Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha A-500 - Lewy kanał gra ciszej&wymiana potencjometru głośności

26 Cze 2014 19:23 2799 6
  • Poziom 8  
    Witam!
    Kupiłem na allegro wzmacniacz Yamaha A-500. Miał być całkowicie sprawny, jednak okazało się, że posiada wady, w tym dwie najważniejsze:
    - potencjometr poziomu głośności jest od dawna do wymiany, na lewym kanale przy regulacji trzeszczy, a w niektórych miejscach lewy kanał całkowicie zanika. Prawy kanał gra bez problemów przy regulacji.
    - lewy kanał gra słyszalnie ciszej od prawego, nie jakoś mocno, ale da się usłyszeć różnicę. Potencjometr balance jest w neutralnym położeniu. Sprawdzałem już i wykluczam wadę głośników czy kabla podającego sygnał na wejście wzmacniacza. Dźwięk jest cichszy, ale nie słychać trzasków, zniekształceń, a wydaje mi się jakby był trochę pozbawiony "życia", czyli nie gra tak soczyście, z dynamicznym bassem jak prawy.

Jeżeli chodzi o potencjometr to potrzebny jest 6-pinowy, stereo, logarytmiczny, 2x100kOhm lub 2x50kOhm. Jaki jest warty kupna? Czy taki z poniższego linku wystarczy?

http://www.tme.eu/pl/details/6pso-100k/potenc...obrotowe-weglowe/piher/pc-16-dh10ip06-100kb/#

Czy jednak musiałbym wykosztować się na taki?

http://www.conrad.pl/Wysokiej-jako%C5%9Bci-po...2720&ci=SHOP_AREA_17440_0241730&otp1=tablink2

Czy różnica w głośności może być spowodowana niesprawnym potencjometrem, czy jednak wina może leżeć po stronie przedwzmacniacza czy końcówki mocy? Da się to sprawdzić posiadając jedynie miernik uniwersalny, czy może oddać go serwisu do diagnozy?

Wzmacniacz kupiłem w dość niskiej cenie. Sprzedający może mi oddać 40zł na potencjometr lub mogę go odesłać nic nie tracąc. Co o tym sądzicie?

Proszę o pomoc.
  • TermoPasty.pl
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 8  
    Użyłem już kontaktu, nadal to samo. Potencjometr jest wlutowany w małą płytkę 6-cioma pinami tak jak ten PIHER, z której odchodzą kable. A ten ALPS ma tylko 3 piny czy reszty na zdjęciu nie widać? Gdy już wrócę do domu postaram się przeczyścić potencjometr i styki przełączników i użyć Kontaktu ponowie.
    Dogadałem się ze sprzedającym, że jeżeli po wymianie potencjometru nadal będzie występować różnica głośności to odeśle mu wzmacniacz.

Chciałbym się dowiedzieć, czy warto ten wzmacniacz trzymać, czy jednak naprawa będzie zbyt kosztowna.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Dziękuję za pomoc. Wymieniłem potencjometr i balans kanałów wrócił do normy. Teraz muszę szukać lepszego potencjometru bo ten, którego kupiłem to chińczyk za 2zł i już lubi czasem potrzeszczeć - pasuje do ścieżki na płytce taki jak na powyższym obrazku pierwszy od lewej, lecz gałka jest za krótka i nie ma wycięcia.
    Co powiecie o potencjometrach monacor - czy warto go wymienić za tego chińczyka, czy różnicy nie będzie? Bo wymiarami pasuje:

http://www.monacor.pl/product/show/1675/VRA-100S100

Proszę o pomoc.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Postanowiłem, że jeżeli się przytrafi to kupię oryginalny, używany na allegro od Yamahy. Zauważyłem także, że różnica głośności powróciła, z tym że była sporo mniejsza niż poprzednio. Podczas słuchana muzyki na słuchawkach odkryłem winowajcę - potencjometr Loudness, który na 0 i 2 działa dobrze, lecz na innych poziomach zmienia balans głośności.
    Problem uważam za rozwiązany, dziękuję za pomoc.

Podsumowując dla kogoś, komu przydarzy się podobna sytuacja oto, co trzeba sprawdzić:
    - sprawność głośników,
    - sprawność kabla dostarczającego sygnał,
    - potencjometr volume i jeżeli są to balance i loudness.