Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Serwer Dell PowerEdge 2950 i wyciszenie wiatraków

27 Jun 2014 11:26 2235 4
  • Level 10  
    Witam.
    Mam Della PowerEdge 2950. Dosyć głośno chodzi, nawet jak dyski nie pracują i jest odpięty od sieci internetowej.
    Pomyślałem, że można byłoby wyciszyć jego pracę.
    Postanowiłem założyć na wszystkich 4 wentylatorach na plusie zasilania rezystor 50 om / 5 W, ale równolegle z rezystorem dać wyłącznik termiczny, który zrobi zwarcie, po przekroczeniu określonej temperatury. Np. 40 st C, i wiatraki ruszą pełną parą.

Mam tylko pytanie o inne elementy. Bo z tego co widzę, to procesory są wychładzane dobrze. Ale może taki silny nadmuch jest potrzebny, żeby zapewnić wietrzenie innym elementom.

Jakie dobrać wyłączniki termiczne. Na jaką temperaturę. Pomiar powietrza w miejscu wylotu do wentylatorów, czyli jak rozumiem, powietrze pobrane z dysków twardych, przez małe szczeliny. W tym momencie będzie dokonany pomiar temperatur. A następnie powietrze jest przerzucane przez radiatory procesorów, na układy pamięci i płytę główną.

Mógłbym też mierzyć temperaturę na radiatorze procesorów i robić zwarcie po przekroczeniu określonej temperatury.

Więc o procesory się nie martwię. Moja jedyna obawa jest taka, że są już np. na wylocie na płycie głównej jakieś układy, które wymagają dobrego chłodzenia, nawet gdy procesory nie są obciążone. Wtedy logiczne byłoby to silne nadmuchiwanie.

Pytanie o wasze sugestie. Ewentualnie, co doradzacie.
    Ciekawy opis takiego zastosowania znalazłem tutaj:
    http://blindcaveman.wordpress.com/2013/08/23/...dell-poweredge-2950-iii-jet-engine-fan-noise/
  • Level 43  
    Większość wentylatorów do 12v da się rozebrać i wyczyścić, przez wyjęcie zawleczki, oddzielenie wirnika od obudowy, przesmarowanie itd. - instrukcje w sieci. Jest to mam nadzieję przyjemna informacja dla kolegi - przyjemne zadanie dające wiele radości z efektów.

Nie bardzo wiem jak wygląda obieg powietrza u kolegi w obudowie. Mógłby się kolega pokusić o schemat ;)
    Opisana sytuacja
    AQuatro wrote:
    powietrze jest przerzucane przez radiatory procesorów, na układy pamięci i płytę główną.

przynajmniej dla fanatyka stacjonarek jak ja jest trudna do zrozumienia.
    Najlepiej jakby uniknąć dmuchania ciepłym powietrzem z radiat. procesora prosto na kości pamięci.
  • Level 10  
    safbot1st wrote:
    przynajmniej dla fanatyka stacjonarek jak ja jest trudna do zrozumienia. Najlepiej jakby uniknąć dmuchania ciepłym powietrzem z radiat. procesora prosto na kości pamięci.

Pytanie kieruję raczej do osób, które mają doświadczenie z serwerami RACK-owymi.
    W tego typu serwerach powietrze jest przeciągane przez cały płaski komputer.
    Tak wygląda mniej więcej mój model:
  • Level 43  
    Piękna maszyna. Co do wentylatorów - aktualne tak w serwerach jak i stacjonarkach.