Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

który tranzystor z moich nada się do przetwornicy WN z jednym tranzystorem?

25 Cze 2014 15:37 1608 9
  • Uczeń
    Witam,
    aktualnie mam przetwornice WN opartą o zasilacz z TV CRT i trafopowielacz z jakiegoś monitora, łuk ma jakieś 3-4cm ale nie za bardzo mnie to zadowala (:D), niby mam w szufladzie transformator z mikrofalówki ale jakoś boję się nim bawić :D poza tym łuk tam jest już za duży do moich ,,zabaw'' :) chciałem zrobić coś takiego http://www.swiatelka.pl/upload_img/obrazki/IMG_5325ed208d85e2059.jpg Tylko raczej nie mam takiego tranzystora. Mam za to dużo innych, niektóre są wielkie ;) i Mam do was pytanie, czy któryś z niżej wymienionych się nada? a co do diody to czy nada się BYV29? bo mam takową. Mam jeszcze jakąś wielka diodę która była przyczepiona do kondensatora w mikrofalówce ale bez oznaczeń.
    oto tranzystory:
    -2SC5589
    -D1426
    -S2055N
    -C5587
    -D1878
    -0N499B
    -508DF
    -A940 (ma zielony kolor)
    -Bo406
    -SE115
    -SB30
    -D2061
    -C3271
    -07N60C3
    -7808A
    -C4633
    i to by było na tyle. Jeszcze jedno, proszę nie pisać postów typu ,,kup to..'' bo mnie to nie interesuję, nie kupię bo mam inne wydatki w planach (nawet jeśli kosztuje 3zł to wysyłka ponad 10). Proszę mi tylko podać który z wyżej wymienionych się nadaje, i czy w ogóle któryś się nadaje. Jeśli nie, to dziękuję za odpowiedź i temat do zamknięcia :)
    pozdrawiam :)
  • HelukabelHelukabel
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    S2055N używałem to znam, wysokonapięciowy stosowany w układach odchylania telewizorów - nada sie.

2N3055 miał by duze szanse polec z powodu przebicia - za wysokie napięcie, S2055N napiecie wytrzyma, przy zasilaniu z 12V będą płyneły duże prądy co może go uszkodzić, no i nie osiagnie takich dobrych efektów jak w układzie w telewizorze zasilanym z ponad 150V.
  • HelukabelHelukabel
  • Uczeń
    A i jeszcze jedno, czy ta dioda którą ja posiadam się nada?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    S2055N Nada się :)
    Dioda się nada. (BYV29)
    Tą z mikrofalówki sobie zostaw, może ci sie przydać kiedy indziej.

Tylko uważaj, bo na wyjściu trafopowielacza będzie niebezpieczny prąd.

Co do zabawy trafem od mikrofali to raczej odradzam, bo to niebezpieczne jest.
  • Uczeń
    Witam
    No niestety nie pomyślałem jak zmieniałem zasilacz komputerowy ;/ miałem jakiś Qoolteq (czy jakoś tak) w końcu padł w nim (z tego co widziałem) kondensator (komputer się ,,włączał'', tzn. wentylatory się kręciły ale monitor pozostawał czarny) i go pociąłem. A może dałoby się go przerobić ;/ no cóż. teraz jedyne wolne trafo jakie mam to d nieznanego sprzętu, bez oznaczeń, stare, z jednym ,,uzwojeniem'' tzn, są niby dwa ale jedno nawinięty na drugie, po daniu mostka prostowniczego daje na ,,sucho'' jakieś 50v 1,2A po obciążeniu wentylatorem od starego zasilacza komputerowego multimetr pokazywał około 20v. dodam że transformator po dłuższej chwili zaczyna się nagrzewać. Dla chętnych mogę dać zdjęcia. Ojczym ma jeszcze transformator dający 12v prądu zmiennego, natężenie to daje tyle ile wezmę. tzn. niechcący zrobiłem zwarcie kabelkami to się błyskawicznie nagrzały. A na multimetrze natężenie wzrastało cały czas.
    Więc jeśli z tym drugim nic się nie da zrobić to raczej nie mam na razie z czego tą przetwornice zrobić bo co do pierwszego wątpię ;/
    Pozdrawiam
    Lecz pomysłu nie porzucam, jeśli zdobędę jakiś dobry zasilacz i się uda, wstawię zdjęcia. :)

EDIT: dorwałem zasilacz Modecom feel 400w ma 14A na linii 12v według naklejki. Zrobiłem to co na obrazku i działa, lecz bardzo słabo. jest iskra może 2mm, będę jeszcze próbował z ilościami zwojów ale przy tym natężeniu dużo nie oczekuje. zdjęcia... hmmm no może jutro dam.
    EDIT 2. no i chyba spaliłem tranzystor ;/ tak z ciekawości podłączyłem pod XFX Core 550W w kompie to parę sekund podziałał (bez różnicy) i zgasł. Zero dymu, zero iskier, tylko kable zasilające zrobiły się gorące. A już ogarnąłem że im więcej zwojów w uzwojeniu górnym (patrz obrazek w poście 1) tym łuk większy, lecz uzwojenie dolne ma mieć 2-3 zwoje. No ale teraz za każdym razem jak próbuję go odpalić to zasilacz gaśnie, a nigdzie nie widzę zwarcia. Dodam ze jak uzwojenia są odłączone to zasilacz pracuje mimo podłączenia układu. Czyli chyba nie wytrzymał tych 42A w moim komputerowym zasilaczu :D ;(
  • Uczeń
    Witam.
    Pisze post pod postem żeby było widać że coś nowego zostało napisane, więc proszę nie scalać :)
    Otóż w starej przetwornicy chyba padł tranzystor, bo od razu po włączeniu zasilacza, włącza się zabezpieczenie przeciwzwarciowe (a może padła BYV29? w końcu podłączyłem ja pod 42A). Jeśli to nie dioda (co zaraz sprawdzę podłączając inną). to pytam się was, który z aktualnie przeze mnie posiadanych tranzystorów nada się do przetwornicy wysokiego napięcia zasilanej zasilaczem ATX (na 12V ma 14A)? (może być inny schemat). Podaję listę tranzystorów oraz ich ilość (może jakieś połączenie?)
    -2SC5589 (tylko tyle zobaczyłem bo się trochę starło już :( ) - x1
    -D1878 - x2 (z tym że na jednym jest ,,4A1'' a na drugim ,,3A1'')
    -C5567- x1
    -ON4998 (też ciężko przeczytać bo okropnie małe literki) - x1
    - BU
    508DF (tak, te BU jest nad ciągiem cyfr wiec tak napisałem) -x1
    -STR58041 -x1
    -2SK2148 -x1
    - D1877 -x1
    - D1426 -x1
    powyżej były duże, teraz mniejsze:
    -SE115 -x1
    -8S0765RC-x1
    -IRFS640A-x5
    -BU3150-x1
    -C4633 (mocno zatarte)-x1
    -KSH13009-x2
    -L7808CV-x1
    -L7805CV-x2
    -E3055T-x3
    -B0406-x1
    -7805A-x1
    -7808A-x1
    -SB30-x1
    -D206I-x1
    -07N60C3-x1
    To wszystko, bardzo proszę o poważne odpowiedzi :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    mrowkarz napisał:
    Podaję listę tranzystorów oraz ich ilość (może jakieś połączenie?)

mrowkarz napisał:

-L7808CV-x1
    -L7805CV-x2
    -7805A-x1
    -7808A-x1

To nie są tranzystory - tworzysz układ mający potencjał żeby zabić a przynajmniej poważnie uszkodzić człowieka, jesteś pewien, że masz wystarczającą wiedzę żeby to robić?
  • Uczeń
    Witam :)
    Nie sprawdzałem każdego scalaka po kolei więc nie wiem które to tranzystory. Tak tworzę układ mający zabójczy potencjał, lecz potrafię się z tym obchodzić :) Ni będzie to mój pierwszy :) mam też przetwornice ze starego TV ale chciałbym mieć i taką na jednym tranzystorze :) O HV wiem dużo więcej niż o tych elementach :( Ale wystarczająco więcej żeby się nie zabić :) Teraz pewnie będą propozycje ZVS lub NE555.... otóż mam sporo innych wydatków, więc tych układów nie zrobię, choć z góry wybrałbym NE555 bo ma ładniejszy łuk, zvs ma ten łuk taki biały (wyższe natężenie), a poza tym NE555 ma regulację częstotliwości :). Jeśli chodzi o wiedzę to brakuje mi tylko tej o samym układzie :)
    Tak z ciekawości, te nie tranzystory to co to jest? :)
    Pozdrawiam :)