Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana LED w ruchomych głowach na mocniejsze

Simsons 25 Cze 2014 11:51 3957 17
  • #1 25 Cze 2014 11:51
    Simsons
    Poziom 10  

Witam
    Chciałbym zasięgnąć informacji, czy jest możliwa wymiana LED'ów w ruchomych głowach na mocniejsze.
    Posiadam 4 ruchome głowy, w których siedzą (tak jest napisane w instrukcji) 20W LED'y.
    Czy ktoś próbował, podejmował się wymienić kiedyś coś takiego?
    Czy to jest w ogóle wykonalne?

1 17
  • #2 25 Cze 2014 12:27
    wiertacz
    Poziom 34  

Napisz najpierw co to są za głowy z led-ami.
    Nie wiemy jak one są zasilane.
    Czy mają wbudowane zasilacze czy też zasilane są z zewnętrznych zasilaczy.
    Jeśli mają zasilacze wewnętrzne to raczej będzie problem z wymianą bo zasilacz raczej jest dopasowany mocowo do diody.

0
  • #3 25 Cze 2014 16:14
    Simsons
    Poziom 10  

Witaj
    Są to dwie głowy x-move adj i 2 showtec'a indigo 150.
    Co do technicznych rzeczy to wiem nie wiele, gdyż mało jest informacji w instrukcji, wiem że w obu typach siedzą LED'y.
    Chce zmodernizować je, aby zamontować większej mocy LED'y ale nie wiem czy to jest wykonalne

0
  • #4 25 Cze 2014 19:05
    wiertacz
    Poziom 34  

Niestety nie pomogę w tej materii.
    Ale przypuszczam, że to mało prawdopodobne aby dokonać takiej przeróbki.

1
  • #5 27 Cze 2014 19:08
    hirogen
    Poziom 33  

Da się tylko musisz się liczyć ze stratą funkcji dimmera i że dioda będzie świecić cały czas. Poza tym raczej nie ma problemu zakładasz nową diodę i odpowiedni driver do niej zasilany bezpośrednio z sieci. Optyka powinna pasować jeśli tam też jest dioda COB może będzie potrzebne lepsze chłodzenie.

0
  • #6 28 Cze 2014 20:16
    Simsons
    Poziom 10  

Czyli można wymienić diodę, lecz muszę dopasować oddzielny zasilacz i chłodzenie do diody?

0
  • #7 28 Cze 2014 20:47
    szymon122
    Poziom 37  

Chyba jedynie zdjęcie wnętrza takiej głowy pozwoli nam powiedzieć czy cokolwiek większego się tam zmieści.

0
  • Pomocny post
    #8 28 Cze 2014 20:58
    hirogen
    Poziom 33  

Tak trzeba wymienić i zasilanie i chłodzenie z driverami do diod np 50W nie ma problemu są na allegro w komplecie z dioda mniej niż 90 zł . Optyka diod zakresu 20-100 W zwykle pasuje do siebie.

0
  • #9 20 Lip 2014 23:32
    Simsons
    Poziom 10  

Witam
    Zrobiłem dzisiaj zdjęcia jednej głowy, drugą innym razem.
    Jest to ruchoma głowa ADJ X-MOVE LED PLUS
    Proszę o jakieś wskazówki
    Wymiana LED w ruchomych głowach na mocniejsze Wymiana LED w ruchomych głowach na mocniejsze Wymiana LED w ruchomych głowach na mocniejsze Wymiana LED w ruchomych głowach na mocniejsze Wymiana LED w ruchomych głowach na mocniejsze Wymiana LED w ruchomych głowach na mocniejsze Wymiana LED w ruchomych głowach na mocniejsze Wymiana LED w ruchomych głowach na mocniejsze Wymiana LED w ruchomych głowach na mocniejsze

0
  • #10 21 Lip 2014 00:19
    szymon122
    Poziom 37  

Czy pod płytką ze zdjęcia IMG_0736.JPG znajduje się jeszcze jakaś elektronika? Jeśli tak to proszę o zdjęcie. Czy radiator modułu z diodą LED (IMG_0724.JPG) normalnie znajduje się poza obudową? Ogólnie chyba będzie możliwość wstawienia mocniejszej diody poprzez wstawienie jej zamiast obecnego modułu, po prostu wykonać identyczny radiator, tyle, że większy i zamocować do w identyczny sposób, elektronikę sterującą nową diodą wpiąć w miejsce obecnej diody. Zasilacz przydało by się dać impulsowy w miejsce obecnego, powinna zmniejszyć się również waga urządzenia. Jest szansa, że obecny radiator z modułu diody będzie wystarczający przy zastosowaniu dodatkowego nawiewu powietrza.
    PS. Wstawiaj poprawnie zdjęcia.

0
  • #11 21 Lip 2014 11:55
    Simsons
    Poziom 10  

szymon122 napisał:
    Czy pod płytką ze zdjęcia IMG_0736.JPG znajduje się jeszcze jakaś elektronika?

Nie pod tą płytką są już tarcze z gobo i kolorem. Wszystkie płytki jakie były są na
    zdjęciach, więcej płytek jest na dolnej części, w samej głowie jest chyba tylko jedna, chyba że płytka jest jeszcze po drugiej stronie obudowy, której nie odkręciłem. Dzisiaj postaram się tam zajrzeć.

szymon122 napisał:
    Czy radiator modułu z diodą LED (IMG_0724.JPG) normalnie znajduje się poza obudową?

Radiator jest trochę w środku, trochę na zewnątrz. Radiator wygląda tak:

Znalazłem jeszcze podstronę z częściami do tej głowy, ale np nie ma takiego leda jak jest w środku obecnie.

https://mobileparts.americandj.com/ProductsList.aspx?ProductLine=9000&ProductDesc=XMOVE

Pozdrawiam

0
  • #12 21 Lip 2014 20:32
    szymon122
    Poziom 37  

Daj jakieś zdjęcie złożonej głowy w miejscu gdzie znajduje się ten radiator, trzeba zobaczyć czy włożenie ewentualnie większego wg wchodzi w grę.

0
  • #13 21 Lip 2014 22:21
    keso
    Poziom 12  

Ten led to prawdopodobnie MC-E Cree. Jeśli założysz typowego COB to niewiele zyskasz bo wykorzystane zostanie tylko część światła. Optyka i gobo zostały dobrane do binu diody MC-E i jeżeli planujesz wymianę to najlepiej na diodę o takiej lub zbliżonej wielkości binu. Po założeniu COB prawdopodobne może się okazać, że głowa świeci gorzej. Trzeba wtedy założyć dużo mocniejsze diody z których część mocy pójdzie na grzanie radiatora.
    Z diód zbliżonych do MC-E to Cree XM-L i najnowsze XP-l lub diody Luminusa, które ADJ zakłada w mocniejszych urządzeniach. Z tym, że ten Luminus kupiony u nas kosztuje około 200zł i nie ma żadnej gwarancji, że coś sensownego z tego będzie.
    Problem leży w gobo. Jeśli źle skolimujesz diodę, gobosy będą wyglądały paskudnie, np. nie dadzą się wyostrzyć, pojawi się efekt glow i silne abberacje na brzegach.

0
  • #15 22 Lip 2014 00:40
    szymon122
    Poziom 37  

Musisz sprawdzić jaki jest kąt wiązki w obecnej diodzie i taki sam musi być w nowej, bo co z tego, że będzie więcej światła jak kąt będzie większy i zamiast trafić na optykę będzie oświetlać wnętrze obudowy.

0
  • #16 22 Lip 2014 09:49
    Simsons
    Poziom 10  

Witajcie
    Mam takie pytanie, czy jest możliwość, gdy wymienię na silniejszą diodę sterownie przed dmx, czy z wymianą będę musiał się liczyć z brakiem możliwości sterowania samym światłem (jasność)?

0
  • #17 22 Lip 2014 15:30
    keso
    Poziom 12  

To właśnie ten Luminus. Musisz wziąć pod uwagę, że ta dioda przy maksymalnej mocy pobiera 13.5 ampera. Wiąże się to z potrzebą wysoce sprawnego odprowadzenia ciepła, co przy tak malutkiej głowie może być największym problemem. Jeżeli zamontujesz driver sterowany z PWM możesz ściemniać podając mu sygnał z płyty głównej. Podejrzewam, że będziesz również musiał wymienić główny zasilacz na mocniejszy.
    Koniecznie sprawdź przed jakimkolwiek rozbebeszaniem urządzenia, czy da się zamontować odpowiednio mocny radiator, driver, zasilacz i koniecznie wielkość binu Luminusa. Bo wejdziesz w koszty a efekty będą mierne.

0
  • #18 10 Sty 2015 19:42
    Simsons
    Poziom 10  

Witam
    Po dłuższej przerwie powróciłem do modyfikacji.
    Udało mi się już z optyką i jest całkiem znośnie.
    Diodę zamontowałem 50W.
    Teraz przyszedł czas na elektronikę i tutaj prośba do was o pomoc z modyfikacją.
    Temat z modyfikacją znajduje się tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2946017.html
    Pozdrawiam

0