Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Carrier - Duży pobór prądu w trybie Standby

26 Jun 2014 13:20 5283 29
 • Level 11  
  Witam
  Zamontowałem nie dawno w mieszkaniu klimatyzator Carrier Xpower Inverter 2,5KW.
  Wszystko było by super gdyby nie fakt że klimatyzator pobiera ponad 30W prądu w trybie czuwania:/ Podłączyłem z ciekawości miernik zużytej energii by sprawdzić ile kosztować mnie będzie eksploatacja klimatyzacji. A tu proszę 30W na samym czuwaniu:/ Sprawdziłem klimy w pracy i one pobierają 5W.
  Czy ktoś spotkał się z czymś takim??
  Proszę o poradę co może być nie tak:/
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Level 11  
  Witam
  Ponownie pomierzyłem wszystko. I mam Pewne przemyślenia:)
  Podejrzewam że może warystory mogą być uszkodzone i przepuszczają prąd. Są one umieszczone między fazą a neutralnym i gdyby były uszkodzone to mogły by się tak zachowywać:/ Co dziwne prąd pobiera zarówno jednostka zewnętrzna (20W, 150mA) jak i wewnętrzna (10W, 65mA).

  Jedno pytanie do specjalistów od miernictwa :)
  Czy amperomierz w mierniku Fluke może oszukiwać przy wysokiej częstotliwości?
  Bo może elektronika (zasilacz) w klimatyzatorze działa na wysokich częstotliwościach i miernik oszukuje zawyżając pomiar??:/
  Przecież to nie realne by nowe urządzenie pobierało 30W w trybie uśpienia.
 • Level 20  
  Czy aby nie ma tam grzałki sprężarki?
 • Level 11  
  Witam
  Dziękuje za zainteresowanie.
  Wydaje mi się że grzałka jest bo klimatyzator posiada pompę ciepła i z tego co wiem grzałka załącza się poniżej -15*C by sprężarka nie zamarzła. Pytanie tylko ile wat ma ta grzałka bo w żadnym manualu nie znalazłem tej informacji:/

  Co do miernika to sprawdziłem jeszcze jeden sposób. Mianowicie Wyłączyłem wszystko co się dało (oprócz lodówki i kuchenki) I mierzyłem czas obrotu tarczy licznika energii. Otóż bez klimatyzatora czas jednego obrotu: 4:04.91 min.
  Z klimatyzatorem załączonym w czuwanie: 5:02.24min. Więc widać że jednak pobiera dość dużo prądu:/

  Miernik posiada true rms, miernik to Fluke 117.

  Co do 5W w Standby-u to nie wyczytałem ale sprawdziłem na innym klimatyzatorze inverterze.

  http://www.totaline.com.tr/pdf/40/XPower%20Platinum&Gold.pdf
  serwisówka do klimy
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Refrigeration equipment specialist
  W serwisówce nie ma żadnej wzmianki o grzałce karteru podgrzewającego olej w zimie. Jak również o tym że klima w standbay pobiera 5W. Grzałka w inverterach jest bardzo rzadko spotykana. Mimo wszystko uważam że i tak dużo energii pobiera twój klimatyzator w trybie gotowości. Czy klima jest na gwarancji ? Jakiej marki masz urządzenie w pracy i czy są to invertery ?
 • Level 11  
  Witam
  Tak jest na gwarancji. Ale firma twierdzi że to inverter i powinna "coś" pobierać:/
  W pracy także mam inverter firmy Carrier. Dodzwoniłem się do serwisanta który kiedyś pracował w Carrier i powiedział że wygrzewanie oleju polega na puszczeniu prądu na uzwojenie silnika i w ten sposób ogrzanie. (Po załączeniu trybu grzania klimatyzator wyświetla śnieżkę, któ ra oznacza oszranianie i dopiero po 3-4min załącza sprężarkę) Co do grzałki to czytałem że grzać się opłaca tylko do -10*C na dworze bo poniżej tej temperatury załącza się grzałka i koszt się zwiększa( mogę się mylić oczywiście ). Serwisant obiecał że skontaktuje się z fabryką i spyta. Zobaczymy czy nie zapomni:)

  Dziś spróbuje pożyczyć miernik energii tarczowy i zobaczę ile on pokaże:/
 • Refrigeration equipment specialist
  Co do wygrzewania oleju prądem uzwojeniami sprężarki to prawda. Nie ma tam żadnej grzałki która przy -10 się załączy! Przy minus dziesięciu COP tego urządzenia będzie w granicach 2.5 więc taniej niż farelką. A ten człowiek który mówi że inverter powinien coś pobierać jest trochę śmieszny Tak owszem pobierać ale nie 30W bo cała ideologia unii europejskiej bierze w łeb odnośnie wycofania urządzeń typu on-off . Ja bym sprawdził czujniki w jednostce zewnętrznej.
 • Level 11  
  Drogi p.obelix ja też obstawiam czujnik, ale żeby zajrzeć do jednostki zewnętrznej muszę wynająć podnośnik ( 2piętro) i dla tego szukam jakiegoś tropu by wiedzieć czego szukać:/

  Czy wiesz może dlaczego jednostka zewnętrzna jest zasilana na stałe a nie dopiero po załączeniu jednostki wewnętrznej? do starszych modeli zasilanie podłączało się pod wew. jednostkę i ona podawała zasilanie na zew. W tym modelu zewnętrza jest zasilana równocześnie z wew. Przez co zużycie się zwiększa. Sprawdziłem również jednostkę wew. i ona pobiera tylko ok.5W. Pomyślałem więc że znajdę jakiś sygnał na płycie jednostki wew. podłącze tranzystor, przekaźnik i dobiero będę podawać zasilanie na jed. zew. Ale czy to nie zaszkodzi :/

  Co do samego poboru to też mam problemy z wyliczeniem:/ Bo elektroniczny miernik zużycia i kosztów energii z allegro pokazuje 28W poboru, Miernik Fluke 0.133mA * 235V=31,5W, natomiast jak wczoraj odłączyłem wszystko oprócz klimy to miernik tarczowy ZE, wykazał około 16W jeżeli dobrze licze:) (jeden obrót tarczki to 612 s. ze wzoru który tu znalazłem 3600*(stała licznika*czas obrotu w sek.)*1000 wynika że 3600*(375*612)*1000= 15,6W)
  Zgupiałem:/ ale 15W to i tak za dużo:/

  Dodano po 2 [minuty]:

  Mam jeszcze pytanie do kogoś kto ma podobne urządzenie. Czy to normalne że po włączeniu funkcji grzania klimatyzator się odszrania nawet jak jest gorąco?? Bo jeżeli nie to może świadczyć o czujniku tem. (klima myśli że jest zimno i grzeje)

 • Level 38  
  Mi to wygląda na "upływność" warystora na wejściu układu zasilania (na płycie z elektroniką). One mają spore "rozrzuty" parametrów jeśli chodzi o napięcie przewodzenia i możliwe że siedzi tam jakiś "na granicy przewodnictwa" - różne poziomy napięcia o różnych porach powodują mniejsze lub większe pobory prądu.
 • Level 11  
  No właśnie ja też tak myślałem:-( przydał by mi się autotransformator by obniżyć napięcie do 200v i zobaczwnia czy pobór spadł. Może rezystor dużej mocy by wystarczył? Musze to przemyśleć. Warystory są widoczne po zdjęciu pokrywy przyłącza do której mam dostęp z okna, wiec jak by co to mogę je wyciąć. Mam jeden ochronnik w rozdzielni za licznikeim, wiec te w klimie juz nie są potrzebne. :-)
 • Level 11  
  Panowie jeszcze jedno pytanie odnośnie poboru prądu, ale tym razem podczas pracy urządzenia.
  Otóż klimatyzator pobiera maksymalnie 520W a na tabliczce jest 1000W.
  Co może być powodem takiego zachowania?
  Dodam że czynnik był nabijany zgodnie z tabliczką (800g), więc raczej to nie zbyt mała jego ilość.
 • Level 23  
  Moc zależy od temperatury. Zmierz sobie dziś, jutro koło 14, ile będzie pobierać.
 • Refrigeration equipment specialist
  Moc zależy od tego co dzieje się na parowniku jakie temperatury wejście, wyjście, przegrzanie. Odnośnie twojego odszraniania to nie jest odszranianie tylko wygrzewanie wymiennika ciepła co by zimnym nie dmuchał (w opcji grzania). Ja na twoim miejscu dzwonił bym do Carriera i prosiłbym o interwencję serwisu. Chyba że potwierdzą że to normalne że klima zużywa 30W w standbay.
 • Level 11  
  Dziękuje za odpowiedz. Zastanawia mnie tylko to że przy temperaturze na dworze rzędu 38*C (wczoraj) i w mieszkaniu rzędu 28*C klima maksymalnie pobiera 520W a delta T powietrza wynosi 8*C ( czy to nie za mało??).
 • Level 23  
  To przy wyższych różnicach temperatur moc pobierana przez pompę będzie wyższa. Spróbuj popatrzeć na to w ten sposób:
  - jeśli temperatura w wewnątrz jest wyższa niż na zewnątrz to do przetransportowania tego ciepła nie jest wymagana praca sprężarki, więc moc będzie minimalna,
  - wraz ze wzrostem różnicy temperatur wzrasta praca sprężania czyli rośnie moc.

 • Level 38  
  elmer-83 wrote:
  Dziękuje za odpowiedz. Zastanawia mnie tylko to że przy temperaturze na dworze rzędu 38*C (wczoraj) i w mieszkaniu rzędu 28*C klima maksymalnie pobiera 520W a delta T powietrza wynosi 8*C ( czy to nie za mało??).

  Po jakim czasie mierzyłeś od uruchomienia chłodzenia? Przypuszczam że nastawa była dużo niższa (najniższa), więc po pewnym czasie ten inwerter powinien polecieć ponad maksymalną moc (czyli 100-130%). Coś go ogranicza wg mnie.
  Albo nie poczekałeś na ustabilizowanie się regulacji (możliwe że tam jest regulator PI/PID o określonych stałych czasowych i wtedy wejście na pełne obroty zajmuje mu jakiś określony czas w zależności od różnicy temperatur). Inny powód, to może być za wysokie ciśnienie - przycina mu obroty. Albo jakaś inna opcje (np. prozdrowotna bariera różnicy temperatur) nie pozwalają mu na pełną pracę. Możliwe też, że sprężarka chodzi na pełnych obrotach, ale jest słabo obciażona, bo brakuje gazu. Jak widać może być wiele przyczyn. Zobacz czy grzeje się wymiennik skraplacza (aluminiowe blaszki), albo czy wentylator na skraplaczu intensywnie dmucha "gorącem", analogicznie możesz zmierzyć temperaturę nawiewu z jednostki wewnętrznej.
  W takich warunkach jak 28*C wewnątrz, 38 na zewnątrz i niskiej nastawie, to on powinien wejśc na full obroty i raczej pobierać więcej niż jest na tabliczce.
 • Level 11  
  Chris_W i TyPeczek dziękuje Wam za odpowiedzi.
  Mam problem z tą klima odpoczątku:/ będę ją reklamować bo zaczeła zamarzać:/
  Co jest dziwne że tylko jedna rurku z dwóch:/
  Klima była nie dawno nabijana na nowo więc albo jest nieszczelność albo coś walniętego:/ Może ma to coś wspólnego z tymi 30W poboru w czuwaniu. Carrier - Duży pobór prądu w trybie Standby Carrier - Duży pobór prądu w trybie Standby Carrier - Duży pobór prądu w trybie Standby

  Jak widać na ostatnim zdjęciu ( zrobione z góry) druga rurka nie zamarza:/
 • Level 11  
  Witam
  Problem z zamarzaniem chyba rozwiązany:/ Nieszczelność na śrubunku przy jednostce wewnętrznej. Na tyle mała że dopiero po nabiciu Azotem (22bar) się uwidoczniła:/ Natomiast sprawa z dużym poborem nadal nie rozwiązana:/ Dziś zadzwonie do serwisu, zobaczymy co mi powiedzą:)

 • Level 38  
  Jak masz czym mierzyć, to zobacz z filtrem i bez niego.
 • Level 11  
  Witam
  Panowie czy warystory mogą zmieniać rezystancję pod wpływem temperatury?
  Pytam bo jak temperatura spadła do 16*C to prąd spadł z 30W na 20 a nawet 18W.
  Więc może jest to jakiś ślad.
 • Level 21  
  Witam
  Czy tTwój problem z poborem prądu w czasie czuwania został rozwiązany. Jeżeli tak to co to było..?
 • Level 33  
  W moim Fujitsu też jest podobnie. Zwykle w standby bierze 8W, ale czasami przez dłuższy czas, wiele godzin idzie 25W. Kiedy wyjmę na chwilę wtyczkę zasilania, to potem po włączeniu znowu bierze 8W.
 • Level 21  
  Ja zauważyłem w nowo zamontowanym zestawie Midea, że jak jest poniżej ok - 2 stopni to chyba załącza się grzałka tacki skroplin i pobór jest w granicach ok 29W. Gdy temperatura wzrośnie pobór zasilania w stanie czuwania jest niezmienny i wynosi 1.3W. Też zauważyłem , że w jednostce zewnętrznej na tacy lezy jakiś owany przewód... to chyba ta grzałka. I jeszcze jedno jeżeli w tych zakresach temperatury czyli minusowej załączę tryb chłodzenia to po przejściu w stan czuwanmia przez wiele godzin jest 1.3 W. Nadmieniam, że nigdzie w opisie się z tym nie spotkałem
 • Level 10  
  W agregatach chłodniczych stosują grzałki odpływu skroplin w parownikach , może to one obciążają ?
 • Level 21  
  Carrier - Duży pobór prądu w trybie Standby

  O tym mówię Panowie. Grzałka na całej tace skroplin..! I to ona chyba generuje moc, gdy temperatura na zewnątrz spada podczas grzana klimatyzatorem i po w czasie czuwania

  P.S
  W dniu dzisiajszym w mym mieście około 5 stopni na plusie. I w opcji czuwania czy to po grzaniu czy chłodzeniu klimatyzatow generuje po chwili 1.3 W.. Czyli książkowo
 • Level 10  
  Miałem przypadek że zle zamontowana grzałka raz że zatykała przewód skroplin , dwa podgrzewała je 😳
 • Level 9  
  U mnie (nowy klimatyzator LG typu split P12EN, zamontowany w tym roku) pobiera stale w trybie czuwania 40W niezależnie od temperatury na zewnątrz.
  W skali doby "ucieka" w ten sposób 1kWh. Pisałem w tej sprawie zapytanie do LG.

  Otrzymałem odpowiedź, iż:
  Quote:
  Jest to normalne z powodu że urządzenie musi wygrzewać uzwojenia sprężarki by nie doprowadzić do skroplenia czynnika chłodniczego.

  Niespecjalnie mi się to podoba, ale wszystko wskazuje na to, że przynajmniej w przypadku LG tak być musi...