Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie switcha do routera

dobrywujek 27 Cze 2014 11:20 4479 12
  • #1 27 Cze 2014 11:20
    dobrywujek
    Poziom 6  

Witam serdecznie. Od razu chciałbym zaznaczyć że nie za bardzo znam się na sieciach komputerowych, więc jeśli coś bym pomieszał w terminologii to z góry przepraszam. Proszę też o wyrozumiałość, bo sprawa jest pewnie banalna dla kogoś kto się na tym zna.

Mianowicie mam w domu podłączony internet z Neostrady. Podłączenie odbywa się poprzez router który znajduje się na parterze budynku (router Netgear N150). Z routera idą dwa przewody: jeden do komputera zaraz obok routera, drugi na 1 piętro, również do komputera. Chciałbym jednak na piętrze podłączyć drugi komputer. Problem w tym że nie mam możliwości poprowadzenia drugiego kabla, nie mam też możliwości przeniesienia routera. I tu pytanie, czy jeśli podepnę ten wychodzący kabel do switcha, i ze switcha puszczę dwa przewody: jeden do jednego kompa i drugi do drugiego to będzie to sprawnie działać? Jak tak to trzeba to jakoś specjalnie konfigurować, czy podłączam i działa? Jeśli taka opcja by się nie sprawdziła, to jest jakaś inna opcja rozwiązania problemu? Wifi niestety nie sięga tak daleko, dlatego zostaje tylko jakieś kombinowanie z kablem.

0 12
  • #2 27 Cze 2014 11:26
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

dobrywujek napisał:
    I tu pytanie, czy jeśli podepnę ten wychodzący kabel do switcha, i ze switcha puszczę dwa przewody: jeden do jednego kompa i drugi do drugiego to będzie to sprawnie działać?

będzie.

0
  • #3 27 Cze 2014 11:27
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Będzie działać i nie trzeba nic konfigurować (przy prostym switch'u niezarządzalnym).

0
  • #4 27 Cze 2014 11:28
    bogiebog

Jest też opca puścić dwa sygnały jednym kablem - w kablu są 4 pary, do 100mbs wystarczą 2 pary.

allegro lan splitter

0
  • #5 27 Cze 2014 11:33
    dobrywujek
    Poziom 6  

Dziękuję za szybką odpowiedź. A do podłączenia router -> switch i switch -> komputer wystarczy zwykły przewód RJ45 czy musi być jakiś inny (crossowy?)?

0
  • #6 27 Cze 2014 11:46
    bogiebog

Kable proste wystarczą. Dzisiejsze routery same sobie krosują jak trzeba.

0
  • #7 27 Cze 2014 11:55
    dobrywujek
    Poziom 6  

Dziękuję bardzo za pomoc. Kable mam więc dzisiaj kupię switcha i będę podłączał. Pozdrawiam.

0
  • #8 27 Cze 2014 13:13
    CHACA
    Poziom 43  

Mogę polecić switch bardzo prosty- o ile już nie kupileś- SF-1005 lub 1008.

0
  • #9 27 Cze 2014 15:45
    aymoo
    Poziom 8  

Podłącze się do tematu, bo zagadnienie podobne. Chcę połączyć dwa routery, z których jeden będzie pełnił funkcję switcha (przynajmniej tak mi się wydaje, nie mam bladego pojęcia o sieciach). Napiszę jak mam zamiar to podłączyć i proszę o weryfikację. Dzięki!

(1)Router LTE od Plusa > (2) gniazdo w ścianie > (3)router DSL > (4) PC

1. Router do gniazda - kabel prosty, standard A
    2. Gniazdo podłączone/okablowane jako standard A
    3. Wtyczka kabla, który biegnie od gniazda i będzie włączony do routera DSL - standard A
    4. Połączenie routera DSL do komputera kablem prostym standard A

Zastanawiam się czy wtyczka na kablu biegnącym od gniazdka nie powinna być w standardzie B? To połączenie 2-ch routerów, wprawdzie z gniazdem po drodze, ale zawsze. Słyszałem gdzieś że do łączenia urządzeń komputer/komputer czy router/router trzeba crossować kabel...

Będę wdzięczny za pomoc.

0
  • #10 27 Cze 2014 15:47
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kiedyś trzeba było - obecnie praktycznie każdy sprzęt sam to rozpoznaje.

0
  • #11 27 Cze 2014 19:51
    aymoo
    Poziom 8  

Czyli nie muszę crossować, a opisany schemat połączenia powinien zadziałać. Super. Dzięki.

Dodano po 2 [godziny] 14 [minuty]:

Jednak jeszcze trochę Waszej wiedzy będzie mi potrzebne.

Zrobiłem kable i połączenia tak jak napisałem powyżej. Wszystko działa, aż do routera DSL który ma być switchem. Połączenie od routera LTE (nazwijmy go źródłowego) przez gniazdo w ścianie i kabel - jest ok. Podpiąłem do kabla laptopa żeby sprawdzić. Natomiast kiedy ten sam kabel do którego podłączałem laptopa, podłączę do routera DSL (gniazdo LAN) to żaden podłączony do tego routera komputer nie ma dostępu do internetu.

Ten drugi router to TP-LINK TL-WR1043ND. Do tej pory działał jako jedyny router, dostawał sygnał przez gniazdo WAN i udostępniał internet komputerom podłączonym do gniazd LAN i WiFi. Podejrzewam, że trzeba go jakoś inaczej skonfigurować żeby pełnił funkcję switcha... tylko jak to zrobić? A może jednak kabel powinien być crossowany przy tym modelu routera?

Dodano po 1 [godziny] 39 [minuty]:

ROZWIĄZANIE
    Udało mi się rozwiązać problem zanim ktoś odpowiedział.
    Podłączenie było właściwe. Należało jedynie odpowiednio skonfigurować router - zmienić adres IP na adres z sieci lokalnej głównego routera oraz wyłączyć funkcję DHCP. Poniżej szczegółowo opisana konfiguracja, może komuś się przyda.
    Link

0
  • #12 14 Gru 2014 03:44
    fudala1
    Poziom 2  

Mój pierwszy post. Dzień dobry koleżanki i koledzy.
    Przepraszam za wykopki.
    Mam sytuację jak autor wątku.
    Router Wanem pod kablówke, z routera pierwszy Lan do PC w tym samym pokoju i drugi kabel z routera do PC w drugim pokoju. W drugim pokoju chcę jeszcze podłączyć smartTV i smartBR. W routerze mam jeszcze wolne dwa wejścia Lan. Dwie opcje;
    1. Switch do drugiego pokoju i od niego połączenie pod PC, TV i BR. Kabel jest już doprowadzony.
    2. Bezpośrednio kable z routera do smartTV i BR. Druga opcja to chowanie kabli pod listwami, szopki z progami itd. itp.

Pytanie moje jest takie: czy jakość łącza przez switch jest taka sama jak bezpośrednie połączenie kabli z routera do PC, TV i BR? Podłączyć switch czy się pomęczyć i dać kable bezpośrednio? Mam neta 20 mega. Długość kabli między pokojami 15m.

0
  • #13 17 Gru 2014 22:55
    CHACA
    Poziom 43  

Podłącz switch, działa przeźroczyście tzn. przepuszcza taką samą ilość danych prze tyle portów ile ma. Podałem we wcześniejszym poście sprawdzone modele.

0