Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Początkujący - Dobór przewodu do rozdzielnicy

25 Cze 2014 18:02 1572 8
  • Poziom 6  
    Witam,
    Mam pytanie odnośnie doboru przewodu do rozdzielki z gniazdami. Rozdzielka zawiera 2 gniazda 3-fazowe 32A i 16A oraz 3 gniazda 1-fazowe na jednym bezpieczniku 16A. Problem stanowi dobór głównego kabla zasilającego całą rozdzielkę z rozdzielni głównej, mianowicie prąd znamionowy wychodzi mi Ib=64A, natomiast obciążalność prądowa długotrwała po zastosowaniu współczynników zmniejszających dla wiązek składających się z więcej niż jednego obwodu, tj 3, wyniesie mi Iz=91,5A, przy współczynniku temp. kt=1 i sposobie prowadzenia przewodu A2, co wiąże się ze wstępnym doborem przewodu równym s=50mm^2 a to trochę dużo :D oczywiście pytanie czysto teoretyczne do projektu szkolnego.
    Pozdrawiam

Co to jest rozdzielka? Proszę poprawić nazewnictwo. [Łukasz]
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 6  
    $$Ib=\frac{P_{1-f16A}}{U_{nf}cos\varphi }\cdot \frac{P_{3-f16A}}{\sqrt{3}U_{nf}cos\varphi }\cdot \frac{P_{3-f32A}}{\sqrt{3}U_{nf}cos\varphi }$$
    To był ogólny wzór, po podstawieniu wygląda tak:
    $$Ib=\frac{1900}{230\cdot 05}+\frac{5600}{\sqrt{3}\cdot 400\cdot 0,5}+\frac{11100}{\sqrt{3}\cdot 400\cdot 0,5}=64$$
    Obciążalność prądowa długotrwała, po uwzględnieniu współczynników zmniejszających:
    $$Iz\geq \frac{Ib}{kg\cdot kt}=\frac{64}{0,65\cdot 1}=98,5$$
    Współczynnik zmniejszający temperaturowy został przyjęty dla temperatury równej 30°C i wynosi kt = 1,00.
    Współczynnik zmniejszający dla kabli stanowiących więcej, niż jeden obwód, ułożonych w tynku (tablice 52-E1, normy60364 5 23), wynosi kg = 0,65 – przy uwzględnieniu wiązek złożonych z więcej niż jednego przewodu, tj 4.
    Domyślam się, że trzeba zastosować jakiś współczynnik jednoczesności, chociaż nie jestem pewny
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Moderator Elektrycy
    Ogólny wzór niech sobie będzie (trochę dziwny ? raz mnożysz, raz dodajesz), tylko przedstaw nam swoje założenia.
    Te liczby brałeś chyba z jakiegoś powodu jak mniemam?
    Ciężko jest oceniać wyniki, nie znając toku obliczeń.

Pytania:
    Czy orientujesz się czym różnią się od siebie te parametry:
    Ib, Iz, In ?
    Ib – prąd obliczeniowy w obwodzie elektrycznym [A],
    Iz – obciążalność prądowa długotrwałą przewodu [A],
    In – prąd znamionowy urządzenia zabezpieczającego [A]

Dodatkowo aby określić przewód, potrzebna jest nam: długość trasy, rodzaj ułożenia (to powiedzmy już jest), układ sieci, typ przewodu (w tym rodzaj materiału z jakiego wykonane są żyły), itd.

Tu się sam admin pocił aby to napisać: Kilka słów nt. zabezpieczeń instalacji, silników, oraz RCD

Rozumiem, że obciążyłeś gniazda do granic możliwości......
  • Poziom 6  
    Faktycznie w pierwszym wzorze powinna być suma, zamiast iloczynu. Oczywiście orientuję się czym się różnią te parametry. Bardziej nurtowało mnie dlaczego wyszła tak duża obciążalność prądowa, która narzuca dużą wartość przekroju przewodu i doszedłem do wniosku, że prąd obliczeniowy powinien byc pomnożony przez współczynnik jednoczesności wynoszący kj=0,1
  • Pomocny post
    Moderator Elektrycy
    Brawo!
    Pamiętaj, że ten współczynnik nie koniecznie musi być 0,1. Może wyjść np. 0,15 dla tych gniazdek.
    Tutaj ocena prawidłowości polega na doświadczeniu projektanta (ewentualnie tablicach projektowych).
    Nigdy nie obciążysz wszystkich gniazdek na raz pełną mocą. Wyobraź to sobie :)

• Poziom 29  
    kozi966 napisał:
    Brawo!
    ......Nigdy nie obciążysz wszystkich gniazdek na raz pełną mocą. Wyobraź to sobie :)

Czyżby, Na Festynie czy Imprezy ( Scena, Nagłośnienia, Budki z kebabem i inne bary itp..)
  • Moderator - Elektryka
    edziu napisał:
    kozi966 napisał:
    Brawo!
    ......Nigdy nie obciążysz wszystkich gniazdek na raz pełną mocą. Wyobraź to sobie :)

Czyżby, Na Festynie czy Imprezy ( Scena, Nagłośnienia, Butki z kebabem i inne bary itp..)

Kolegi "czyżby" jest jak najbardziej uzasadnione. Sam uczestniczyłem w kilku akcjach towarzyszących Straży Pożarnej gdy sfajczyła się tzw. "rozdzielka" na festynie... :|

Ale Autor pisze jako uczeń, dla belfra.
  • Moderator Elektrycy
    edziu napisał:
    Czyżby, Na Festynie czy Imprezy ( Scena, Nagłośnienia, Budki z kebabem i inne bary itp..)

Masz rację. Zależy to od sytuacji. W warsztacie samochodowym gdzie mamy przykładowo pięć zestawów remontowych współczynnik kij nie będzie taki sam jak w budce z kebabem. To samo można powiedzieć o scenie dla imprezy masowej.

Niemniej, odnieś się do tego o co prosił autor. Ma projekt czysto-teoretyczny do szkoły. Zanim dojdziemy do profesjonalnego projektu z przemyśleniami, rzeczywistymi parametrami, trzeba się wpierw tego nauczyć.
    Zaprojektowałbyś obwód gniazd ze współczynnikiem równym jedności dla domku jednorodzinnego, hali przemysłowej, budynku biurowego? Ja nie.
    Co obiekt, to inne warunki. Oraz co innego, obciążyć wszystkie gniazda, a przeciążyć zasilanie owych.
    Niemniej przyznam, że chciałbym zobaczyć projekt budki z kebabem :D .