Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zablokowana Atmega64 i odczyt pamięci EEprom programatorem

darrrrek 26 Cze 2014 11:52 1404 9
  • #1 26 Cze 2014 11:52
    darrrrek
    Poziom 22  

Witajcie,

Mam zablokowaną przez autora programu Atmegę64, czy za pomocą programatora da radę odczytać jej EEPROM wewnętrzny ?? czy też możliwe, że będzie zablokowany ?? ewentualnie czy jest jakieś rozwiązanie na odczyt eeprom ?

Będę wdzięczny za pomoc

Pozdrawiam

0 9
  • #2 26 Cze 2014 12:16
    xury
    Poziom 38  

Nie ma. Lock bity blokują wszystko.

0
  • #3 27 Cze 2014 09:03
    darrrrek
    Poziom 22  

A czy do tak zabezpieczonej atmegi mogę wrzucić swój program ? programem odczytać eeprom i wartości wysłać po COMem do lapka ? Czy wgranie mojego programu wykasuje również eeprom ??

0
  • Pomocny post
    #4 27 Cze 2014 10:25
    xury
    Poziom 38  

Usunięcie lockbitów czyści całą pamięć. Flash i eprom.

0
  • #5 27 Cze 2014 12:08
    darrrrek
    Poziom 22  

Jeszcze takie pytanie, jeżeli procek przechodzi w tryb programowania za pomocą bootloader'a to jest zabezpieczony ?? Mogę wgrywać firmware z pliku hex. Dlatego pomyślałem nad wgraniem własnego programu który odczyta mi eprom a po tym wgranie oryginalnego firmware tak jak było wczesniej.

Dodam, że wgrywałem inny firmware po czym wgrywałem oryginalne i procek dalej pracuje OK.

0
  • #6 27 Cze 2014 14:17
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Czytaj dokumentację:

Cytat:
    The Lock Bits can only be erased to “1” with the Chip Erase command.

Cytat:
    The Chip Erase will erase the Flash and EEPROM(1) memories plus Lock Bits. The Lock Bits are
    not reset until the Program memory has been completely erased. The Fuse Bits are not
    changed. A Chip Erase must be performed before the Flash and/or the EEPROM are
    reprogrammed
    .

Note: 1. The EEPRPOM memory is preserved during chip erase if the EESAVE Fuse is programmed.

0
  • #7 27 Cze 2014 14:25
    darrrrek
    Poziom 22  

Ale wysyłając firmware po comie chyba nie ruszam wogóle fusebitów ??
    Gdyby tak było już bym uwalił urządzenie bo kilka razy wgrywałem mu firmware inne niż oryginalne.

0
  • #9 27 Cze 2014 14:57
    darrrrek
    Poziom 22  

Bootloader jest wgrany bo mam możliwość aktualizowania oryginalnego firmware.
    Jest aplikacja dzięki której mogę przeprowadzać aktualizacje firmware przez port COM.

I teraz chciałem wgrać swój firmware tylko w celu odczytu danych z eeprom a po tym zabiegu wgrać spowrotem oryginalny firmware.

0
  • #10 27 Cze 2014 17:27
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Jeśli wgrasz swój program za pomocą bootloadera i on odczyta EEPROM i wyśle jego zawartość to będzie to działać. Tyle, że człowiek, który napisał bootloader umożliwiający wczytanie dowolnego wsadu do zabezpieczonego procka ma mgliste pojęcie o zabezpieczeniach.

0