Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony zakres 10A - miernik UNI-T UT33C.

yoachim95 24 Cze 2014 01:03 3489 5
  • #1 24 Cze 2014 01:03
    yoachim95
    Poziom 15  

Witam. ;)
    Dzisiaj budując ''układ sztucznego obciążenia'' składający się z kilku żarówek samochodowych 12V odkryłem, że zakres 10A w moim amatorskim mierniku UT33C nie działa. Warto dodać, że pozostałe zakresy działają bez zarzutu. Poprzez słowo ''nie działa'' należy rozumieć brak ciągłości w obwodzie. Do testów podłączyłem białą diodę LED z rezystorem ok. 1,5kΩ zasilaną napięciem 3,3V. Na zakresach 2000µA, 20mA oraz 200mA miernik pokazywał wartość natężenia oraz dioda świeciła, natomiast na zakresie 10A nie świeciła (pomimo malutkiego natężenia dioda jednak powinna świecić).
    Według mnie w obwodzie znajduje się jakaś przerwa. Po rozkręceniu miernika nie widać żadnych śladów przepalenia. Dodam, że bezpiecznik jest sprawny. Próbowałem zdiagnozować usterkę korzystając ze schematu jednak to mnie trochę przerosło - sprawdziłem tylko rezystor R12, który według mnie powinien być pierwszy do sprawdzenia (rezystor jest OK).
    Nie mam pojęcia kiedy powstała owa usterka. Gdybym kiedykolwiek podłączył amperomierz równolegle to pewnie inne zakresy też by nie działały... Jedyną moliwością jest ''przegrzanie'' - na tym wejściu można dokonywać pomiaru przez 10 sekund na 15 minut, a ja kiedyś wykonałem ok. 4 2-sekudowych pomiarów w odstępach ~30 sekund.
    Bardzo dziękuję za pomoc w diagnozowaniu usterki. :)

Schemat miernika

Uszkodzony zakres 10A - miernik UNI-T UT33C. Uszkodzony zakres 10A - miernik UNI-T UT33C. Uszkodzony zakres 10A - miernik UNI-T UT33C.

1 5
  • Sklep HeluKabel
  • #2 24 Cze 2014 01:53
    yogi009
    Poziom 42  
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #3 24 Cze 2014 02:14
    chrust58
    Poziom 17  

Jak dioda nie świeci na zakresie "10A",to musisz sprawdzić ten drut na 3 obrazku,czy ma połączenie z gniazdem "-" i "10A".Jak nie ma to tu jest przyczyna.Albo żle włożyłeś przewody np:"+" z "10A",a nie "-" z "10A".

0
  • Pomocny post
    #4 24 Cze 2014 07:37
    kicajbas
    Poziom 26  

Witam

yogi009 napisał:
    U mnie, kiedy przeginam, na tym zakresie leci właśnie bezpiecznik

...ten miernik nie ma zabezpieczenia dla zakresu 10A.
    manual2/UT33C napisał:
    l Fused Protection for VWmA Input Terminal: 315mA, 250V fast type, f5x20 mm
    l 10A Terminal: Un-fused.

Sprawdź R12, a najpierw tak jak pisał kol.chrust58: poprawność podłączenia przewodów COM/10A

Pozdr.

0
  • #5 24 Cze 2014 16:53
    yoachim95
    Poziom 15  

Witam.
    Po podlaczeniu wedlug Waszych wskazowek wszystko dziala... Myslalem, ze amperomierz ma byc po prostu szeregowo, a tu jest jeszcze jedna zasada... Dziekuje bardzo za pomoc. :) Napisalem to bez polskich znakow, poniewaz awaryjnie korzystam z Linuxa.

0
  • #6 02 Lip 2014 17:24
    yoachim95
    Poziom 15  

Witam po raz kolejny. :)
    Mam teraz inny problem z moim miernikiem i zastanawiam się czy jest sens robić coś jeszcze z tym cudem czy lepiej kupić coś lepszego... Otóż chciałem ostatnio sprawdzić ile prądu pobiera mały silniczek 3V... Podłączyłem amperomierz, ustawiłem zakres 10A i włączyłem zasilanie (3,3V z przerobionego zasilacza komputerowego). Patrzę na wskazania a tam od 0,6A - 3,5A. Zdziwiło mnie to bo silniczek utrzymywał te same obroty... Następnie odłączyłem przewody pomiarowe, a tam dalej pokazywało jakieś dziwne wartości. Wyłączyłem miernik i włączyłem ponownie - na każdym zakresie utrzymywały się dziwne wartości, przykładowo na zakresie 10A pokazywało mi nawet do 14,7A... Następnie gdy docisnąłem mocniej pokrętło od zakresów wartość się wyzerowała. Wyłączyłem miernik i włączyłem ponownie i wtedy na każdym zakresie amperomierza pokazywała mi się taka ''jedynka'' sugerująca przekroczenie zakresu przy pomiarze rezystancji... Kiedy próbowałem zmierzyć natężenie prądu niby amperomierz przepuszczał prąd (diody świeciły) ale na wyświetlaczu widoczna była tylko wspomniana ''jedynka''. Czy można jeszcze jakoś uratować ten miernik czy lepiej kupić coś konkretniejszego i ten zostawić? Chyba gwarancja jest ważna jeszcze przez jakiś czas ale nie mogę znaleźć paragonu, który dostałem kupując miernik więc nie będę go reklamował.
    Bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki, pozdrawiam. :)

Dodano po 5 [godziny] 37 [minuty]:

Problem rozwiązany - zimny lut przy R12, którego wcześniej wylutowywałem. Wlutowałem ponownie i jest okej. :)

0