Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie TV z DVB-S2 do zbiorczej anteny satelitarnej

bantoszewski 26 Cze 2014 16:55 7911 12
  • #1 26 Cze 2014 16:55
    bantoszewski
    Poziom 5  

Witam,

Pierwszy raz w życiu zabieram się za podłączenie TV (Sony KDL 50W805B) do zbiorczej anteny satelitarnej, która ponoć jest na moim osiedlu.
    Do mieszkania wchodzą mi 2 kable (rozumiem, że właśnie z anteny). Oprócz tego są 2 idące do gniazdek w dwóch pokojach.
    W skrzynce teletechnicznej widać zatem 4 kable:
    podłączenie TV z DVB-S2 do zbiorczej anteny satelitarnej

Będąc zainteresowanym przykładowo NC+ rozumiem, że dekodera nie potrzebuję?
    Jak to połączyć? Potrzebuję jakichś konwerterów, rozgałęziaczy, itp, czy po prostu (dla jednego TV) łączę jeden z kabli ant. sat z kablem idącym do pokoju?

Inne pytanie. Ponoć by mieć funkcjonalność nagrywania kanału innego niż oglądany muszę podłączyć oba kable z tej zbiorczej anteny sat. To znaczy, że muszę dokupić kabel i przeciągnąć przez peszel do pokoju z TV i zamontować tam drugie gniazdo?
    A gdybym chciał mieć 2 telewizory to kable satelitarne musiałbym rozdzielić (czyli finalnie w skrzynce teletechnicznej miałbym 6 kabli)?
    Czy lepiej zamówić montaż z NC+ (tylko czy mi zamontują skoro nie kupuję u nich anteny)?

Mam nadzieję, że zrozumiale to wytłumaczyłem.

pozdrawiam

0 12
  • #2 26 Cze 2014 18:28
    spinacz
    Poziom 37  

Pisząc krótko skoro masz dostarczany sygnał dwoma przewodami to możesz podłączyć (mowa o urządzeniach wymagających sygnału sat) tylko i wyłącznie dwa urządzenia satelitarne np dekodery bądź tylko jeden dekoder z nagrywarką. Sygnału satelitarnego nie rozdzielisz już w mieszkaniu jedyne co możesz rozdzielić to sygnał DVB-T stosując odpowiedni rozgałęźnik.
    Napisz konkretnie jak chcesz by wyglądała Twoja instalacja tzn w ilu pokojach jakie chcesz mieć sygnały, to dostaniesz konkretną odpowiedź.

0
  • #3 26 Cze 2014 20:00
    bantoszewski
    Poziom 5  

Ok, czyli nie podłączę dwóch telewizorów tak, żebym na każdym mógł nagrywać inny program niż oglądany.

Proszę zatem najpierw o potwierdzenie, że istnieje u mnie możliwość (na telewizorze (KDL-50W805B), który wg mojej wiedzy posiada 2 tunery (naziemny/kablowy i satelitarny) bez dodatkowego dekodera nagrywać program inny niż oglądany.

Jeśli tak to proszę o wskazówkę jak wykonać instalację dla dwóch opcji (bez zewnętrznego dekodera):
    1. Jeden telewizor z funkcją nagrywania innego programu niż oglądany.
    2. Dwa telewizory z nagrywaniem tylko oglądanego programu.

I jeszcze dwa dodatkowe pytania:
    B.1. Czy skoro mam 2 kable z satelity to znaczy, że nie odbiorę sygnału naziemnego?
    B.2. Jak wygląda podłączenie kablówki? Np UPC podpina jakiś swój konwerter do mojego kabla z satelity czy ciągnie swój kabel gdzieś z klatki schodowej?

pozdr,

0
  • #4 26 Cze 2014 20:32
    k52
    Poziom 32  

To że masz dostarczony sygnał nie znaczy że z satelity na ktõrej jest nc+, choć raczej tak. Jeśli chcesz nc podpisz umowe i dostaniesz dekoder , pilot i najważniejszę kartę dekodującą( antena nie jest obwiązkowa) ,a podepniesz hdmi wszystko sam w 2 minuty( no plus akualizacja oprogramowania) To ze tv ma tuner naziemny i cyfrowy/sat niekoniecznie świadczy że są niezależne tzw
    pip, może zwyczajnie jest pełnozakresowy jak w nowoczesnych tv?
    Co do upc to chyba w sprawach technicnych mają infolinię. Imo i mojego doświadczenia z operatorami 4 kablówek, żaden nie dał mi takiej jakości odbioru jak własny talerz i dekoder, powiem wiëcej kablówki niechciałbym za nawet za dychę. Mając swõj talerz i dekoder z kartą doceniam w końcu możlwości tv.

0
  • #5 26 Cze 2014 20:38
    spinacz
    Poziom 37  

Na pewno odpada opcja oglądania i nagrywania z jednego tunera tzn oglądając kanał DVB-T może być możliwość nagrywania kanału z sat i odwrotnie, ale oglądając kanał z sat i chcąc nagrywać inny kanał z sat odpada ze względu na brak dwóch tunerów w telewizorze.
    Jeśli chcesz podłączyć tylko dwa pokoje to po prostu łączysz kable z sygnałem z sieci osiedlowej z kablem który idzie do danego pokoju i to koniec.
    W przewodach które idą z klatki jest dostarczany na pewno sygnał satelitarny i naziemny a rozdział jest w gnieździe końcowym.
    Co do kablówki to pewnie maja doprowadzone swoje kable do rozdzieli RTV w bloku i po prostu przepinają przewód z sieci zbiorczej do swojej a u Ciebie montują dekoder bądź dostajesz jakąś kartę CI i ewentualnie jak chcesz internet to modem.

0
  • #6 26 Cze 2014 22:12
    bantoszewski
    Poziom 5  

super, wszystko chyba jasne, dzięki!

0
  • #7 26 Cze 2014 23:43
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

bantoszewski napisał:
    Proszę zatem najpierw o potwierdzenie, że istnieje u mnie możliwość (na telewizorze (KDL-50W805B), który wg mojej wiedzy posiada 2 tunery (naziemny/kablowy i satelitarny) bez dodatkowego dekodera nagrywać program inny niż oglądany.

W tunerze kablowym i satelitarnym NIE ma takiej możliwości, gdyż moduły dostępu warunkowego dostarczane przez operatorów są tylko jednostrumieniowe, a więc zdekodują w jednej chwili tylko jeden program.
    I druga sprawa, to mając kablówkę (tutaj UPC) nie ma możliwości zsumowania tego w jeden przewód z sygnałem satelitarnym, po prostu ALBO kablówka, ALBO reszta.

0
  • #8 29 Cze 2014 16:18
    bantoszewski
    Poziom 5  

OK, TV przyszedł, zanim podpiszę umowę z platformą cyfrową / Supermedią (bo tylko taki mam na razie wybór) chciałem zobaczyć czy coś złapię.
    TV podłączyłem bezpośrednio do kabla z anteny zbiorczej i zapuściłem skanowanie programów. Rozumiem, że TV powinno znaleźć kilkaset programów FTA. Nie znalazł żadnego. Coś robię źle czy nie tak to działa / czy jednak potrzebny mi zewnętrzny dekoder?
    Pomyślałem, że może złapię cokolwiek z tv naziemnej przez sam kabel (nie mam anteny) ale nic. Wiem, że słaba próba, ale chciałbym wiedzieć jakie mam opcje, zanim podpiszę jakieś umowy.
    Najlepiej chyba wezwać montera, żeby sprawdził jaki mam sygnał, ale za to pewnie też zapłacę jeśli nie podpiszę umowy.

pozdr

0
  • #9 29 Cze 2014 16:22
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

bantoszewski napisał:
    TV podłączyłem bezpośrednio do kabla z anteny zbiorczej i zapuściłem skanowanie programów. Rozumiem, że TV powinno znaleźć kilkaset programów FTA. Nie znalazł żadnego.

A skąd wiesz, że w ogóle masz podpięty sygnał z kablówki/sat?.
    Najpierw zamawiasz dane usługi, potem przychodzi serwis i to podłącza, JEŚLI wszystko jest ok to podpisujesz umowę.

0
  • #10 29 Cze 2014 16:29
    bantoszewski
    Poziom 5  

KOCUREK1970 napisał:
    A skąd wiesz, że w ogóle masz podpięty sygnał z kablówki?.

Nie do końca rozumiem. Wg mnie nie mam podpiętego sygnału z kablówki. Mam 2 kable ze zbiorczej anteny satelitarnej (czyli ja to rozumiem, że są jakieś talerze na dachu bloku).
    Wiem, że na osiedlu ktoś odbiera nc+ właśnie z tej zbiorczej anteny (próbuję złapać kontakt). No ale skoro jest FTA to do testu nc+ mi niepotrzebne.
    W kwetsii tv naziemnej - mam 4km do Pałacu Kult i Nauki więc wydawało mi się, że przez kabel też powinienem coś złapać.

0
  • #11 29 Cze 2014 16:45
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

bantoszewski napisał:
    Mam 2 kable ze zbiorczej anteny satelitarnej

No i gdzie, w co w tv je podłączyłeś, w jakie wejścia?.
    bantoszewski napisał:
    No ale skoro jest FTA to do testu nc+ mi niepotrzebne.

bantoszewski napisał:
    zanim podpiszę umowę z platformą cyfrową / Supermedią (bo tylko taki mam na razie wybór)

Nic już kompletnie z Twoich wpisów nie rozumiem!.
    To co w końcu chcesz mieć, tv kablową, czy satelitarną?.
    bantoszewski napisał:
    W kwetsii tv naziemnej - mam 4km do Pałacu Kult i Nauki więc wydawało mi się, że przez kabel też powinienem coś złapać.

Ty nawet nie wiesz, co, jaki sygnał masz w tych kablach!.
    Czy w ogóle one są gdziekolwiek podłączone do sygnału!?.

0
  • #12 29 Cze 2014 17:05
    bantoszewski
    Poziom 5  

KOCUREK1970 napisał:
    To co w końcu chcesz mieć, tv kablową, czy satelitarną?

Chcę mieć satelitarną ale bez talerza na balkonie. Alternatywy mam dwie: Supermedia (monopolista na osiedlu) albo naziemna. Sygnał naziemny sprawdzałem z ciekawości. Żeby nie mieszać skupmy się tylko na satelicie jako opcji najbardziej pożądanej.

KOCUREK1970 napisał:
    No i gdzie, w co w tv je podłączyłeś, w jakie wejścia?

Podłączyłem jeden z kabli, który mi wchodzi do mieszkania przez wtyk F bezpośrednio do wejścia satelitarnego w TV.
    (sprawdziłem dla obu kabli)

KOCUREK1970 napisał:
    Ty nawet nie wiesz, co, jaki sygnał masz w tych kablach!.

Tak jak napisałem mam satelitarną antenę zbiorczą (Hotbird) więc rozumiem, że powinienem mieć sygnał satelitarny i bez żadnych umów móc odbierać FTA.

KOCUREK1970 napisał:
    Czy w ogóle one są gdziekolwiek podłączone do sygnału!?

Być może nie są. Jeśli dzięki Waszej pomocy zrozumiem, że u siebie podłączam wszystko dobrze to za brak sygnału zacznę winić dewelopera / administrację.

0
  • #13 29 Cze 2014 17:53
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

bantoszewski napisał:
    Chcę mieć satelitarną ale bez talerza na balkonie. Alternatywy mam dwie: Supermedia (monopolista na osiedlu) albo naziemna.

Przeczytaj jeszcze raz to zdanie, i wskaż mi w ulu miejscach się to kupy nie trzyma.
    bantoszewski napisał:
    Być może nie są. Jeśli dzięki Waszej pomocy zrozumiem, że u siebie podłączam wszystko dobrze to za brak sygnału zacznę winić dewelopera / administrację.

Więc jutro do administracji i się dokładnie o wszystko wypytać,
    zanim zaczniesz kuć ściany :) .
    bantoszewski napisał:
    bez żadnych umów móc odbierać FTA.

To sprawdź sobie, jakie to kanały na HB są dostępne FTA,
    tutaj dane dla NC+:
    http://www.lyngsat.com/packages/ncplus.html
    I pamiętaj, by się upewnić, że Twój tv będzie prawidłowo z modułem działał.

0