Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus XONAR U3+Logitech Z-5500 - Gry i S/PDIF

cyzxer5 25 Cze 2014 21:56 7065 78
  • #1 25 Cze 2014 21:56
    cyzxer5
    Poziom 16  

Witam, z gory przepraszam jezeli napisalem temat w zlym dziale ale nie znalazlem odpowiedniego dla swojego problemu.

Zakupilem do swojego laptopa karte dzwiekowa Asus Xonar U3 ktora podlaczylem przewodem optycznym do Logitechow Z-5500.
    O ile dzwiek w filmach pieknie smiga w 5.1 o tyle mam problem z grami ktore obsluguja dzwiek wielokanalowy - dzwiek wysylany do glosnikow to zwykle stereo ktore automatycznie jest rozbijane do 5.1 przez Dolby ProLogic2 w konsoli sterujacej glosnikow.

Jak to zrobic aby dzwiek 5.1 ktory gra obsluguje zostal cyfrowo przeslany do glosnikow poprzez optyczne S/PDIF?

Z gory dziekuje za pomoc ;)

PS. szukalem w google ale nic pomocnego nie znalazlem.

0 29
  • SterControl
  • #2 26 Cze 2014 08:32
    grubs
    Poziom 32  

A w grze w opcjach ustawiłeś dźwięk wielokanałowy?
    Może jest ustawiony na stereo.
    Daj przykład gry która Ci nie działa.

0
  • #4 27 Cze 2014 14:28
    cyzxer5
    Poziom 16  

Code:
    9. Jak uzyskać cyfrowy dźwięk przestrzenny z gier?

Odp.
    Potrzebny jest enkoder, który w czasie rzeczywistym przekształca dźwięk "analogowy" do postaci cyfrowej i przesyła go dalej poprzez interfejs cyfrowy tj. S/PDIF od dekodera.
    W komputerze enkoderem takim jest np. oprogramowanie dołączane do niektórych kart firmy Creative. Umożliwia ono wybranie jednego z formatów - DD Live lub DTS Connect - w zależności od możliwości dekodowania odbiornika i przesłanie go w postaci zakodowanej wielokanałowej.
    Wadą tego rozwiązania jest powstałe opóźnienie. Niestety komputer nie jest w stanie generować cyfrowego dźwięku przestrzennego w locie bez opóźnień.

Posiadam Xonara, w ustawieniach jest wlaczone DD Live, kodeki AC3 sa ustawione prawidlowo, dzwiek nadal dochodzi w stereo.
    Przyklady gier to Need for Speed Carbon i Dark Messiah of Might and Magic.
    Oczywiscie wszystkie ustawione na Surround [dla NFS] i 5.1 dla Dark Mesiasha.

0
  • #5 27 Cze 2014 14:43
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

cyzxer5 napisał:
    Przyklady gier to Need for Speed Carbon i Dark Messiah of Might and Magic.

Gry są ORYGINALNE, czy.....?.

0
  • #6 27 Cze 2014 15:08
    cyzxer5
    Poziom 16  

A jaka to roznica czy oryginalne czy nie?

0
  • SterControl
  • #7 27 Cze 2014 16:29
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

A taka, że z pirata może być wycięta taka ścieżka z tymi danymi, to przecież dodatkowe dane, które nie mają znaczenia dla pirata, ale jak jest mniejszy plik, to szybciej pobierzesz grę, a więc szybciej pobierze też ją więcej ludzi - szybsza i większa kasa z tego dla pirata.
    Podobnie jest z "kopiami" płyt DVD, płyta oryginalna normalnie ma 9 GB, a po "wywaleniu" czego nie potrzeba ma już 4 GB, obrazu pirat nie wywali, ale audio DD, czy DTS już tak.

0
  • #8 27 Cze 2014 21:07
    cyzxer5
    Poziom 16  

Dark mesiash jest o ile sie nie myle na silniku Counter Strike'a 1.6 i gra sama tworzy dzwiek przestrzenny takze nie da sie go wyciac z gry bo ten dzwiek jeszcze nie istnieje - istnieja tylko sample ktore pozniej sa umieszczane w odpowiednim glosniku w odpowiednim czasie i sytuacji takze to raczej nie o to chodzi.

0
  • Pomocny post
    #9 27 Cze 2014 21:16
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Kup oryginalną grę, a wszystko będzie działać.

0
  • #10 02 Lip 2014 14:32
    cyzxer5
    Poziom 16  

Tak wiec zakupilem ORYGINALNA NFS Most Wanted - ta nowa z 2012r.
    Ustawienia karty dzwiekowej:

W grze dzwiek juz standardowo ustawiony na 5.1 Surround i co?
    I to:

W dalszym ciagu prosze o pomoc w odpaleniu tego piekielnego 5.1 przez kabel optyczny w grach.

0
  • SterControl
  • #11 02 Lip 2014 14:50
    grubs
    Poziom 32  

Przyciskiem effect zmień tryb na dolby digital albo DTS bo ustawione jest na pro logic.
    Co masz do wyboru przy sample rate i spdif out w opcjach karty?

0
  • #12 02 Lip 2014 15:35
    cyzxer5
    Poziom 16  

Efektu nie zmienie bo mam do wyboru tylko Dolby PL2 Music/Movie, Stereo/Stereo X2 - takie opcje sa dostepne tylko gdy dochodzacy sygnal jest sygnalem stereo.

Sample rate jest zablokowane w momencie gdy wybieram opcje DDL.
    Z rozwijalnej listy S/PDIF mam do wyboru PCM i DDL z czego testowalem na obu i zadna z opcji nie wlacza dzwieku Dolby Digital ktory gra obsluguje - jest logo na opakowaniu.
    Moge wlaczyc jeszcze opcje "Auto upmixing to 5.1 channels With Pro-Logic 2x" Ale pozostawilem ta opcje wylaczona.

0
  • #13 02 Lip 2014 15:51
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

A co pisze na pudełku z tą oryginalną grą w sekcji wymagania audio/karta muzyczna?.

0
  • #14 02 Lip 2014 16:20
    cyzxer5
    Poziom 16  

Wcale nie ma sekcji karta dzwiekowa.
    Sa tylko wymagania odnosnie systemu operacyjnego, procesora, pamieci ram , karty graficznej i przestrzeni dyskowej.

Jedynego wymagania jakiego nie spelniam to systemu operacyjnego bo oslugiwany jest XP, Vista i 7 a ja mam u siebie 8.1

0
  • #15 02 Lip 2014 16:24
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

cyzxer5 napisał:
    Wcale nie ma sekcji karta dzwiekowa.
    Sa tylko wymagania odnosnie systemu operacyjnego, procesora, pamieci ram , karty graficznej i przestrzeni dyskowej.

http://www.cdaction.pl/news-27187/need-for-sp...-wymagania-sprzetowe-wersji-pc-ujawnione.html
    A tam czytamy:
    Karta dźwiękowa: Kompatybilna z DirectX
    Nie ma tam nigdzie słowa, że gra obsługuje DD, 5.1 czy cokolwiek innego.

0
  • #16 02 Lip 2014 16:29
    cyzxer5
    Poziom 16  

Wiec widocznie wyszly rozne wersje, u mnie nie ma wcale wymagan odnosnie dzwieku za to posiadam logo DD a w grze takze jest mozliwosc ustawienia od stereo do 7.1 surround
    Pozatym z tego co widze dales linka do zwyklego NSF MW a ja mam wersje Limitowana

0
  • #17 02 Lip 2014 16:31
    jay-jay73
    Poziom 11  

a masz ustawione w opcjach głośników, czy systemu na 5.1??

0
  • #18 02 Lip 2014 16:38
    cyzxer5
    Poziom 16  

Tak, mam ustawione 5.1 w grze ale sygnal wychodzi w stereo. W sytemie nie mam co ustawiac bo po wyjsciu cyfrowym jest przekazywany dzwiek prosto ze zrodla wiec jezeli zrodlo ma 5.1 (a gra tak dzwiek przekazuje jesli dobrze rozumiem do sterownika ktory powinien zmieniac dzwiek na DDL i wyslac dalej po optyce) to dzwiek do glosnikow trafia w 5.1
    Problemem wlasnie jest to ze u mnie DDL nie zaskakuje i wysyla sygnal stereo.

0
  • #19 02 Lip 2014 16:52
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

A jakie masz ustawienia audio tutaj:

0
  • #21 02 Lip 2014 17:15
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Widzę, że masz tam kartę muzyczna Realteka, możesz ją w ogóle w BIOS wyłączyć?.
    Jeśli można, to ją wyłącz.

0
  • #22 02 Lip 2014 17:27
    cyzxer5
    Poziom 16  

Niestety biedniejszego biosa od mojego nie widzialem i nie mam mozliwosci wylaczenia jakiegokolwiek urzadzenia.

0
  • #23 02 Lip 2014 17:36
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

To w menadżerze urządzeń to zrób.
    Głowy nie dam, być może dlatego jest problem.

0
  • #24 02 Lip 2014 17:47
    cyzxer5
    Poziom 16  

Karta wylaczona, nic to nie zmienilo :(

0
  • #25 02 Lip 2014 22:16
    grubs
    Poziom 32  

Moze po wybraniu DD live dźwięk jest na żywo przekazywany z gry więc nie jest powiedziane że cały czas jest dźwięk w 5 kanałach może tylko w pewnych momentach będzie i wtedy głośnik inaczej zdekoduje sygnał i będziesz miał 5.1 - nie koniecznie musi to być cały czas. Ale to tylko takie moje przypuszczenie.
    Więc może pograj dłuższą chwilę i przetestuj.
    Używasz złącza coaxial w głośnikach czy optical?
    Rozumiem że optical - a czy w związku z tym masz jakiś adapter?

Spróbuj zastosować połączenie coaxial. Wtedy wystarczy kabel mini jack na coax.

0
  • #26 04 Lip 2014 15:47
    Lukson
    Poziom 32  

Nie pamiętam jak to było z Xonarem ale podłączając X-Fi do Z-5500, po włączeniu enkodera DDL albo DTS od razu pokazywało się stosowne logo na wyświetlaczu.

Gra w tym przypadku ma gówno do gadania, może to być nawet pocięty pirat z Rosji.

Karta nie enkoduje dźwięku w locie - nie masz znaczka DD na wyświetlaczu. Jak to uruchomić? Nie pamiętam.

0
  • #27 09 Lip 2014 19:46
    cyzxer5
    Poziom 16  

Jest dokladnie tak jak mowisz Lukson - nie ma znaczka DD wiec dzwiek przesylany jest w stereo a propozycja kolegi Grubs ze dzwiek tylko czasem bedzie wielokanalowy nie pokrywa sie z prawda bo nie ma takiej mozliwosci. Albo dzwiek jest w DD i od poczatku ta technologia jest przekazywany do glosnikow chociazby w stereo albo jest tylko dzwiek w stereo.

Problem u mnie pojawia sie na etapie przekazywania dzwieku z gry do Xonara bo mimo wlaczonego DDL dzwiek nadal idzie w stereo mimo poprawnych ustawien.

Tak wiec wedlug mnie problem nastepuje na trasie gra -> karta dzwiekowa, poniewaz DDL jest wlaczony, gra ma wlaczony dzwiek wielokanalowy wiec cos na tej trasie musi byc nie tak ze karta odbiera tylko sygnal w stereo.
    Malo tego jezeli gra obsluguje 5.1 - nawet najstarsza powiedzmy Counter strike 1.6 - to wlasnie DDL jest od tego aby zwykly sygnal 5.1 zakodowac poprzez DDL do sygnalu cyfrowego ktory zostanie dalej rozkodowany przez panel sterujacy Z-5500.

W dalszym ciagu prosze o pomoc.

0
  • #28 09 Lip 2014 20:24
    Lukson
    Poziom 32  

Gra nie jest tutaj problemem. Problem leży w oprogramowaniu Xonara. To ono po włączeniu DDL powinno od strzału przekazywać taki sygnał do centralki.
    Jak widać nie robi tego (nie masz znaczka DD). Dlaczego? Nie wiem.

0
  • #29 09 Lip 2014 20:45
    cyzxer5
    Poziom 16  

Dzieki :)

Czekam zatem na kogos kto mial podobne doswiadczenia z Xonarem.

Edit:

Wlasnie napisalem do pomocy technicznej Asusa, skoro problem nie jest nikomu znany to niech oni sie glowia :D

0
  • Pomocny post
    #30 09 Lip 2014 21:23
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Lukson napisał:
    Problem leży w oprogramowaniu Xonara. To ono po włączeniu DDL powinno od strzału przekazywać taki sygnał do centralki.
    Jak widać nie robi tego (nie masz znaczka DD). Dlaczego? Nie wiem.

Nic bardziej mylnego - Xonar, który autor wątku posiada, oczywiście, że wspiera DDL.
    Proszę przeczytać sekcję "funkcje specjalne":
    http://www.asus.com/pl/Sound_Cards_and_DigitaltoAnalog_Converters/Xonar_U3/specifications/

Sam posiadam Xonar HDAV1.3 Deluxe, i nie ma z nim problemów z dźwiękiem cyfrowym w jakiejkolwiek formie.

Więc tutaj nasuwa się kilka wniosków:
    -wina samej gry,
    -wina ustawień samego użytkownika,
    -wina zestawu audio, pod który Xonar jest podpięty,
    -wina okablowania.

Nie wiem, jaką wersję sterownika kolega instalował, ale proszę użyć tej najnowszej ze strony producenta:
    http://www.asus.com/pl/Sound_Cards_and_DigitaltoAnalog_Converters/Xonar_U3/HelpDesk_Download/

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo