Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domowy serwer jakie części i oprogramowanie wybrać?

Dedmax 24 Cze 2014 22:16 1335 3
  • #1 24 Cze 2014 22:16
    Dedmax
    Poziom 5  

Witam to mój pierwszy post na forum proszę o wyrozumiałość.
    Do rzeczy jak w temacie zamierzam postawić serwer domowy i potrzebuje kilka porad co do sprzętu jak i oprogramowania.

A więc części które mam:
    Dyski twarde:
    -Quantum POWER REQ: 5/12V 650/720mA (pojemność coś koło 3,5 GB)
    -SEAGATE U8 MODEL ST38410A (pojemność 8,4 GB)
    Karty graficzne:
    -HIS Radeon 9250 128MB DDR
    -GIGABYTE D33006 SILENT-PIPE II
    karta dźwiękowa:
    -sound blaster live ct4830
    Ram:
    -KINGMAX MPXC22F-38ET4R (512mb)
    -KINGSTON KVR266X64C25/128 (128mb)
    -nie znam modelu (256mb)
    PROCESOR:
    -AMD CMDK8-7I52D-A3
    -mam jeszcze drugi podobny do pierwszego wizualnie tylko z boku wygląda jak dwa połączone grzebieni, niestety nie znam modelu więc chyba z niego nie skorzystam
    Płyta główna:
    -MSI MS-7144 VER: 1 K8T Neo-V V2.0
    Mam jeszcze:
    -wiatrak foxconn pv122512l
    - die stacje dyskietek: SONY MPF920 I NEC FD1231H (je akurat nie koniecznie zamierzam wykorzystać)

A więc o ile wyżej wymienione części są sprawne bo je odkupiłem i mnóstwo dostałem od kumpli którym były nie potrzebne będę jeszcze potrzebował:
    -zasilacza ( nie mam pojęcia o jakiej mocy)
    -dysku twardego (na początek może niezbyt duży 60gb nawet by wystarczyło, bo tamte dwa to żart mam pendrajwa o większej pojemności)
    -obudowa
    -karta sieciowa (też nie wiem jaka najlepiej żeby nie była zbyt droga może być używana)
    -a i jakiś stary ruter z wifi żeby działał jako acess point gdy wyłączę mu DHCP

A po co mi serwer między innymi do nauki systemu itd. przeżyłbym bez serwera, ale myślę co mi szkodzi go postawić, że względu że się jeszcze uczę nie ma to być jakiś super serwer tylko taki na ile pozwolą jego i moje możliwości.

Co chciałbym żeby potrafił:
    -własny serwer www,, bawię się trochę pisaniem stron internetowych mógłbym testować aplikacje internetowe w dowolnym języku w połączeniu z dowolnym mechanizmem baz danych, w przyszłości także postawić własną stronę
    -własna chmura, chyba nie muszę wyjaśniać,
    -Domowe centrum rozrywki z opcją automatycznego zapisywania programów TV albo streamingu multimediów do tabletu bądź nowoczesnego telewizora albo własne radio internetowe. Zawsze dostępny serwer gier (na to chyba mój serwer jest za słaby),
    -pobieranie i seedowanie dużych torrentów lub innych plików,
    -monitoring i system alarmowy ( zawsze chciałem mieć monitoring, teraz może będzie to możliwe),
    -pełne zarządzanie siecią wifi,

Co chciałbym żeby potrafił ale przeżyje bez tego:
    -automatyczne analizowanie wysyłanych logów,
    -różne skany sieciowe przykładowo skan okolicznych sieci bezprzewodowych który uwzględnia adres MAC(główny identyfikator), nazwę sieci, typ zabezpieczenia, kanał itp.,
    -serwer rsync który służy do synchronizacji danych pomiędzy klientem a serwerem,
    -w przyszłości może wykorzystywać jako stację roboczą np. do serfowania po internecie.

Jak myślicie które z tych funkcji serwer z tych części by ogarnął ?
    I najważniejsze pytanie jaki system operacyjny Windows Serwer 2003 albo 2008 (bo nowszych wątpię że pociągnie) czy któryś z Linuxów?
    Osobiście nigdy nie bawiłem się linux'em mam chyba gdzieś na płytce Mandriva i Red Hat 7.1 teraz czytam książkę o tym drugim. Wiem że te funkcje co chciałbym mieć na pewno Windows ogarnie ( nie wiem tylko czy ogarnie te "bez których przeżyje") co do linuxa nie znam się. Jeśli da radę mógłbym spróbować z linux'em.

A bym zapomniał w domu mam 2 komputery (XP i windows 8), 2 telefony z androidem i 1 tablet z androidem (starym chyba 2.0 czy 2.2) jak narazie wszystko obsługuje ruter MVH 650 z axestell czy jakoś tak, niestety do serwa go nie mogę wykorzystać). Chciałbym żeby te urządzenia mogły swobodnie łączyć się z moim serwem i przesyłać pliki, multimedia. Komputery pewnie dadzą radę tylko nie wiem czy telefony z androidem mogą robić coś takiego? albo sterować serwem?

Dodam jeszcze że zakładam ten temat żebyście mnie naprowadzili, nie bedzie tak że powiecie jakie części mam wybrać a już jutro będą. Robię ten serwer powolutku, gdy mam czas i fundusze. Zresztą jak doradzicie mi z częściami to pewnie później, za jakiś czas dopiero się odezwę jeżeli nie będę mógł wszystkiego skonfigurować. :D
    Tylko nie wiem czy wtedy odgrzewać tego kotleta ( bo pewnie już nim będzie) czy stawiać nowy temat :p

Z góry dziękuje za odpowiedzi i przepraszam że tak się rozpisałem.

0 3
  • #2 24 Cze 2014 23:13
    Alana
    Poziom 37  

Zestaw wyglada OK z tym ze jako model CPU podales model wiatraka, jezeli pasuje do plyty glownej [np odkupione jako komplet] to ok, jak nie to sprawdz na samym procesorze co to za zwierze, ramu zaloz 256+512, koniecznie wyczysc styki pamieci ram i pomemtestuj. Grafika - do tej plyty pasuje HIS radeon, ta druga jest na pci-e [nowsze zlacze].
    Dysk ST38410A powinien starczyc na pierwsze uruchomienie systemu, warunek - przejzec go na bad sectory programem mhdd [erase potem remap]
    Stacje dyskietek to raczej juz przezytek, zamiast tego zalatw sprawny czytnik CD lub lepiej DVD.
    Zasilacz wlasciwie dowolny sprawny z odzysku ale zeby nie bylo ze cos ci pozniej nie dziala przejzyj czego unikac: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html
    Ta plyta ma wbudowana karte sieciowa ale jezeli chcesz zrobic z tego PC router to dokup druga. Zwykla "za 20 zlotych" [chipset realteka rtl8139] powinna wystarczyc.

Co do zadan to mam cos takiego w domu "od niepamietnych czasow" i robilo to za router, hub direct connecta jak ten system byl popularny, serwer www i poczty, serwer plikow [NAS dostepny poprzez protokol Netbios/Samba] i serwer shoutcast [radio internetowe do winampa]. To na tym sprzecie musi pojsc bo potrafilo chodzic na zabytkach typu Pentium 166MMX.
    Z serwerami gier bawilam sie tylko w minecrafta ale to potrzebuje maszyny o generacje lepsza - conajmniej 2 GB ramu i najlepiej 2 rdzeniowy procesor. Na tym co masz mozliwe ze pojdzie Counterstrike.
    Nagrywanie z TV - wymagana karta telewizyjna i raczej mocniejsza maszyna.

System operacyjny u mnie Debian Linux, wszystkiego uczylam sie z poradnikow w sieci i ewentualnie od starszych administratorow. Sterowanie za pomoca programu SSH [serwer jako pakiet w Debianie, klient np program putty na windowsa]. Monitor podlaczam wlasciwie tylko podczas awari. Debian ma ta zalete ze wiekszosc typowych zadan jest dostepna jako pakiet z poziomu aptitude, pozniej konfiguracja i dziala [chociaz to czasem jest przyslowiowe kopanie sie z koniem].

0
  • #3 25 Cze 2014 14:49
    Dedmax
    Poziom 5  

Dziękuje za odpowiedz. Płytę mam razem z procesorem więc nie będzie problemu.
    Co do zadań to te które wymieniłeś w zupełności mi wystarczą.
    Jako oprogramowanie wezmę Debiana Linux jak radzisz, chciałem pobawić się linux-em będę miał okazję. :D
    Jak będę miał jakieś problemy z konfiguracją to się odezwę. Jeszcze raz dziękuj za odpowiedz i zamykam temat :D

0
  • #4 25 Cze 2014 14:54
    jurek.adam
    Poziom 43  

Alana to kobieta :)

Debiana instaluj bez trybu graficznego, poduczysz się działać w konsoli, jak będzie za trudno na początku to administracja przeglądarką przez Webmin.

0