Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 12V-2x30V 250W

pawelek9695 26 Cze 2014 11:07 2061 10
  • #1 26 Cze 2014 11:07
    pawelek9695
    Poziom 2  

Witam.
    Podobnie jak w temacie, chcę zrobić przetwornice do wzmacniacza TDA7294 tylko mam parę pytań.
    Oczywiście użyłem też opcji szukaj lecz nic mi to nie pomogło.
    Dlatego piszę.
    Czy da się ją wykonać na rdzeniu z telewizora THOMPSON, tu numer trafa 2344.0060A /bo tylko taki aktualnie posiadam/ oraz na scalaku NE556 lub CD4013.
    Tutaj pytanie, który z nich jest lepszy do takich przetwornic?
    Co do rdzenia, jeśli ten się nie nadaje to czy można prosić numer innego pasującego rdzenia?
    Z góry dziękuję za pomoc.

Dodano po 7 [minuty]:

PS. Resztą części się nie przejmuję bo mam tylko zapomniałem zapytać o zabezpieczenie przeciwzwarciowe jeżeli takie jest w ogóle potrzebne (bezpiecznik chyba wystarczy).
    Jako kluczy chcę użyć IRF3205, nadadzą się?

0 10
  • Sklep HeluKabel
  • #2 26 Cze 2014 16:19
    Poprostujakub
    Poziom 17  

Przy 250W nawet nie próbuj nic sam wymyślać, zwłaszcza jeśli wpadłeś na pomysł wykorzystania NE556 czy CD4013 (swoją drogą, jak uda Ci się zbudować przetwornicę na przerzutniku, stawiam skrzynkę piwa).
    Są na elektrodzie gotowe projekty, sprawdzone i działające.

0
  • #3 27 Cze 2014 00:57
    nsvinc
    Poziom 35  

No bez przesady ;] NE555 i 4013 to dobra baza do przetwornicy, tylko brakuje deadtime ;] W sumie mozna go dorobić trzecim scalakiem w postaci bufora schmitta i kondensatorów - no i działa. Jest obwód push-pull z deadtimem. Do tego driver podwójny typu TC4427 dwa mosfety trafo i działa...;D
    Na siłę da sie wszystko. 250W to nie jest moc, w szczegolnosci jesli mowimy o przetwornicy z 12V do audio. IR2153 dobrze sobie poradzi, kosztuje kilka zł i zdecydowanie uprości sprawę. Tylko trafo trzeba policzyć i nawinąć samemu - wykorzystywanie jakichs gotowców o blizej nieokreslonych parametrach zdecydowanie odpada.
    Dla mocy 50-100W mógłbyś użyć trafa z starszego zasilacza ATX (te nowe to juz często LLC i trafo ma niewlasciwe parametry do zwyklego push-pull'a) przy 50kHz to jest osiągalne...

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 27 Cze 2014 07:41
    Poprostujakub
    Poziom 17  

To jeszcze dodaj ograniczenie prądu klucza ;)
    Ja wiem, że człowiek z doświadczeniem i zapleczem pomiarowym byłby w stanie zbudować taką przetwornicę choćby na elementach dyskretnych. Ale tu nie mamy jak się zdaje człowieka doświadczonego zaś układ ma mieć zastosowanie praktyczne, a nie być studium nt. budowy wewnętrznej takich przetwornic ;)

0
  • #5 27 Cze 2014 09:31
    komatssu
    Poziom 29  

Przy takiej mocy przetwornicę można też zrobić nawet jako samowzbudną na 2 mosfetach, widziałem tego typu konstrukcję w fabrycznym wzmacniaczu samochodowym.
    Zabezpieczenie przeciwzwarciowe/nadprądowe zrobione było na tyrystorze, który po wyzwoleniu blokował oba tranzystory jednocześnie.

0
  • #6 28 Cze 2014 06:35
    pawelek9695
    Poziom 2  

A może coś na cd 4047 lub tl 494 i 4x buz16 będzie lepszego. Czy można takie zabezpieczenie przeciwzwarciowe/nad prądowe na transoptorze ukulać? ten trafo z tv się nie nadaje? jeśli nie to byłem wczoraj na złomie i znalazłem parę zasilaczy atx może z nich coś wygrzebie,aha czy diody prostownicze z tych zasilaczy nadadzą się do takiego zastosowania czy nie jak nie to jakie najlepsze?. Kondensatory na low esr mam 50V 10.000uF x2 i dobry dławik reszty elektroniki mam dosłownie w nadmiarze tylko tych paru rzeczy mi brakuje bo zazwyczaj te trafa impulsowe wyrzucam odruchowo.
    Przetwornica nie musi już mieć dokładnie tych 250W ,może mieć nawet 100 byle działała i się po tygodniu nie spaliła bo ona nie będzie na żadnej wystawie tylko na kawałku dechy żeby się nie plątały kable

Odp.do:Poprostujakub. Tak ta przetwornica ma mieć zastosowanie praktyczne do wzmacniacza,rzadziej zasilacza warsztatowego na działkę +0- 30V stabilizator i gitara! w dużym skrócie.

0
  • #8 28 Cze 2014 13:49
    nsvinc
    Poziom 35  

->pawelek9695
    Nie rozumiesz, że ze śmieci nie zbudujesz przetwornicy, jeśli nie masz dużego doświadczenia i wiedzy?
    Rob to co mówię zamiast wymyślać udziwnienia. Chcesz swój 'durny zasilacz' czy skomplikowany duży układ który nie masz pojęcia jak działa?
    Jeśli to pierwsze, kup IR2153, 2 MOSFETy IRF540, rdzeń ETD39 z karkasem.
    Jak nawinąć trafo i to podłączyc znajdź w necie albo sie zapytaj tu.
    To tyle. Kombinacje nie są potrzebne. A najprostsze zabezpieczenie przeciwzwarciowe to rezystor, opamp i tranzystor - bez problemu do dołożenia przy IR2153...

0
  • #9 30 Cze 2014 04:27
    pawelek9695
    Poziom 2  

No i właśnie o to mi chodziło tj. mosfety scalak i tyn głupi rdzeń trafa.
    A jeżeli chodzi o moją wiedzę na temat przetwornic,to jest znikoma dlatego pisze na elektrodzie do ludzi któży mają jakieś pojęcie o przetwornicach car audio bo do tego ma ona być,a jako zasilacz będzie używana no może raz na miesiąc lub przy braku dostawy prądu a przy wzmacniaczu będzie używana codziennie

Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

A po drugie gdybym wiedział co i jak działa to bym się głupio nie pytał i nie marnował waszego i mojego czasu tylko bym se schemat wygoglował i wykonał ale co mi po schemacie skoro nie mam rdzenia, scalaka i wystarczającej wiedzy do budowy przetwornic
    Oraz w dalszym ciągu nie otrzymałem odpowiedzi czy tamte irf3205 mogą być tutaj użyte czy nie bo tych mam najwięcej 25szt. nowe! więc jak mi się któryś zjara to mam zapas.
    Słyszałem że te irf540 są bardzo wyczulone na wszelkie przepięcia albo zwarcia to prawda? bo jeszcze nie miałem okazji ich używać

Ps. Ja od samych początków znajomości elektroniki robiłem wzmacniacze pierwsze były kity z NEplus potem na scalakach, tranzystorach i scalakach itp. a z przetwornicami tyle doświadczenia co przy rozlutowywaniu i nic poza tym bo nie wiedziałem że w ogóle kiedyś będę robił przetwornice do wzmacniacza a o zasilaczu na takiej przetwornicy już nie wspominam

dziękuje za odpowiedzi

0
  • #10 02 Lip 2014 16:57
    atom1477
    Poziom 43  

IRF3205 są dobre. I nawet lepsze od IRF540. Trzeba tylko je odpowiednio wysterować bo mają duże pojemności bramek.
    IRF540 są wyczulone na przepięcia i zwarcia tak samo jak każdy inny MOSFET. Ja bym nie powiedział że bardziej. Jak coś się pali to z winy projektu.
    Z racji tego że lepiej użyć IRF3205 to i tak problemu z IRF540 nie ma :D
    Nie mniej jednak z trafa z telewizora tego nie zrobisz.

0
  • #11 02 Lip 2014 17:32
    nsvinc
    Poziom 35  

No są tylko 2 kryteria doboru MOSFETa - V(ds) > 2.5*V(in) i I(ds) > (P(out)/V(in))*1.5
    To tyle. Dziesiątki modeli tranzystorów do wyboru - niekoniecznie od IR. Warto spojrzeć na tranzystory marki Infineon lub Renesas, w szczegolnosci te, dedykowane do automotive.

Nie popychałbym z IR2153 tranzystorów które mają pojemności rzędu 3nF; driver ma stosunkowo mało pary dla tych tranzystorów przy 50kHz (a tą częstotliwość bym zalecał właśnie). W szczegolnosci, ze mowimy o prądach pierwotnych rzędu 20A, więc tranzystory na 30A z powodzeniem sobie będą radzić.

0