Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie wiem jak podłączyć silnik krokowy

26 Cze 2014 13:57 2745 17
  • Poziom 7  
    Hej
    Mam problem z podłączeniem silnika krokowego za pomocą mostka h w scalaku L293D do arduino. Wszystko podłączam identycznie jak na schemacie. Po załadowaniu szkicu ze strony, silnik albo delikatnie wibruje albo nic się nie dzieje. Czego to może być wina ? Do zadania wykorzystuje identyczny silniczek jak na stronie. Podczas kompilacji szkicu nie pojawia się żaden problem. Co może być nie tak ?

A i zapomniałbym o programie :P
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Szkic identyczny jak na podaniej wcześniej stronie.

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Zwróć uwagę czy scalak jest w dobrą stronę.
  • Poziom 7  
    @miki4e Jest tak jak na schemacie, kropeczką do góry. Poddaje się, nie wiem co może być nie tak.
  • Poziom 25  
    ferduch napisał:
    Po załadowaniu szkicu ze strony, silnik albo delikatnie wibruje albo nic się nie dzieje.

Tzn. wibruje jak przesyłasz do niego liczbę kroków?
    Sprawdziłeś miernikiem czy jest napięcie bezpośrednia na nogach zasilania L293D?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    ferduch napisał:
    A napięcie mierzę na stykach 4 (gnd) i 8 (Vs) ? Multimetr wskazał miedzy nimi ok 400k ohm

Chodziło o napięcie bezpośrednio na scalaku [nie rezystancję :D].
    Poza tym układ ma cztery masy [4,5,12,13] a Ty podłączasz tylko jedną...
  • Poziom 7  
    @el2010tmp
    Ooo Boże... robię jedno mówię drugie :P
    Czyli napięcie mam zmierzyć w następujący sposób tak aby nie zniszczyć mostka.
    1. Podłączam jak gdyby nigdy nic mostek pod arduino.
    2. Mierzę napięcie między output 1 (pin 3) i input 1 (pin 2) i tak samo z drugą stroną mostku ?
  • Poziom 43  
    Przede wszystkim to powinieneś podłączyć wszystkie masy. A dopiero potem zabierać się do jakichkolwiek pomiarów.
    Pomiary (woltomierzem) nie zniszczą mostka. A niepodłączenie mas może.
  • Poziom 7  
    Ok, a więc wszystkie masy mam połączone i zmierzyłem napięcie między Vs (pin 8) a złączonymi pinami gnd, woltomierz wskazuje napięcie 40mV troszkę dziwna sprawa, bo gdy podłącze multimetr na odwrót powinien być ta sama wartość ale ujemna a tu różnica była prawie o 60mV. Czy to może być wina tandetnego multimetru ?
  • Poziom 25  
    Załączyłeś Arduino przed pomiarem ?
    Jeśli tak to sprawdź jeszcze raz wszystkie połączenia.
    Powinno być +5V na pinach 1,8,9,16 [względem masy].
    Multimetr możesz sprawdzić mierząc napięcie jakiejś bateryjki.
  • Poziom 7  
    Chyba wszystko dobrze robię ale nie jestem pewien.
    Zasiliłem mostek 5V z arduino i na pinach 1-GND mam 0,03V
    8-GND 5V
    9-GND 1.06V
    16-GND 5V
    Czyli jednak wina mostku ?
  • Poziom 25  
    ferduch napisał:
    Czyli jednak wina mostku ?

Nie ma takiej możliwości :D
    Na schemacie 1,8,9,16 są podłączone do zasilania. Więc wszędzie musi być 5V
    Wrzuć zdjęcie swojej konstrukcji.
  • Poziom 7  
    Masy połączyłem ze sobą czarnymi kabelkami zasilanie 5V z arduino poprowadzone czerwonym kabelkiem
    Stabilne 5V
    A tutaj już 0,03V

@EDIT
    Już wiem jak to podłączyć ! Po drobnej poprawce wszędzie mam 5V na każdym z pinów.

@EDIT 2
    Mam jeszcze jedno pytanie, co dalej ?
    Mimo to, że jeszcze raz połączyłem wszystko identycznie jak na schemacie to i tak jest cisza... Chyba zepsułem silnik kręcąc nim na "sucho"
  • Poziom 7  
    Masz pewność, że kolejność wyprowadzeń twojego silnika są identyczne z tym silnikiem na rysunku ?
  • Poziom 17  
    Najlepiej będzie jak weźmiesz miernik i pomierzysz opór między zaciskami silnika - dowiesz się które pary są połączone.
  • Poziom 24  
    Sprawdź, czy dobrze podłączyłeś przewody od silnika. Poza tym jeżeli masz silnik unipolarny (5 przewodów), to nie wiem jak to ma działać przy sterowniku typu PUSH-PULL. Oznacza to, że w danym momencie będzie pracować pół cewki. Daj zdjęcie jak podłączasz silnik. Do silnika z 5 przewodami użyj np. ULN2003.
  • Poziom 14  
    Tak jak kolega wyżej ULN2003 jest dużo łatwiejszy w obsłudze. Podłączasz 4 przewody z arduino do 1B 2B 3B 4B. Czerwony przewód to zasilanie silnika podłączasz go do zasilania ULN2003 (pin nr 8), niebieski do 1C, różowy 2C, żółty 3C, pomarańczowy 4C. Pin 9 GND. Na tym tym IC jest naprawdę bardzo łatwo to połączyć, nie ma plątaniny przewodów i wszystko na logikę można podłączyć. Z jednej strony układu podłączasz sterowanie a na przeciwko masz wyjście na silnik. Na dole zasilanie i ground.