Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tunel powietrzny pomysł na wykonanie

ilubek 21 Kwi 2005 11:38 4079 5
  • #1 21 Kwi 2005 11:38
    ilubek
    Poziom 14  

Witam

Chcę wykonać tunel powietrzny z boku obudowy tak by powietrze tłoczone do tunelu wychodziło bezpośrednio na radiator procesora.

Tunel musi być zwężany po jednej stronie będzie miał wymiar 9,2 cm (wentyl 92 mm), a po drugiej 6 cm. Będzie miał kształt (o ile dobrze pamiętam z matematyki) ściętego ostrosłupa o podstawie kwadratu.
    Kształt tunelu utrudnia jego wykonanie.

Myślałem o zrobieniu go z pleksi, ale będzie mnóstwo cięcia szlifowania i dopasowywania oraz klejenia. Dodatkowym problemem jest to że mieszkam w dziurze i pleksi u nas nie dostaniesz.

Wpadłem na pomysł by zrobić go z bardzo grubego kartonu (łatwość wykonania) po czym pomalować go kilkoma warstwami lakieru wodnego. Teoretycznie lakier wsiąknie w papier i go usztywni, a jak się da kilka warstw to powinien być bardzo sztywny

Robił ktoś tunel w ten sposób?
    Co wy na to?

0 5
  • #2 21 Kwi 2005 13:06
    dzinks
    Poziom 12  

Jest to prawidłowa koncepcja i szybka w wykonaniu. Wykonywałem już różne kanały i osłony kierujące strumień powietrza w komputerach właśnie z tektury i sprawują się dobrze.
    Może być karton nawet bez malowania a poza tym można go łatwo kleić. Ale proponuję dobrać bardzo cichy wentylator bo praca w hałasie jest bardzo nużąca.

0
  • #3 21 Kwi 2005 19:25
    Hipo2
    Poziom 15  

Bez malowania nawet sztywniejszy papier spełni swoja role, nie wiem dlaczego upierasz sie na przekrój w kształcie kwadratu. Najposciej byłoby zastosować taką tube okrągłą np z cienikiej rury PCV i przypiąć ją do pustej ramki po wentylatorze ( bez wiatraczka)

0
  • #4 21 Kwi 2005 19:48
    nietykalny
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tunel możesz wykonać z dowolnego materiału ale pamiętaj że gdzieś ciepłe powietrze też musi uchodzić więc wiatraki wyciągające powietrze z obudowy też są jak najbardziej wskazane.

Oczywiście polecam polerke spodu radiatora na lustro (pastą ścierną-lakierniczą) naprawde to pomaga.

0
  • #5 22 Kwi 2005 01:38
    Zbynia
    Poziom 31  

przeciez to jest zadanie wentylatora w zasilaczy - jak wiadomo wiatraki na procu powietrze wdmuchuja na radiator wiec nie mozesz zamontowac na drugim koncu tunelu wentylatora wyciagajacego....zreszta po co wogole tam montowac?po to masz tunel by radzil sobie t powietrzem jeden wentylator....

0
  • #6 11 Gru 2007 00:20
    kischy
    Poziom 1  

Witam.
    Polecam zrobienie tunelu ze zwykłej tektury. Jego koniec powinien znajdować się blisko coolera(tak aby nie zawadzał przy zdejmowaniu ścianki obudowy) a średnica lub długości boków (jeśli nie jest okrągły) powinna być lekko większa od średnicy wentyla na procku. Chodzi o to aby cooler w miarę możliwości ciągnął powietrze tylko i wyłacznie z tunelu.
    Na swoim NIE podkręconym Pentium 4 631 3.0GHz SL9KG (TDP rzekomo 65W) osiągam takie rezultaty:
    IDLE(pupit windows):
    Tunel otwarty: CPU-40*C/BOX-ok1080rpm
    Brak tunelu: 47*C/ok1080rpm
    Tunel zamknięty: 56*C/ok1250rpm
    STRES(Prime95+SuperPI+SP2004+inne programy):
    Tunel otwarty: 64*C/ok1600rpm
    Brak tunelu: 70*C/ok3400rpm
    Tunel zamknięty: 84*C/ok4400rpm
    Przewiew w obudowie był zapewniony-po jednym wentylu 92mm(1300rpm) z tyłu i z przodu.
    Róznica w temp. z tunelem i bez niego jest widoczna.
    Temp. przy zamkniętym tunelu są wysokie gdyż BOX nie ma skąd brać powietrza. Sytuacja taka raczej się nie zdarzy-po co komu zamknięty tunel(zamieściłem jako ciekawostkę).
    Pozdrawiam!

0
  Szukaj w 5mln produktów