Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PAN.PM129A1 - Woltomierz panelowy - nieco dziwe wskazanie

Kubbaz 23 Cze 2014 20:49 993 0
    Kubbaz
    Poziom 26  
    Witam wszystkich Elektrodowiczów!

Mam panelowy woltomierz cyfrowy PAN.PM129A1 i chcę nim zmierzyć napięcie rzędu kilkudziesięciu miliwoltów.

Układ jest jak na schemacie poniżej:
    PAN.PM129A1 - Woltomierz panelowy - nieco dziwe wskazanie

Przy napięciu wejściowym równym +5,0 V (względem masy układu - ujemnego bieguna zasilania), w obwodzie popłynie prąd I = 5 V/(1 MΩ + {20 kΩ||100 MΩ} + 1 MΩ) = 2,475 µA, co spowoduje spadek napięcia na rezystorze 20 kΩ równy 49,5 mV (między jego końcówkami, a nie między jego jedną końcówką a masą układu). Tym samym na rezystorach 1 MΩ, będzie spadek napięcia po 2,475 V na każdym z rezystorów.

Toteż tak podłączyłem woltomierz panelowy do mojego układu:

- wejście pomiarowe "IN-" do końcówki rezystora 20 kΩ od strony masy układu (przez rezystor 1 MΩ),
    - wejście pomiarowe "IN+" do końcówki rezystora 20 kΩ od strony zasilania układu +5 V (przez rezystor 1 MΩ),

- piny zasilające ("V+" i "V-") podłączyłem do osobnego zasilacza +9 V (na L7809), którego masa (ujemny biegun nie jest połączona elektrycznie z masą zasilacza +5 V), są to dwa osobne zasilacze sieciowe, bardzo dobrze stabilizowane,

Ku mojemu zdziwieniu wskazanie woltomierza jest dwa razy większe (99 mV) niż być powinno (49,5 mV)....
    A jeśli odłączam woltomierz panelowy (całkowicie) i zamiast niego podłączam multimetr - woltomierz (na rezystorze 20 kΩ), to napięcie mam poprawne - 49,5 mV.
    Jeśli z powrotem podłączam woltomierz panelowy i multimetr - woltomierz, to wskazanie na obu wynosi 99 mV, czyli dwa razy za duże.

Jeśli mam podłączony woltomierz panelowy, to na rezystorze 1 MΩ od strony zasilania +5 V odkłada mi się nie prawie "połowa" (2,475 V) napięcia +5 V, ale prawie jego całość, a na rezystorze 1 MΩ od strony masy, jedynie kilka-kilkanaście miliwoltów.

Czyżby jakiś wpływ separacji mas obu układów - układu woltomierza i układu dzielnika?
    Dodam, że jeśli masa (ujemny biegun zasilania) woltomierza (+9 V) i masa układu dzielnika (+5 V) są ze sobą połączone, to woltomierz panelowy wskazuje absurdalne wartości... i to ujemne.

Czy ktoś z Kolegów miał podobny przypadek i potrafi coś zaradzić?

Pozdrawiam serdecznie,
    Kuba