Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodawanie tub do licznika geigera

24 Cze 2014 00:55 1068 8
 • Poziom 8  
  Witam. Buduję licznik geigera na tym schemacie. Dodawanie tub do licznika geigera
  Chciałbym do niego dołożyć drugą tubę. I tu moje pytanie. Czy zmiana elementu mc34063 na element który dawałby dwa razy większe napięcie do obecnego + odpowiednie dopasowanie elementów co do wartości dawało by dobry efekt. Wpinam równolegle dwie tuby.
  Z drugiej strony. Gdy kwant energii pada na tubę mnie interesuje pik. Nie ważne z której tuby. Więc w sumie mógłbym podłączyć je szeregowo i nic nie musiałbym nic zmieniać. Jedna duża (długa) tuba. Tylko podwyższyć natężenie.
  Jakie są zasady przy dodawaniu tuby geigera do siebie (traktuje w tym przypadku jako cewka,kondensator,opornik? ) i do układów?
  Jestem w tym temacie totalnie zagubiony, niewiele pisze na ten temat w internecie. A książek jak na lekarstwo.
 • Poziom 24  
  Jeśli połączysz je szeregówo to wyobraź sobie sytuację że cząsteczka jonizująca przelatuje przez jedną tube, tutaj powinien się pojawić impuls ale nie będzie go bo przez drugą tube nic nie przeleciało i ta pierwsza ma jedną końcówkę tak jakby w powietrzu, nie podłączoną do niczego.
  Dlatego jeśli chcesz podłączyć drugą tube to tylko równolegle, wtedy nie ważne w której będzie impuls to układ ją wykryje. Ale nie wiem co się stanie z charakterystyką, bo może być tak że będzie 2x więcej impulsów albo i tylko 1,5x więcej. Czy któryś fabryczny miernik miał dwie tuby? Jeśli nie to nie baw się w to bo może tylko popsuć efekty.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  doctor1969 napisał:
  Chciałbym do niego dołożyć drugą tubę.


  Po co?

  doctor1969 napisał:
  Czy zmiana elementu mc34063 na element który dawałby dwa razy większe napięcie do obecnego + odpowiednie dopasowanie elementów co do wartości dawało by dobry efekt. Wpinam równolegle dwie tuby.


  Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak "element który dawałby dwa razy większe napięcie" Możesz przetwornicę przebudować bez zmiany MC34063 - tylko po co? Tuby zasilone 2x większym napięciem zaświecą jak świetlówki...

  doctor1969 napisał:
  Więc w sumie mógłbym podłączyć je szeregowo i nic nie musiałbym nic zmieniać. Jedna duża (długa) tuba. Tylko podwyższyć natężenie.


  Szeregowo - bez sensu, kolega bambus94 objaśnił. Ja się obawiam jeszcze o coś innego - popiermyliło ci się połączenie szeregowe z równoległym...

  doctor1969 napisał:
  Jakie są zasady przy dodawaniu tuby geigera do siebie (traktuje w tym przypadku jako cewka,kondensator,opornik? ) i do układów?


  Tuba Geigera to lampa wyładowcza - kwant promieniowania wyzwala wyładowanie.
 • Poziom 8  
  Jak to po co ? Chodzi tu o zwiększenie dokładności. One są wypełnione gazem. W gazie są bardzo duże odległości od cząsteczek. Więc jest też stosunkowo mała szansa, że kwant promieniowania trafi i zjonizuje. To jest 30 % jak nie mniej. Nam chodzi o wykrycie promieniowania. Więc druga tuba zwiększa nam szanse. Z jedną tubą działa tak średnio. ,, świeci,, tylko przy w miarę dużych dawkach. I ciężko zjawisko jakoś zademonstrować.
  Szeregowo teraz widzę, że bez sensu. Sory za durną myśl. Te schematy co kolega lysy1980 widziałem już. Nie chcę konstrukcji przebudowywać jakoś specjalnie.Czy da rade ten schemat mój lekko zmodyfikować i zastosować ? Jak sądzicie? Czy robić wszystko od nowa na nowych schematach ?
 • Moderator Projektowanie
  doctor1969 napisał:
  Jak to po co ? Chodzi tu o zwiększenie dokładności. One są wypełnione gazem. W gazie są bardzo duże odległości od cząsteczek. Więc jest też stosunkowo mała szansa, że kwant promieniowania trafi i zjonizuje. To jest 30 % jak nie mniej. Nam chodzi o wykrycie promieniowania. Więc druga tuba zwiększa nam szanse.

  To dopiero jest bez sensu.
  Idąc tym tokiem rozumowania to dlaczego nie pięć tub? - albo sto?
  Nie rozumiesz jak toto działa - licznik Geiger'a nie ma wyłapywać wszystkich cząstek, ale tylko wskazywać statystyczny ich poziom/ilość na jednostkę objętości tuby.
 • Poziom 8  
  Nigdzie nie napisałem, że wszystkie. Rozumiem zasadę działania. Chodzi o zwiększenie szansy na złapanie takowej. Jeżeli mam dwa miejsca w których mogę obserwować zjawisko jonizacji, to obserwacja będzie dokładniejsza.

  Analogia do piłki nożnej.
  Mając bramkę którą zabudujemy elementem 1m^2 jest szansa, że piłka trafi w ten element. Ale jak dodamy jeszcze jeden taki element to szanse będą większe. Oczywiście w przypadku promieniowania nie da się określić ,,bramki,, w skończony sposób.
 • Poziom 8  
  Taki miałem zamiar. Tylko czy mogę po prostu wpiąć drugą tubę do tej konstrukcji ? Nie przeciąży to jakoś układu ?
  Wiem, że lamerskie pytania dlatego zadaje w dziale piaskownica.