Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

modecom 5030 - subwoofer buczy

26 Cze 2014 00:48 2430 21
  • Poziom 8  
    Witam mam glosniki 5+1 modecom 5030 i kiedys glosnik subwoofera zaczął charczec przy wiekszej glosnosci pozniej od czasu do czasu przestawal grac i az w koncu wysiadl, po zdemontowaniu glosnika i docisnieciu do srodka zaczynal grac. Stwierdzilem ze trzeba go wymienic na inny, podpinalem glosnik o 5w mniej i gral tylko ze jak dalem glosniej to i on padl, bylo tylko buczenie, dzis kupilem inny glosnik 50w 8ohm a orginalnie bylo 30w 8ohm, po podlaczeniu tego nowego glosnika slychac tylko buczenie i jak kabelek styka sie z kabelkiem glosnika to tak jak by iskrzylo
    Czy ten glosnik nie podejdzie do mojego sub? Czy cos sie innego zepsulo? Dodam ze inne 5 glosnikow dziala tzn nie bucza i daja glos tak jak powinny
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Sprawdzałeś nowy głośnik na innym sprzęcie? Jeśli inne grają, to i ten powinien, nawet jeśli nie jest niskotonowy.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam
    Sprawdź miernikiem czy na przewodach idących do głośnika nie ma stałego napięcia; po pierwsze: przy odłączonym głośniku, po drugie NIGDY nie sprawdzaj takiego połączenia " na iskrę "( chyba, ze coś źle zrozumiałem z tym iskrzeniem).

Pozdr.
  • Poziom 8  
    goodfun napisał:
    Sprawdzałeś nowy głośnik na innym sprzęcie? Jeśli inne grają, to i ten powinien, nawet jeśli nie jest niskotonowy.

Tak sprawdzalem na wiezy i gra, ten wczesniej podpiety gral na malej glosnosci ale jak dalem wiecej to zaczął buczec, moze to przez to teraz i ten buczy? Musi byc niskotonowy bo inny nie zagra

kicajbas napisał:
    Witam
    Sprawdź miernikiem czy na przewodach idących do głośnika nie ma stałego napięcia; po pierwsze: przy odłączonym głośniku, po drugie NIGDY nie sprawdzaj takiego połączenia " na iskrę "( chyba, ze coś źle zrozumiałem z tym iskrzeniem).

Pozdr.

Sprawdzilem miernikiem i pokazuje 12v36v na obu kabelkach, iskrzy jak przykladam kabelek do glosnika. Ten stary tez buczy a wczesniej nic
    Dam rade sam to naprawic?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    No to sprawa wyjaśniona, masz uszkodzony wzmacniacz.
  • Poziom 8  
    Ale dlaczego inne glosniki dzialaja dobrze? Nie bucza itd graja dobrze tylko brakuje tego basu
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    W tym wzmacniaczu masz (chyba) siedem tranzystorów (psujące się bez przyczyny TDA 2030) , każdy jeden odpowiada za jeden kanał, uszkodzone są te, które podają sygnał na głośnik subwoofera.
    Poczytaj trochę o zestawach 2.1, to lepiej zrozumiesz jaka jest budowa takich wynalazków ;).
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Czyli da to sie naprawic? Jaki kosz takiej naprawy i czy dam rade sam to zrobic?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Piotrek Majstersztyk napisał:
    Sanjose napisał:
    W tym wzmacniaczu masz (chyba) siedem tranzystorów (psujące się bez przyczyny TDA 2030)
    A od kiedy to TDA2030 jest tranzystorem? Przecież to 18W wzmacniacz Audio.

Aj z rozpędu napisałem... a moc to chyba nieco ponad 12W.

Cytat:
    Czyli da to sie naprawic? Jaki kosz takiej naprawy i czy dam rade sam to zrobic?

Tak jeżeli masz trochę pojęcia o lutowaniu i trochę zdolności manualnych, to poradzisz sobie bez problemu ;). Koszt tego ustrojstwa jest stosunkowo nie wielki, do 2 złotych.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam
    adamooo85 napisał:
    Sprawdzilem miernikiem i pokazuje 12v36v na obu kabelkach, iskrzy jak przykladam kabelek do glosnika. Ten stary tez buczy a wczesniej nic

98% uwalona końcówka mocy; 2% inne.

adamooo85 napisał:
    Dam rade sam to naprawic?

...to zależy od umiejętności.
    Sama wymiana tych scalaczków dla kogoś kto w tym "siedzi" to max. 1godz pracy.
    Nie jest sztuką sama wymiana, trzeba jeszcze posprawdzać ( przynajmniej z grubsza ) pozostałe elementy, pomierzyć napięcia i takie tam... .
    I na miłość B.. przestań iskrzyć tymi kabelkami :cry: .

Pozdr.
  • Poziom 8  
    To zamawiam TDA2030 18w wzmacniacz audio i będę próbował sam to naprawic, a tak jeszcze z ciekawosci zapytam czy sa mocniejsze niz ten? Bo w sumie glosnik mocniejszy teraz bedzie gral
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Dzieki wszystkim za pomoc, jeszcze tylko niech ktos napisze ktore wylutowac? Ktory tda odpowiada za subwoofer? Na plytce pisze patrzac od prawej SL SR FL FR C S+ S- jak sie domyslam to bedzie ktorys z tych S+- wymienic oba?

modecom 5030 - subwoofer buczy
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Chyba ta zabawa mi sie nie oplacala ... Wlutowalem te dwa uklady i dalej nie dziala jedynie to juz napiecia nie ma na kablach od glosnika, teraz jest cisza
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Calkowitej ciszy nie ma bo standardowo slychac zasilacz w srodku subwoofera a z glosnika cisza. Jakiego palucha? Nie mam czegos takiego jak datascheet.
    Mysle ze to moje lutowanie cos nie tak wyszlo albo przy odlutowywaniu cos zepsulem bo w jednym miejscu troszeczke oderwalo sie sciezki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 35  
    adamooo85 napisał:
    Mysle ze to moje lutowanie cos nie tak wyszlo albo przy odlutowywaniu cos zepsulem bo w jednym miejscu troszeczke oderwalo sie sciezki

Wstaw jakieś ostre zdjęcie z tego swojego lutowania. Może da się odratować.

Wyłącz wzmacniacz z prądu i sprawdź miernikiem czy nie masz zwarcia pomiędzy poszczególnymi nóżkami S+ i S-.

Pozostałe głośniki też przestały grać czy działają ?
  • Poziom 8  
    Pytanie - za ile moge je sprzedac? Doloze i kupie sobie nowe, ja sam tego nie naprawie bo nawet miernika nie mam a fachowiec powiedzial mi 25zl za wlutowanie jednego ukladu i to nie od reki tylko bym musial dwa razy jechac do niego wiec sie nie oplaca
    Dzieki wszystkim za pomoc