Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technik informatyk - stary egzamin zawodowy 2014 (praktyczny)

Istra94 24 Cze 2014 18:11 30138 133
    Istra94
    Poziom 6  
    Nie ma sprawiedliwości, trzeba po prostu tak długo naciskać na CKE aż coś z tym zrobi. :)
    DJTrueBeliever
    Poziom 17  
    Na żywym systemie nie usuniesz wszystkich plików z folderu, bo masz pozakładane mutex'y przez winlogon i explorer, ale spokojnie idzie wyrzucić te, które odpowiadają za problemy. (Przy okazji - to nie zmiany w tych plikach są problemem, ale po prostu ich uprawnienia NTFS - mają właściciela z innej sprzętowo maszyny, nie zgadzają się też SID-y kont użytkowników - konto SYSTEM zawsze ma ten sam SID, ale użytkownicy na dwóch różnych maszynach już nie - a mmc działa z uprawnieniami aktualnie zalogowanego).

Problemy były głównie na Windowsie XP - nowsze systemy są pod tym względem trochę bardziej inteligentne. Na szczęście egzaminy na XP są ostatni rok - koniec wsparcia technicznego.

Litości, skąd wziąłeś nawiasy kwadratowe w net user? Nawias kwadratowy w składni oznacza opcjonalny parametr i się go NIE pisze. A gdzie daty? Raczej:
    Code:
    net user Pracownik1 /times:Wt-Cz,6-14

net user Pracownik2 /times:Cz-So,14-22
    Nikorin
    Poziom 8  
    Ja także dzisiaj pisałam egzamin o 9tej i mi także nie działało gpedit.
    Zgłaszane to było komisji - stwierdzili, że nie mogą z nami o tym rozmawiać.

Do końca egzaminu wszyscy myśleli, że tak MIAŁO BYĆ. Cała komisja i my oczywiście....
    też dlatego że JEDNEJ OSOBIE udało się to przeskoczyć.... wiecie co wystarczyło zrobić?
    W folderze Windows odznaczyć opcję "tylko do odczytu"..... nie potrzebne były żadne rejestry ani nic o czym piszecie XD

Będziemy pisać odwołanie oczywiście. Tylko co to da? Pewnie nic =.=
    DJTrueBeliever
    Poziom 17  
    Nikorin napisał:
    W folderze Windows odznaczyć opcję "tylko do odczytu"

Tak się nie robi, jest to obniżanie poziomu zabezpieczeń systemu. Nadać uprawnienia do zapisu jednemu użytkownikowi a nadać je wszystkim to pewna różnica - jak egzaminator będzie "czepliwy", to się "czepi" :)
    Nikorin
    Poziom 8  
    Egzaminator się już niczego nie powinien czepiać akurat przy tym, skoro nie działało coś co miało działać i było banalne.
    DJTrueBeliever
    Poziom 17  
    Już widziałem egzaminatorów, którzy (w latach ubiegłych) doczepili się (i wyzerowali podpunkt) za to, że na zrzucie z uprawnień NTFS folderu (gdzie miało być uprawnienie dla użytkownika pracownik tylko do odczytu) pod spodem widniała jeszcze dziedziczona (brak rozpiętego dziedziczenia) grupa Użytkownicy.
    Nikorin
    Poziom 8  
    Jak już mówiłam piszemy odwołanie. To nie ważne co tam pozaznaczaliśmy, jak taka sytuacja w ogóle nie powinna mieć miejsca.
    maszkiewicz
    Poziom 8  
    zgadzam się, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca! to niesprawiedliwe, że w poprzednich latach egzaminy były o wiele prostsze. poziom powinien być podobny każdego roku :)
    Janek4760
    Poziom 10  
    @maszkiewicz egzamin wcale według mnie nie był trudny bo gdyby gpedit działało to bez problemu zrobił bym wszystkie zadania. Próbowałem na maszynie wirtualnej (win xp) zrobić to z menadżerem zadań i ustawieniem godzin i z tym drugim miałem mały problem ale komenda net help user pomogła :)
    DJTrueBeliever
    Poziom 17  
    No nie do końca się zgodzę, bo z roku na rok poziom trochę spadał - parę lat temu zadanie egzaminacyjne brzmiało "monitor komputera pokazuje obraz nieczytelny dla pracownika", a okazało się, że kontrast i jasność były ustawione w granicach zera. Próbowano wtedy nawet pchać wtyk od monitora do gniazda RS232 :D
    Prawdą jest jednak, że w tym roku skok "poziomu trudności" był trochę duży. Ale przyczyną jest poniekąd niewiedza programistów z CKE. Niewiedza o tym, że nie da się skryptem i dołączonymi binarkami "wkopiować" bez kombinowania ustawień zasad grupy z innego komputera, dopóki nie ogarnie się uprawnień NTFS.
    maszkiewicz
    Poziom 8  
    gdyby gpedit działało to ja też bym sobie poradził ale 90% uczniów, w tym ja, nie umiało włączyć gpedit. a bez tego to prawie jak bez ręki :)
    Nikorin
    Poziom 8  
    to nie tak, że poziom wyższy - niektórym działało i mieli zwykły, prosty egzamin - to mnie boli...
    maszkiewicz
    Poziom 8  
    jak to jest możliwe, że komuś to działało? to mnie też boli, straszna niesprawiedliwość, mam nadzieję, że da się coś z tym zrobić.
    night_woman
    Poziom 1  
    A komu na 2 zmianie nie dzialala instalka 7zip???????????;-)
    MarekPPN
    Poziom 35  
    U mnie gpedit.msc działało. Egzamin pisałem na Windows 7 Pro.
    Zadania z dniami i godzinami logowania ustawiłem w graficznej Kontroli Rodzicielskiej w Panelu Sterowania.
    Dla Kierownika tego nie zrobiłem, bo w końcu miał mieć uprawnienia Administratora i się nie dało :-)
    mlodszasiostra
    Poziom 1  
    U mnie w szkole gpedit.msc działało bez zarzutu. Mamy Windows 7 Pro.
    Sama pisałam w drugiej turze. Limity godzin i dni robiłam przez kontrolę rodzicielską, ale tak czy siak źle - nie zauważyłam, że sobotę i niedzielę też zaznaczyłam. :o Resztę miałam, pytanie czy trafiłam w klucz..
    Jeśli chodzi o użytkowników, to Adam i Jan mieli być użytkownikami zaawansowanymi, to znaczy należało ich dodać do grupy użytkowników zaawansowanych?
    I czy ktoś w drugiej turze miał problemy z rozpakowaniem plików 7zip? Instalacja poszła normalnie, ale tylko jeden plik się wypakował, u koleżanki tak samo, u innej udało się wypakować dwa pliki..
    pilnik1808
    Poziom 8  
    Co do gpunit.msc to raczej mało kto zrobił to polecenie. Próbowałem odpalić to przez cmd - nie wyszło, kombinowałem z uprawnieniami NTFS - nie wyszło, restartowałem komputer licząc na to że zadziała - też nie wyszło. Z kolei z ustawieniem daty i godziny nie miałem żadnego problemu, no może poza tym że kilka minut straciłem na próbach wklepania poprawnej składni komendy net user do konsoli.
    DJTrueBeliever
    Poziom 17  
    pilnik1808 napisał:
    raczej mało kto zrobił to polecenie. Próbowałem odpalić to przez cmd - nie wyszło, kombinowałem z uprawnieniami NTFS - nie wyszło, restartowałem komputer licząc na to że zadziała - też nie wyszło.

Może dlatego, że ta aplikacja wcale nie nazywa się
    pilnik1808 napisał:
    gpunit.msc

Druga tura też ciekawa. Próbowano już wszystkiego - gpedit bez rozszerzenia, nawet trafiło się gedit w wykonaniu kogoś, kto mając przed sobą konsolę upierał się, że składnia jest analogiczna do tej z Ubuntu... oczywiście plik .7z do rozpakowania, WinRAR pliki elegancko czyta, ale co z tego, jak namiętnie próbowano odtworzyć plik .7z... Adobe Readerem :D

Przynajmniej ja mam już swój egzamin za sobą...
    pilnik1808
    Poziom 8  
    Ups, mój błąd. Łatwo jest te nazwy pomylić, stąd ta pomyłka :) Oczywiście chodziło o gpedit.msc
    jaroo-1980
    Poziom 11  
    Napisałby mi ktoś na czym polegało zadanie praktyczne w dniu wczorajszym? Chciałbym sobie to "przestudiować" na spokojnie.
    DJTrueBeliever
    Poziom 17  
    Ma się do czynienia z komputerem, na którym:
    • jest zainstalowany Windows, w większości szkół był to po raz ostatni XP,
    • istnieje tylko konto Administrator, w dodatku bez hasła,
    • adresacja IP została zmieniona na statyczną i niepasującą do używanej podsieci,
    • nie można dodać nowej drukarki, opcja ta została zablokowana,
    • nie można korzystać z menedżera zadań, po wciśnięciu Ctrl+Shift+Esc pokazuje się informacja "Menedżer zadań został wyłączony przez administratora",
    • wyłączone przywracanie systemu,
    • (*) unieruchomiony jest gpedit albo zupełnie (brak uprawnień do odczytu) albo tylko do odczytu (brak uprawnień do zapisu) - wszystko zależy, z jakiego nośnika opiekun techniczny uruchamiał skrypt stanowiskowy, pendrive'y z FAT32 nie blokowały odczytu, te z NTFS już tak.

Zadaniem egzaminacyjnym jest:
    • (*) odblokowanie konsoli gpedit do zapisu (w tym celu należy bawić się z uprawnieniami do plików gałęzi rejestru zasad grupy - ścieżka %SystemRoot%/System32/GroupPolicy - wszystkie pliki muszą mieć dziedziczone uprawnienia bez niespójności + grupa Administratorzy ma mieć pełną kontrolę nad wszystkimi elementami z włączonym dziedziczeniem dalej),
    • włączenie menedżera zadań,
    • odblokowanie dodawania drukarek,
    • dodanie drukarki na dowolnym porcie, ja osobiście wybrałem port TCP/IP,
    • założenie hasła na konto Administrator,
    • stworzenie konta Kierownik w grupe Administratorzy, z hasłem,
    • stworzenie konta Pracownik1 w grupe Użytkownicy, z hasłem i limitem godzin logowania (wtorek-czwartek, 6-14),
    • stworzenie konta Pracownik2 w grupe Użytkownicy, z hasłem i limitem godzin logowania (czwartek-sobota, 14-22),
    • stworzenie grupy Logistyka i dodanie do niej kont Pracownik1 i Pracownik2,
    • nadanie do folderu C:/Dokumenty (stworzyć, jeśli nie istnieje) uprawnień dla grupy Logistyka do modyfikacji, dla Administratorów do pełnej kontroli i rozpięcie dziedziczenia,
    • włączenie DHCP dla karty ethernet i ustawienie konfiguracji alternatywnej IP 192.168.100.101/24 z bramą 192.168.100.1, DNS 194.204.159.1 i 192.168.100.1, WINS 192.168.100.2,
    • instalacja antywirusa, aktualizacja bazy i skanowanie,
    • zadania konserwacyjne (tzw. "punkty mydło"),
    • wykonanie punktu przywracania systemu (wcześniej załączenie, bo funkcja wyłączona).
    ShadowPinio
    Poziom 2  
    U mnie gpedit.msc działał normalnie, a co do plików archiwum i programu 7zip to trzeba było je scalić a nie rozpakować, gdyż w zadaniu pisało że są już rozpakowane.
    adj1
    Poziom 1  
    Mi się udało to obejść, przywróciłem system. Ale to tylko ja jeden z całej szkoły....
    ShadowPinio
    Poziom 2  
    Podobno gpedit w poprawnej wersji egzaminu miał być ZABLOKOWANY, jednak w wielu komisjach z powodu złej konfiguracji stanowiska był on odblokowany i to właśnie było błędem.
    jaroo-1980
    Poziom 11  
    Dzięki za post DJTrueBeliever.

DJTrueBeliever napisał:
    • dodanie drukarki na dowolnym porcie, ja osobiście wybrałem port TCP/IP,

Nie bardzo rozumiem... Należy dodać drukarkę przez kreator dodawania drukarek? Co podałeś przy IP drukarki i porcie? I jaki konkretnie model wybrałeś, czy to nie ma znaczenia?
    MarekPPN
    Poziom 35  
    Nie trzeba było dodawać drukarki.
    Wystarczyło kliknąć na Dodaj drukarkę i zrobić screen otwartego okna, który był dowodem, że drukarkę można dodać ("Naprawiający sprawdzi czy można dodać nową drukarkę").
    Lejman93
    Poziom 10  
    @ShadowPinio
    W którym egzaminie miał być ten gpedit.msc zablokowany? We wczorajszym czy dzisiejszym czy ogólnie we wszystkich?
    @jaroo-1980
    Chodziło o to, że musiałeś udowodnić, że Ci dodało tą drukarkę. Obojętnie jaką, ważne aby tylko tam była.
    ShadowPinio
    Poziom 2  
    W każdym w którym gpedit.msc był potrzebny do wykonania zadania.
    Tomek19211
    Poziom 8  
    Cytat:
    Podobno gpedit w poprawnej wersji egzaminu miał być ZABLOKOWANY, jednak w wielu komisjach z powodu złej konfiguracji stanowiska był on odblokowany i to właśnie było błędem.

To dlaczego był załącznik 2 mówiący o użyciu gpedit.msc

Jest już ktoś po zadaniu 3 różnił się coś od 1 i 2
    ShadowPinio
    Poziom 2  
    Ponieważ po odblokowaniu gpedit.msc w rejestrze i tak musiałeś z niego skorzystać.