Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kabel do sieci domowej?

23 Cze 2014 18:57 876 6
  • Poziom 7  
    Witam.

Zamierzam kupić kilkadziesiąt metrów kabla sieciowego do pociągnięcia wewnątrz budynku. Odległość od router'a do komputera to maksymalnie 25-30 metrów. Za szafami, za którymi będzie szedł jeden z kabli jest grzyb, generalnie w domu zbiera się sporo wilgoci. Do tego trzeba będzie się przewiercać przez grube (30-40cm) ceglane ściany, i specjalnie do tego wzywam człowieka z odpowiednim wiertłem, więc wolałbym, żeby instalacja posłużyła wiele lat.

Moje pytanie jest takie, jaki kabel polecilibyście mi w takich warunkach? Myślałem o czymś TAKIM- żel ochroni przed wilgocią, do tego jest ekran (choć w tych warunkach chyba zbędny) no i w miarę niska cena (w sklepie komputerowym chcieli mi wcisnąć UTP za 2zł/metr). Chodzi mi głównie o to, czy są jakieś przeciwwskazania dla kupna FTP (nigdy wcześniej nie miałem z nim do czynienia), jest on z jakichkolwiek powodów bardziej problematyczny niż zwykła, nieekranowana skrętka?

• Poziom 43  
    Nie ma najmniejszego problemu by zastosować taki kabel, lecz najlepiej kupować go w jakieś okolicznej hurtowni elektro-technicznej.
  • Poziom 31  
    FTP jest problematyczny bo musisz go uziemiac. Bez uziemienie ekran w kablu tylko robi zaklocenia.
    Kabel FTP stosuje sie tylko wtedy kiedy jest potrzeba. W normalnych warunkach trzeba go unikac

• Poziom 43  
    smario11 napisał:
    FTP jest problematyczny bo musisz go uziemiac.

Co? Skąd żeś wziął tą informację?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic140596.html

Dodano po 46 [sekundy]:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2324612.html
  • Moderator - Sieci, Internet
    Spokojnie możesz kłaść UTP (bez żelu) w mieszkaniu, wielokrotnie sprawdzone. Działa bez żadnego problemu. To w linku to jakiś żelowany FTP a w takiej cenie to nic dobrego.
  • Poziom 7  
    jimasek napisał:
    (bez żelu)

Nie przeczytałeś fragmentu o grzybie i wilgoci, czy sugerujesz, że nie ma to znaczenia? Pytam dlatego, że jeśli żel ma tu choć minimalnie pomóc, to wolę dołożyć te kilkanaście groszy za metr. Nawet jeśli nie zdecyduję się na to FTP, to chyba są żelowane UTP?
  • Moderator - Sieci, Internet
    Pracuję już w branży ponad 10lat i jeszcze nie widziałem żeby ktoś w mieszkaniu zakładał skrętkę żelowaną.