Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat ładowarki akumulatora żelowego

25 Jun 2014 19:07 3747 16
 • Level 16  
  Witam!
  Poszukuję sprawdzonego schematu ładowarki do akumulatora żelowego 12v 1.2Ah.
  ładowarka powinna posiadać wskaźnik naładowania akumulatora,sam akumulator ma pracować w trybie CYKLICZNYM.
  Pozdrawiam!
 • Level 16  
  Ładowarka buforowa nada się do ładowania cyklicznego?
 • Level 13  
  Tak, poczytaj dokładnie PDF. "Napięcie wyjściowe powinno wynosić około 13,65V
  (2,275V/ogniwo) w przypadku, gdy ma to być zasilacz buforowy, na stałe połączony z akumulatorem. Jeśli
  natomiast ma to być ładowarka akumulatorów pracujących w innych urządzeniach, ładowanych po
  wyczerpaniu (praca cykliczna), należy ustawić napięcie większe 14...14,4V (do 2,4...2,5V/ogniwo)" Pozdrawiam.
 • Level 16  
  Swoją drogą.. Posiadam ładowarkę polskiej firmy VOX model LZ 12/400 ładowarka przeznaczona jest do akumulatorów żelowych 1.3...7Ah Zastanawiałem się czy czasem ona nie będzie dobra ale mam małe wątpliwości.. Po pierwsze aku ma 1.2Ah-ładowarka jest od 1.3Ah ale za to prąd ładowania jest regulowany automatycznie w zakresie 120-400mAh-maksymalny prąd ładowania aku to 360mAh więc chyba nic nie powinno się stać?
 • Level 13  
  Prąd ładowania akumulatora nigdy nie powinien przekraczać wartości równej iloczynowi pojemności akumulatora razy 0,3 (0,3xAh). Maksymalny prąd ładowania powinien być podany na akumulatorze. Jeżeli masz multimetr lub miliamperomierz to możesz się upewnić, że prąd ładowania jest odpowiedni.
 • Level 16  
  Owszem,prąd ładowania akumulatora jest podany i jest to 0.36Ah,chodzi mi o to czy ładowarka którą posiadam nadaje się do jego ładowania,ładowarka posiada automatyczną regulację prądu ładowania w zakresie od 120mAh do 400mAh. Rozumiem że pomiaru dokonać mam wpinając miernik szeregowo z akumulatorem pod ładowarkę tak?

  Edit:
  Podłączyłem wszystko według schematu z tej strony:
  http://www.forumsamochodowe.pl/ladowanie-akumulatora-vt25969.htm
  Wartość jaką pokazał miernik wynosiła 0.31A więc nie ma ryzyka że coś pójdzie z dymem (jeśli się mylę proszę mnie poprawić). To co mnie zdziwiło to fakt iż wartość ta spadała,im niższa była tym wolniej spadała- nie wiem do jakiej wartości by się to ciągnęło,nie chciałem ryzykować. Może ma to związek ze stanem naładowania aku? akumulator posiada napięcie 12,80v ale z drugiej strony wskazania coś za szybko spadały- może ładowarka dostosowywała się do akumulatora? Jak by nie patrzeć jest to "automat" który sam sobie reguluje prąd ładowania oraz samoistnie przełącza się w tryb pracy buforowej po naładowaniu akumulatorka zapobiegając jego przeładowaniu.
 • Level 13  
  Nie ma nic dziwnego w tym, że wartość prądu ładowania spadała gdyż w ładowarkach buforowych po "naładowaniu" akumulatora nadal płynie malutki prąd który doładowywuje aku ale nie ma możliwości by go przeładował. Takie akumulatory w pracy cyklicznej ładuje się do 14..14,4V a w pracy buforowej do około 13,6V. Pozdrawiam.
 • Level 16  
  A ile powinno wynosić napięcie w pełni naładowanego akumulatora? mój ma napięcie 12.80v gdyby faktycznie był w pełni naładowany to spadek prądu by mnie nie zdziwił- niestety nie wiem jakie napięcie ma w pełni naładowany akumulator żelowy 12v
  Pozdrawiam.
 • Level 13  
  Napisałem post wyżej... jeżeli ma to być praca cykliczna to napięcie powinno wynosić od 14 do 14,4V a jeżeli ładowanie jest w trybie pracy buforowej to do ok. 13,4....13,6V .Pozdrwiam.
 • Level 16  
  Podłączyłem aku pod ładowarkę,prąd ładowania nie przekracza 0.31Ah,napięcie ładowania to 14,5v lecz przy przyłożeniu ucha bezpośrednio do akumulatora słychać lekkie syczenie/skwierczenie lecz mimo wszystko akumulator się ładuje,to normalne?
 • Level 13  
  Jeżeli nie przekroczyłeś prądu ładowania podanego przez producenta akumulatora to nic nie powinno się dziać. Lecz moim zdaniem te odgłosy nie są normalne ...
 • Level 16  
  A może by spróbować ładowania przez rezystor i zobaczyć co się stanie?
 • Level 13  
  To trzeba dobrać odpowiedni rezystor tak aby nie było dużego spadku napięcia, w przeciwnym razie akumulator się nie naładuje.
 • Level 16  
  Myślałem nad rezystorem 10 albo 100 ohm chociaż 100ohm będzie chyba za duży.. Podłączę pod ładowarkę raz ten raz ten i zmierzę napięcia.
 • Level 13  
  wystarczy policzyć R=U/I
 • Level 16  
  Ehh.. Nawet przy 10 ohm dioda ładowania ledwo ledwo świeci.. Co może być nie tak? Prąd ładowania nie przekracza 0.31A-maksymalny prąd ładowania aku to 0.36A więc jest w normie,napięcie ładowania to jednak 14.6v ale to chyba nic złego?
  Podłączę go może i zobaczę co się stanie? Ogólnie akumulator się ładuje,niepokoi mnie tylko to cichutkie skwierczenie...