Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rower: Lampa LED zakłóca licznik SIGMA

abrakadabra18 23 Cze 2014 02:43 2661 3
  • #1 23 Cze 2014 02:43
    abrakadabra18
    Poziom 10  

Witam.
    Mam rowerowy licznik SIGMA 1609 STS - z funkcją kadencji (bardzo pożyteczna sprawa i to nie koniecznie dla sportowców, w trekingu też się przydaje) i bezprzewodową komunikacją pomiędzy sensorami prędkości i kadencji, a urządzeniem właściwym.
    Licznik prawie fajnie działał, prawie tzn, że taka renomowana firma jak SIGMA w urządzeniu za 200 zł mogła się bardziej wysilić na jakość, ale to pomińmy, więc przyjmijmy że licznik działał prawidłowo.
    Dopóki nie zainstalowałem przedniej lampy LED firmy BM z podtrzymaniem, zasilanej z dynama w piaście Schimano. Lampa też niczego sobie, z gatunku tych lepszych i droższych. Dioda znacznej mocy, zasilana z własnej przetwornicy impulsowej; chłodzona radiatorem w postaci pokrywki aluminiowej w korpusie lampki. Po zatrzymaniu roweru zasilanie przez chwilę jest podtrzymywane przez superkondensator 1 F 5V.
    No i jest tak, że jak włączę tę pierońską lampę, to licznik przestaje prawidłowo działać , tzn zostaje zerwana komunikacja z sensorami prędkości i kadencji i licznik traktuje to jako postój roweru (wyświetla 0 ).
    Podejrzewam, że te dziadostwo wzajemnie się zakłóca, ponieważ lampka działa jak stara radiostacja siejąc harmonicznymi, a licznik odbiera ten radiośmietnik (no ta bene, nie spełnia unijnej dyrektywy o kompatybilności elektromagnetycznej).
    Mam pytanie, ma ktoś jakiś pomysł , jak zaradzić temu problemowi?

0 3
  • Sklep HeluKabel
  • #2 23 Cze 2014 09:21
    goldi74
    Poziom 43  

Rozwiązań nie ma zbyt wiele: wymiana licznika lub lampy. Ja bym wymienił lampę, bo to ona jest źródłem zakłóceń.

-1
  • Sklep HeluKabel
  • #3 23 Cze 2014 09:27
    mipix
    Poziom 30  

Może zmiana lokalizacji lampki, albo jakieś ekranowanie pomoże.

0
  • #4 07 Lip 2014 01:53
    abrakadabra18
    Poziom 10  

No, wygląda na to, że uporałem się z problemem. :D
    Po serii eksperymentów doszedłem do rozwiązania polegającego na wstawieniu w obwód zasilający dławika ferrytowego. Dławik, wykonany z 20-30 zwojów przewodu 0,5 mm2 (takiego samego, jak oryginalny do lampki) nawiniętych na pierścień ferrytowy o średnicy zewnętrznej 28 mm (pierścień pozostał mi z uszkodzonego zasilacza domofonu Laskomex, ale może być podobny osiągalny w internecie) jest włączony w przewód "fazowy" zasilania lampki (tylko ten przewód, drugi przewód "masa" pomija dławik).
    Dławik znajduje się w miarę możliwości jak najbliżej lampki, a odcinek przewodu pomiędzy lampka a dławikiem jest ekranowany, ekran podłączyłem do masy. Aby ułatwić sobie życie, to nie wymieniałam oryginalnego przewodu, tylko nasunąłem na niego sam ekran "odzyskany" z innego ekranowanego kabla. Od biedy można przewód owinąć folią aluminiową i podłączyć ją do masy, ale fachowo ani estetycznie to nie będzie wyglądać.

Rower: Lampa LED zakłóca licznik SIGMA

Podejrzewam, że jakby dobrze pokombinować z gotowym filtrem ADSL do telefonów stacjonarnych na linii z internetem, to też by się udało.
    Przy okazji: eksperymentowanie z kondensatorami nie powiodło się. Podobnie jak przeplatanie całego dwużyłowego kabelka do lampki przez pierścień.
    Powodzenia!

0