Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybuchające żarówki w garażu...

problem.z.ko 26 Jun 2014 16:51 2529 5
 • #1
  problem.z.ko
  Level 25  
  Witam.

  Od jakiegoś czasu mam paskudny problem eksplodujących żarówek w garażu (przybudówka do domu zwana symbolicznie garażem)
  Wybuchają zwykłe żarówki żarnikowe nagle podczas pracy. Są one umiezczone w szklanym kloszu, więc to nie wina wilgoci. Żarówki są marki PILA 75W. W tym tygodniu żywot zakończyły 4szt.
  Sprawdzałem żarówki w kloszu i bez niego.Zarówki wybuchają podczas pracy, czasem po 10min, czasem po kilku godzinach.
  Napięcia w sieci były sprawdzane, nie ma żadnych skoków itp.
  Czy ktoś ma podoblem albo zna rozwiazanie tego dziwnego problemu?

  Dzięki z góry za odpowiedź. Jeżeli zapomniałem coś napisać proszę pytać.
 • Helpful post
  #2
  jdubowski
  Tube devices specialist
  problem.z.ko wrote:
  Napięcia w sieci były sprawdzane, nie ma żadnych skoków itp.


  I jaki wynik?

  problem.z.ko wrote:
  Żarówki są marki PILA 75W. W tym tygodniu żywot zakończyły 4szt.


  Jeśli z tej samej dostawy to krótki czas świecenia zapewne jest skutkiem jakości, może są nacieknięte powietrzem lub inny problem.

  Jakie jest zabezpieczenie obwodu z tymi żarówkami?

  Problem eksplozyjnego końca żywota jest związany z tym iż w momencie przerwania włókna zapala się w żarówce wyładowanie łukowe w gazie bezpośrednio miedzy doprowadnikami - zanim się pojawi problem zadziałać powinien bezpiecznik - jeden jest w samej żerówce - pocieniony drucik w nóżce. Problem taki że wyładowanie zapalone w nóżce potrafi przerzucić się między przewody w tym miejscu, wiec osatnią instancją pozostaje bezpiecznik w instalacji.
 • Helpful post
  #3
  januszx3
  Level 31  
  Czy masz w domu instalację również do odbiorów 3-fazowych. Jeśli tak, to podobnie jak sugerowal Ci wcześniej kolega (#2), możesz mieć problem wadliwej instalacji "0", dający się zauważyć tylko w momentach "eksplozji żarówek".
  Gdybyś odpowiednio długim, dowolngo przekroju pojedynczym przewodem, połączył punkt "0" w miejscu podłączenia żarówki (garaż) z punktem "0" gdzieś w domu w pobliżu licznika, a szeregowo w obwodzie tego przewodu połączył żaróweczkę małej mocy (np. ze starej choinkowej inst.), miałbyś warunki do wykrycia złośliwie pojawiającego się uszkodzenia "0".
  Wtedy dowodem na wadliwą instalację "0" oprócz spalonej kolejnej żarówki w garażu będzie przepalenie w/w małej mocy żaróweczki. Taki eksperyment ma sens, jeśli masz w domu instalację 3-fazową.
  W przypadku gdy nie masz instalacji 3-fazowej, tę samą próbę z żaróweczką i przewodem możesz wykonać, z tą różnicą, żę drugi koniec tego przewodu polączyć , nie z "0" w domu tylko z np. metalową rurą wodociągową (zakładając, że to zamiast uziemienia).
  Jeśli masz prawidłową instalację, to pozostaje Ci pomiarowe monitrowanie napięcia (czy jest większe od dopuszczalnego), albo zmień źródło zakupów żarówek.
  Sprawdź sobie aktualnie dopuszczalne w Polsce moce żarówek w handlu.
 • #4
  problem.z.ko
  Level 25  
  Zaraz wykonam dany eksperyment. Dzięki za szybki odzew w tej sprawie :)
  Mam instalację 3-fazową.

  Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

  Żaróweczka się spaliła. Czyli jest problem z instalacją. Wezwę elektryka. Sam nie będę się z tym bawił bo mi życie miłe. :)
 • Helpful post
  #5
  januszx3
  Level 31  
  Masz problem z przewodem zerowym, czeka Cię conajmniej solidny przegląd i konserwacja, jak nie wymiana części instalacji.
  Zmierz napięcie na spalonej żaróweczce (lub teraz daj zwykłą żarówkę 230V, ale możliwie małej mocy, 25W,40W..), da Ci to obraz, na ile jest "złośliwe" uszkodzenie instalacji "0", a żarówka prawdopodobnie zażarzy i to nie pełną mocą.

  A może masz w garażu spawarkę zasilaną 1-fazowo, która przeciążyła wątłą, jak dla niej, instalację i "dała Ci popalić".
 • #6
  problem.z.ko
  Level 25  
  Jest w garażu mała spawarka jednofazowa, ale do instalacji w tym pomieszczeniu była podłączana tylko raz. Załatwiłem już elektryka, ktory dokona przeglądu i konserwacji mojej instalacji.
  Myslę, że temat jest rozwiązany i można go zamknąć, chyba że ktoś ma jeszcze jakieś sugestje.