Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

i4de64s mastercook - spalona dioda zabezpieczająca

bajer1 23 Cze 2014 13:05 1083 2
  • #1 23 Cze 2014 13:05
    bajer1
    Poziom 24  

Witam
    Koledze padła indukcja mastercook widać zalanie i nie działa jedna strona rozebrałem i znalazłem uszkodzoną diodę D2 i spaloną ścieżkę nić więcej nie stwierdziłam szukałem po sklepach tej diody aż zgubiłem i teraz mam dylemat bo pamiętam tylko część symbolu 1,5KE 400B...... co koledzy stosują zamiast tej diody? I jeszcze oderwałem tranzystory od radiatora co zastosować żeby to przykleić .
    Dioda zaznaczona na foto tylko płyta nie moja (z netu) a do kolegi mam bardzo daleko.
    Pozdrawiam

i4de64s mastercook - spalona dioda zabezpieczająca

0 2
  • Pomocny post
    #2 23 Cze 2014 14:33
    Mariopi
    Poziom 34  

Witam.
    1. Jednokierunkowa dioda transilowa 1.5KE400B - ogólne dane katalogowe:
    http://www.datasheets360.com/part/detail/1-5ke400b/8362996816323232264/
    W samej karcie katalogowej (pdf) producenta występuje z oznaczeniem 1.5KE400A (te same parametry).
    Jest ogólnie dostępna, ja kupowałem w TME.eu.

2. Należy dokładnie oczyścić (izopropanol, benzyna ekstrakcyjna) metalowe części tranzystorów IGBT oraz sam radiator z pozostałości zielonej przekładki izolującej. Zamiast tej "taśmy klejącej" ja używałem gotowej formatki (pasek) termopad o grubości 1 mm, w kolorze różowym, który należało tylko przyciąć na długość (jeden ciągły odcinek na 2 tranzystory) - zakupione na znanym portalu aukcyjnym. Należy bardzo uważać przy zakładaniu spinki dociskającej tranzystory do radiatora aby nie uszkodzić termopada (wysokie napięcie - zagrożenie przebicia napięciowego!) oraz nie uszkodzić bardzo delikatnych elementów SMD na PCB znajdujących się tuż pod tranzystorami mocy.

Pozdrawiam - Mariusz.

0
  • #3 11 Lip 2014 15:16
    bajer1
    Poziom 24  

Witam
    Indukcja naprawiona ścieżka połączona kawałkiem drucika cienkiego ,dioda wstawiona taka jak kolega Mariopi polecił. A z tranzystorami zrobiłem tak zmyłem zielone z tranzystorów i tej foli na radiatorze posmarowałem mową pastą (niby dobrą)i złożyłem na razie działa parę dni .
    Pozdrawiam

0