Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buczenie głośnika w kabinie prysznicowej

gaceq 26 Jun 2014 12:13 3519 10
    gaceq
    Level 10  
    Witam
    Co może być przyczyną buczenia głośnika w kabinie przysznicowej, gdy jest ona wyłączona ? Po włączeniu również buczy, buczenie zmienia się gdy np włączę wiatrak lub oświetlenie.
    To samo mam w głośnikach wieży, stoi wyłączona a głośniki buczą z niewiadomej przyczyny :/
    andseg
    Level 20  
    gaceq wrote:
    Witam
    Co może być przyczyną buczenia głośnika w kabinie przysznicowej, gdy jest ona wyłączona ? Po włączeniu również buczy, buczenie zmienia się gdy np włączę wiatrak lub oświetlenie.
    To samo mam w głośnikach wieży, stoi wyłączona a głośniki buczą z niewiadomej przyczyny :/

Przyczyną może być poprowadzenie przewodów głośnikowych w pobliżu przewodów sieci energetycznej. Zwłaszcza gdy gdzieś przbiegają równolegle.
    gaceq
    Level 10  
    W kabinie głośnik jest faktycznie dość blisko (spróbuję zamienić go w inne miejsce), ale wieża stoi na regale, przewód sięga do podłogi i dalej w przedłużacz
    andseg
    Level 20  
    gaceq wrote:
    W kabinie głośnik jest faktycznie dość blisko (spróbuję zamienić go w inne miejsce), ale wieża stoi na regale, przewód sięga do podłogi i dalej w przedłużacz

A przewód zasilania wieży nie zwisa razem z przewodami głośników?
    Ponadto przewody sieci możesz mieć w scianie pod tynkiem - nawet ich nie widzisz.

Spróbuj zmieniać trasę przewodów głośników - i obeserwuj ...
    gaceq
    Level 10  
    W łazience przewód zasilania mam tylko w rogu na górze ściany, próbowałem chyba wszystkiego nawet głośnik przy samej podłodze (chodziłem z nim po całej niemalże łazience) i cały czas buczy.
    User removed account
    User removed account  
    andseg
    Level 20  
    dj-MatyAS wrote:
    andseg wrote:
    Przyczyną może być poprowadzenie przewodów głośnikowych w pobliżu przewodów sieci energetycznej.

Na pewno?
    gaceq wrote:

Kolega gaceg wyprowadził Cię w pole...
    Dla wyjaśnienia - zjawisko wzajemnej indukcji (indukowania się zakłóceń w kablach leżących blisko siebie) - występuje... Jednak w wypadku kilku metrów i głośnika na końcu jednego z kabli - nie na tyle , aby mieć w ogóle jakikolwiek wpływ na brum w samym głośniku!
    Przyczyny należy szukać u źródła - w wieży. Albo jest uszkodzona, albo (o ile problem dotyczy tylko jednego źródła - np. tunera) ma niewłaściwą antenę, połączenie z zewnętrznym źródłem lub coś takiego... Powtarzam - dwa kable z których jeden jest sieciowy, a drugi głośnikowy nie mają w tym wypadku nic do rzeczy.
    Zakłócenia (jak piszesz) mają jakiś związek z włączonymi do sieci odbiornikami - możliwe że wieża jest podłączona do jakiegoś zewnętrznego źródła dźwięku (komputer? CD? MP3 zasilana z zasilacza?) i występuje zamknięcie pętli masy przez sieć - najczęściej występuje właśnie w zasilaczach do laptopów, lub komputerach stacjonarnych - gdzie masy obudów (połączone wewnątrz urządzeń /pośrednio, lub bezpośrednio/ z masą elektroniki) nie mają wspólnego potencjału.

Kolego, on wyraźnie pisze :"To samo mam w głośnikach wieży, stoi wyłączona głośniki buczą z niewiadomej przyczyny :"

- Więc co ma do rzeczy antena lub cokolwiek innego w wieży - jezeli jest ona wyłączona? Głośnik buczy to znaczy że przez jego cewkę płynie jakiś prąd !

Skąd więc ten prąd?
    User removed account
    User removed account  
    andseg
    Level 20  
    No właśnie.
    Kolego gaceq - spróbuj jeszcze odłączyć od zasilania wieżę, wzmacniacze czy do czego tam jeszcze masz podłączone te głośniki.
    Poprostu dla pewności powyciągaj z gniazdek wtyczki od tych urządzeń, i wtedy posłuchaj głośników. Czy nadal będzie ten brum?
    gaceq
    Level 10  
    Buczenia wtedy nie ma. To samo w kabinie stoi odłączona, bo denerwujące to buczenie
    andseg
    Level 20  
    gaceq wrote:
    Buczenia wtedy nie ma. To samo w kabinie stoi odłączona, bo denerwujące to buczenie

dj-MatyAS

No to tak jak pisał dj-MatyAS problem tkwi w wieży. Jest uszkodzona - daj do naprawy.