Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki język programowania na początek.

Dymbciu 23 Cze 2014 21:45 2043 7
  • #1 23 Cze 2014 21:45
    Dymbciu
    Poziom 5  

Witam. Nie wiem, co mnie napadło, ale chciałbym zostać programistą. Coś tam dłubałem w C++ (bardzo mi się spodobało), ale nie wiem czy to dobry wybór. Wyczytałem gdzieś (wszędzie), że zaczął on tracić na wartości. Chciałem się zabrać do C#, ale wszechobecny MS wciskał mi na siłę .NET, a jako że (duuużo) więcej korzystam z systemów grupy Linux, niż z czegokolwiek innego, to ta opcja raczej odpada. Java jest multiplatformowa, ale nie po to stawiam sobie Gentoo, aby potem tracić te 30%. Poza tym, wszyscy teraz idą na Javę do sektora mobilnego (czyli nie tam, gdzie ja bym poszedł). Ruby i Python się ostatnio rozwijają. Chciałbym pisać programy i na PC z Windą (popularność), i na Liny (wygoda dla mnie && rozmaite BSD i Solarisy też), i na Maki (żeby już mieli, jak reszta ma). Mobile mnie nie interesują zbytnio, nie tylko w tym Mógłby ktoś podsunąć parę języków? Przydałoby się też parę stron, z bieżącymi informacjami n.t. tych języków, żebym mógł sobie oszacować optymalny dla mnie, jak już się skończę uczyć (aktualnie koniec 1gim, pechowy rocznik 00). Proszę, nie piszcie mi odpowiedzi, typu "weś objrctiwe ce botaki zman", bo coś takiego znaleźć, to każdy głupi umie. A jeśli chodzi o powtórzenie tematu - zbyt pochopnie wziąłem tą odpowiedź, zupełnie zapomniałem o .NET, a po pół roku (zgubiłem hasło) nieaktywności, na ten stary temat nikt by mi nic nie napisał. Z góry wszystkim dziękuję.

@Mod: Jeśli chodzi o powtórzenie tematu - zbyt pochopnie wziąłem tą odpowiedź, zupełnie zapomniałem o .NET, a po pół roku (zgubiłem hasło) nieaktywności, na ten stary temat nikt by mi nic nie napisał.

0 7
  • Pomocny post
    #2 23 Cze 2014 21:48
    gaskoin
    Poziom 38  

Język nie specjalnie ma jakiekolwiek znaczenie. Jak się nauczysz jednego, to przejście na inny trwa 2 tygodnie. Są bardziej potrzebne umiejętności w programowaniu niż używanie API. Pytanie co chcesz pisać ? Jak jakieś okienka i chcesz mieć na wszystkie platformy to tylko Java, ewentualnie C++ z okienkami dostępnymi na wszystkie systemy (QT). Z tym 30% to jest bujda na resorach :)

0
  • Pomocny post
    #3 24 Cze 2014 04:40
    McMonster
    Poziom 32  

Dymbciu napisał:
    Witam. Nie wiem, co mnie napadło, ale chciałbym zostać programistą. Coś tam dłubałem w C++ (bardzo mi się spodobało), ale nie wiem czy to dobry wybór.

Równie dobry, jak wszystkie. Umiejętność programowania nie polega na języku.

Cytat:
    Wyczytałem gdzieś (wszędzie), że zaczął on tracić na wartości.

Nie na tyle, żeby się tym w ogóle przejmować.

Cytat:
    Java jest multiplatformowa, ale nie po to stawiam sobie Gentoo, aby potem tracić te 30%.

Jak już gaskoin wspomniał, bzdura. Narzut przy wykonaniu jakiś jest, ale w praktyce niezauważalny.

Cytat:
    Poza tym, wszyscy teraz idą na Javę do sektora mobilnego (czyli nie tam, gdzie ja bym poszedł).

Więcej bajek z internetu. Mobilne aplikacje są teraz w modzie, ale założę się, że to znacznie mniejszy obszar zastosowań Javy, niż desktop lub aplikacje biznesowe. Teraz każdy może w sieci znaleźć tutorial, jak w jedno popołudnie sklecić byle co, dokleić reklamy i wrzucić do śmietniska, jakim jest Google Play.

Cytat:
    Ruby i Python się ostatnio rozwijają.

Tak nawiązując do wypowiedzi trochę wyżej, twórcy Pythona wprost piszą, że jest on kilkukrotnie wolniejszy od takiej np. Javy. ;) Nie wiem, jak Ruby, ale myślę, że podobnie. No i modne języki są modne, fakt, że te dwa sobie zapracowały na popularność, ale każda moda przemija.

Cytat:
    Chciałbym pisać programy i na PC z Windą (popularność), i na Liny (wygoda dla mnie && rozmaite BSD i Solarisy też), i na Maki (żeby już mieli, jak reszta ma).

Praktyczna w takim razie byłaby Java, chociaż C/C++ też się nada. Python na Windowsach w praktyce nie istnieje.

Cytat:
    Mobile mnie nie interesują zbytnio, nie tylko w tym Mógłby ktoś podsunąć parę języków?

Zobacz sobie ranking popularności języków. Ten konkretny można uznać za de facto standard branżowy.

Cytat:
    Przydałoby się też parę stron, z bieżącymi informacjami n.t. tych języków, żebym mógł sobie oszacować optymalny dla mnie, jak już się skończę uczyć (aktualnie koniec 1gim, pechowy rocznik 00).

Z takim podejściem będziesz trzy lata wybierał język, zanim w ogóle cokolwiek napiszesz. A jak już wybierzesz, to się okaże, że musisz wybierać od nowa, bo świat poszedł do przodu. Po prostu weź którykolwiek z popularnych i zacznij pisać. Podstawy programowania praktycznie się nie różnią dla dowolnego popularnego języka, a przez pierwsze miesiące pewnie nie wyjdziesz poza obszar, w którym te różnice zaczną być zauważalne.

0
  • Pomocny post
    #4 24 Cze 2014 09:01
    sivex
    Poziom 27  

Cytat:
    Nie wiem, co mnie napadło, ale chciałbym zostać programistą

Programista to ogólne pojęcie.

Ogólne coś jak "mechanik samochodowy".
    Dobrze zarabiający blacharz, super znany itp nie musi nic wiedzieć na temat budowy silnika. Facet od tłumików nawet może nie wiedzieć jak kładzie się lakier a też jest "mechanikiem samochodowym"...

Jednak każdy z nich powinien znać budowę samochodu bo w pewnych miejscach ich praca nakłada się częściowo.
    Oczywiście każdy z nich przy odrobinie checi może posiąść kolejną specjalizacje w dziedzinie mechaniki samochodowej bo jest mu łatwiej, siedzi w tym.

Wracając do programisty, który tworząc serwisy internetowe nawet nie musi wiedzieć jak jest skonstruowany komputer.

Czyli nasuwa się takie rozwiązanie (jedno z wielu), poznaj podstawy i potem wybierz gałąź jaka Cię interesuje, a następnie języki i wiedzę potrzebną do osiągnięcia celu. Dalej rozwijaj wiedzę o kolejne specjalizacje.

Poznanie podstawy to mam na myśli naukę języka, który przy okazji najbardziej pomoże zrozumieć wszystko po części i myślę że c/c++ jest optymalny.
    Nie jest hardcorowy ale tez nie jest "dla leniwych".

pozdr.

0
  • #5 24 Cze 2014 14:58
    Dymbciu
    Poziom 5  

Ok, dzięki za rady. Chyba zostanę przy tym C++.
    @gaskoin Nie przepadam za Qt (za duża zwięzłość). Czy GTK+ ma jakieś problemy na Windach? A z Javą może rzeczywiście przesadziłem, ale u mnie 3 sekundy uruchamiania programu to droga przez mąkę.
    @McMonster Nie wiesz może, czy na Andku można stawiać Appy w C++?
    @sivex Na samochodach się nie znam, a serwisy internetowe to chyba nie dla mnie. Wolę tradycyjne programy, jak np. dd, a nie mnóstwo niepotrzebnych śmieci, które się na stronie zawsze znajdą.
    Wszystkim serdeczne dzięki.

0
  • #6 24 Cze 2014 20:57
    sivex
    Poziom 27  

Cytat:
    Na samochodach się nie znam

No to jak chcesz mieć własny samochód to się poznaj
    bo bedzie ryfa jak do blacharza pojedziesz naprawić silnik :)

No chyba że bedziesz sie serwisował w markowym salonie
    no ale to juz będziesz dużo zarabiał, czyli już bedziesz się znał i na samochodach.

A tak na serio własnie porównanie do życiowych sytuacji miało
    przybliżyć do zagadnienia programowania, ale jak nie bedziesz znał życiowych zagadnień to nie bedziesz programował, ponieważ wymaga to teraz
    wyobraźni, abstrakcji i obiektowości.

P.S. często w podręcznikach obiekt przedstawiany jest jako samochód, właściwościami jest np kolor a metodami np odpal silnik itp. Więc jak nie bedziesz sie znał na samochodach to... czytaj jeszcze raz to co napisałem :)

pozdr.

0
  • #7 24 Cze 2014 22:50
    gaskoin
    Poziom 38  

Dymbciu napisał:
    @McMonster Nie wiesz może, czy na Andku można stawiać Appy w C++?

Można.

Z rubym i pythonem jest trochę oddzielna historia. Tu nie chodzi nawet o modę. Po prostu statycznie typowane języki nie do końca mogą spełniać wszystkie zasady solid. Z kolei w dynamicznie typowanych językach trudniej się wykrywa błędy.

0
  • #8 25 Cze 2014 06:48
    sivex
    Poziom 27  

Dla mnie oczywiste jest ze czym bardziej programowanie ma dotyczyć konkretnego urządzenia tym typowanie powinno być bardziej rygorystyczne.
    Jeżeli programowanie dotyczy interakcji z człowiekiem wygodniej jest korzystać z języków typowania dynamicznego.

pozdr.

0
  Szukaj w 5mln produktów