Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co z tą masą?

21 Kwi 2005 00:47 1490 5
  • Poziom 10  
    Witam!

Niedawno zacząłem budować wzmacniacz na LM3886 z kitu AVT-2180. Rozdzieliłem płytke wzmaka na dwie, osobno lewy i prawy kanał. W takiej sytuacji postanowiłem rozdzielić także zasilanie, mostek i 2x6800uF na kanał. Płytka, którą zaprojektowałem widać w załączniku.

Jestem początkujący i chciałem przedewszystkim zapytać czy jest ona poprawnie zrobiona? Chciałbym się też zapytać czy warto dołozyć jeszcze po 220nF równolegle z elektrolitami w celu lepszej filtracji, a jeżeli tak to jakie te kondensatory(ceramiczne,MKT...)?

Zasilanie "+","-" i masa będą pociągnięte do każdego kanału osobno. Co powinienem w takiej sytuacji zrobić z masą wejścia sygnału? Jeżeli podłącze ją do obu kanałów powstanie pętla masy (masy obu kanałów będą połaczone w jacku i w zasilaczu). Podobny problem mam z wyjściem na słuchawki. Jak to rozwiązać??? Połaczenia masy na płytce wzmaka widać w załączniku(O,O5 - masa z zasilacza, O3,O4 - masa wyjscia, O1,O2 - masa wejscia) .

Przy okazji, chciałbym się dowiedzieć jak poprawnie połaczyć wejście ze wzmakiem. Czy tak jak to najczęściej bywa jedna żyła plus ekran na kanał, czy lepiej przewód symetryczny ekranowany na kanał(jeżeli tak to gdzie podłączyć ekran do masy)?

W którym miejscu najlepiej łączyć masę z obudową? Prosto z zasilacza, czy może z płytki wzmaka?

Z góry dzięki za pomoc.
    Przepraszam jeżeli zaniżam poziom elektrody :oops:
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 27  
    Pocoś te płytki rozdzielał???? Czytałeś o LM3886 że ta płytka jest "specyficzna" to nie jest tak jak w TDA7294 że masa jest tak jak by "wspólna" tylko jest inaczej. To trzeba przeczytać o co w tym chodzi. Ja jak bym był na Twoim miejscu to jusz bym lepiej poszukła ORYGINALNEJ MONOFONICZNEJ końcówki mocy na LM3886. poszukaj na googlach. Jest taka jedna stronka chyab z Wielkiej Brytani i tam jest zarembista płytka. Jak byś miał PCB CZARNE tej płytki coś to ją rozdzielił to widać jak BYK że masa dla wzmacniaczy jest wspólna ale dla wyjść nie. Przypadsz sie, czy wyjście ujemnie na głośnik jest wzięte z "doczepu" masy do układu? NIE. Doczep masy głośnika jest w innym, odpowiedniejszym miejscu.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Albo jestem ślepy, albo czegoś nie rozumiem. Z tego co widzę to masa dla wzmacniaczy jest wspólna i dla wyjść też.
    Cytat:
    Przypadsz się, czy wyjście ujemnie na głośnik jest wzięte z "doczepu" masy do układu? NIE

A mi się wydaje, że tak.

Swoją drogą, płytki jeszcze nie rozdzieliłem, ale jeżeli tego nie zrobie, to jak podłączyć mase z płytki zasilacza? Dwoma kablami z końców płytki przy kondensatorach(ale powstanie pętla zasilacz-wzmacniacz), czy jednym gdzieś z centralnej części płytki(czytałem, że nie jest to wskazane, bo prąd ładujący kondziołki i prąd z nich pobierany płyną wspólną ścieżką w przeciwnych kierunkach)?

Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    ... Czytałeś opis tego kitu???? tam jest napisane że zasilanie nalezy doczemic do "WYBRANYCH" doczepów płytkli... nie pamiętam do jakich... co do zasilania to radził bym Ci zasilanie "+" dejnego i "+" drugiego połączyć, tak samo napięcie ujemne i masa. Że zasilanie podłączysz do 3 przwodów a po łączeniu sie rozdzielą na każdy wzmacniacz. Zawsze jest problem z wzmacniaczami parowymi alebno tak jak u Ciebie stereofonicznymi zbudowane na tej samej płytce... Ja już wolał bym robić taki wzmak na dwuch osobnych płytkach ponieważ np. trudniej jest dobrać radiator dla dwuch układów scalonych niż dla jednego, jak 2 układy scalone masz na jednym radiatoże to musisz je od izolować a jak masz jeden układ to poco go izolować (mniejsza rezystacja złącza "układ-radiator"... tip. tid. ...

Pozdrawiam Misian@
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Kondensatory ceramiczne równolegle do elektrolitów.

Misian@ - chcesz coś przekazać, ale nie wiem co :|

Mam przed sobą opis tego zestawu. O prowadzeniu masy jest na samym końcu. Masę od zasilacza zalecają podłączyć do O albo O5 - to te największe punkty. Koncówki głośników są podłączone do masy w punktach O3 i O4. Jedyna ciekawa rzecz to sygnał z przedwzmacniacza. Masa przedwzmacniacza powinna być podłączona do O1 albo O2.

Jeśli ma być rozdzielone, to przede wszystkim kable masy muszą być możliwie maksymalnie grube i krótkie. Ogólna zasada jest taka, że masę powinno się prowadzić od jednego punktu centralnego we wszystkie strony. Czyli powstaje jedno wielkie złącze, z którego kable lecą do mas tych 2 płytek, masy przedwzmacniacza i masy w zasilaczu.
  • Poziom 27  
    No właściwie to cchciałem napisać tylko jakoś tak inaczej napisałem. Przewody powinny byś połączone i masowy jak najgrybszy (suma dwuch kabli zasilających dwa wzmaki)

Może żeczywiście mam problem z przekazaniem wiedzy ale postaram sie jakoś to skorygować.. (wybaczcie nie pisałem z chaty tylko z kafei a jak to wiadomo w kafei troche luda było ... )