unijnej dyrektywy o kompatybilności elektromagnetycznej).
  Mam pytanie, ma ktoś jakiś pomysł , jak zaradzić temu problemowi?
 • #2
  goldi74
  Level 43  
  Rozwiązań nie ma zbyt wiele: wymiana licznika lub lampy. Ja bym wymienił lampę, bo to ona jest źródłem zakłóceń.
 • #4
  abrakadabra18
  Level 11  
  No, wygląda na to, że uporałem się z problemem. :D
  Po serii eksperymentów doszedłem do rozwiązania polegającego na wstawieniu w obwód zasilający dławika ferrytowego. Dławik, wykonany z 20-30 zwojów przewodu 0,5 mm2 (takiego samego, jak oryginalny do lampki) nawiniętych na pierścień ferrytowy o średnicy zewnętrznej 28 mm (pierścień pozostał mi z uszkodzonego zasilacza domofonu Laskomex, ale może być podobny osiągalny w internecie) jest włączony w przewód "fazowy" zasilania lampki (tylko ten przewód, drugi przewód "masa" pomija dławik).
  Dławik znajduje się w miarę możliwości jak najbliżej lampki, a odcinek przewodu pomiędzy lampka a dławikiem jest ekranowany, ekran podłączyłem do masy. Aby ułatwić sobie życie, to nie wymieniałam oryginalnego przewodu, tylko nasunąłem na niego sam ekran "odzyskany" z innego ekranowanego kabla. Od biedy można przewód owinąć folią aluminiową i podłączyć ją do masy, ale fachowo ani estetycznie to nie będzie wyglądać.

  Rower: Lampa LED zakłóca licznik SIGMA

  Podejrzewam, że jakby dobrze pokombinować z gotowym filtrem ADSL do telefonów stacjonarnych na linii z internetem, to też by się udało.
  Przy okazji: eksperymentowanie z kondensatorami nie powiodło się. Podobnie jak przeplatanie całego dwużyłowego kabelka do lampki przez pierścień.
  Powodzenia!