Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

toshiba satellite L350-24U Odzyskanie oryginalnej Visty DE

arkadius82 24 Cze 2014 11:48 1344 16
  • #1 24 Cze 2014 11:48
    arkadius82
    Poziom 6  

Witam serdecznie,
    Na wstępie proszę o wyrozumiałość nie jestem zaawansowanym użytkownikiem:)
    Mam problem z odzyskaniem oryginalnego systemu tego laptopa. Próbowałem zrobić standardową ścieżką czyli F8 - Toshiba Recovery itd. ale trochę pomieliło i zakończyło się bluescreenem. Po ponownym uruchomieniu pojawił się komunikat nie pamiętam dokładnie ale chyba "mbr is missing..." i już nie było możliwości skorzystania z opcji Toshiba Recovery:( Zdesperowany zainstalowałem czystą Vistę z płyty, myśląc że jakoś uda się później reanimować oryginalny system. ale nic z tego mi nie wychodzi. Win Vista oryginalny tego laptopa jest niemiecki i taki chcę żeby pozostał, natomiast zainstalowałem polski (bo tylko taki udało mi się zdobyć). Nie posiadam żadnych płytek do tego laptopa,naklejka z key licencji też już się wytarła i do tego nie zachowała się w całości:( jedyne co się zachowało to folder HDD recovery na dysku D:, .Czytałem inne fora ale niestety bez rezultatów. Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Z góry dziękuję i pozdrawiam

0 16
  • #2 24 Cze 2014 11:50
    Kolobos
    Spec od komputerów

Daj screen z zarzadzania dyskami.

0
  • #3 24 Cze 2014 13:06
    arkadius82
    Poziom 6  

Od godziny nie moge uruchomić tego polskiego systemu który zainstalowałem... Instalowany był kilkanaście dni temu i jako tako chodził a teraz dysk niby kręci ale system się dalej nie ładuje i wisi cały czas na ekranie z belką....próba reanimacji z płytki instalacyjnej to samo-dysk mieli i belka. Aktualnie nie mam jak zrobić tego screena...:(

0
  • #4 24 Cze 2014 13:11
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

arkadius82 napisał:
    Aktualnie nie mam jak zrobić tego screena
    Przełożyć dysk do innego komputera - inaczej i my nie mamy jak pomóc.

0
  • #5 24 Cze 2014 13:40
    arkadius82
    Poziom 6  

ostatecznie jakoś ruszył ten system, poniżej screen:

0
  • #6 24 Cze 2014 19:06
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeszcze SMART z CrystalDiskInfo (Standard...)

IMO to pierwsza partycja powinna być aktywna, tam pewnie masz WinRE.

0
  • #7 25 Cze 2014 10:03
    arkadius82
    Poziom 6  

przesyłam screeny: toshiba satellite L350-24U Odzyskanie oryginalnej Visty DE

Dodano po 4 [minuty]:

0
  • #8 25 Cze 2014 10:06
    Kolobos
    Spec od komputerów

Dysk nadaje sie tylko do wymiany.

0
  • #9 25 Cze 2014 10:22
    arkadius82
    Poziom 6  

Jest aż tak źle, już nic nie da się zrobić żeby odzyskać oryginalny system?

0
  • #10 25 Cze 2014 19:44
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Może się da - skopiuj gdzieś ważne pliki osobiste, następnie folder D:\HDDRecovery i dobrze było też skopiować sektor 0 HDD (MBR). Następnie nowy / sprawny HDD i można działać...

0
  • #11 26 Cze 2014 18:42
    arkadius82
    Poziom 6  

Mam pytania:
    1. Czy w sytuacji kiedy zainstalowałem system z płyty,to czy MBR nie został zamieniony (na ten z aktualnej instalacji) i czy w związku tym jest sens jego kopiowania?

2. Oprócz folderu HDD Recovery na dysku D:, jest też ukryta partycja wielkości około 1,5 Gb. Wydaje mi się że ta ukryta partycja też ma znaczenie dla odzyskania systemu czy się mylę? Czy będzie możliwe odzyskanie systemu na nowym HDD posiadając tylko folder HDD Recovery i ewentualnie MBR?

3. Nie bardzo wiem jak zrobić kopię MBR...Czy robi się to jakimś programem, gdzie tego MBR szukać...?

0
  • #12 26 Cze 2014 18:55
    linuks
    Spec od komputerów

Sklonuj dysk na nowy lub zrób obraz dysku do pliku a potem go przywróć na nowy dysk. Na tym uszkodzonym nic nie zrobisz. Jeżeli pliki obrazu oryginalnego systemu w HDDrecovery nie są uszkodzone to w ostateczności przywrócisz system ręcznie z tych plików.
    Pozdrawiam.

0
  • #13 26 Cze 2014 19:16
    arkadius82
    Poziom 6  

OK, a co z tym MBR kopiować/nie kopiować, jak kopiować to w jaki sposób się do tego zabrać?
    Jakim programem najlepiej sklonować ten ukryty dysk?
    I jeszcze jedno jaki dysk byłby godny polecenia?

0
  • #14 26 Cze 2014 19:32
    linuks
    Spec od komputerów

Przecież jak zrobisz obraz dysku to i MBR też skopiujesz i ukrytą partycję. Najwyżej po przywróceniu oryginalnego systemu odbudujesz boot. Opisów przywracania ręcznego systemu i boot jest dużo na elektrodzie. Najwygodniej klona/obraz zrobić pod linuksem live. Nie polecę konkretnego dysku bo się na tym nie znam.
    Pozdrawiam.

0
  • #15 26 Cze 2014 19:57
    arkadius82
    Poziom 6  

Ok, po prostu myślałem o klonowaniu tylko ukrytej partycji... bo ta Vista PL jest mi niepotrzebna:) Poszukam Linux Live i rozejrzę się za nowym dyskiem
    pozdrawiam

0
  • #17 26 Cze 2014 21:07
    arkadius82
    Poziom 6  

dzięki za link :), to teraz jeszcze dysk kupić i do roboty:)

0