Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie gniazdka do kostki.

miecyk 27 Cze 2014 14:06 2481 11
  • #1 27 Cze 2014 14:06
    miecyk
    Poziom 2  

Witam mam pociągnięty z strychu na stałe kabel 4 żyły aluminium do garażu, gdzie chciałbym żeby było z tego kabla jedno gniazdko na oświetlenie i jakiś drobny sprzęt( wiertarka, szlifierka) Kabel jest pociągnięty juz od dawna ale jest odłączony. Na strychu nie ma żadnego gniazdka ale jest puszka i teraz moje pytanie czy mogę połączyć ten kabel 4 żyłowy aluminiowy do puszki, jeśli mogę to jak to zrobić żeby niczego nie spalić, i przy okazji żeby się nie zabić. Zdjęcie puszki w załączniku.

0 11
  • #2 27 Cze 2014 14:41
    thargood
    Poziom 11  

Nie wiem jakie masz kolory w tym 4 żyłowym ale po prostu podłącz trzy żyły do tej kostki pomarańczowej. Każda żyła osobno, czyli jeden przewód do brązowego, druga do niebieskiego i trzecia do żółto-ochronnego. Potem w garaży podłącz do gniazdka, żółto zielony do bolca ochronnego, niebieski i brązowy do styków kontaktu. Wszystko rób przy wyłączonych bezpiecznikach. Oczywiście to zadziała jeśli ta puszka na strychu jest dobrze podłączona i np, nie ma fazy na przewodzie ochronnym :) Najlepiej sprawdź neonówką i faza powinna być tylko na niebieskim lub brązowym. A jak masz miernik to zmierz napięcie między tymi kolorami.

0
  • #3 27 Cze 2014 14:50
    1861421
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 27 Cze 2014 15:09
    zbich70
    Specjalista elektryk

thargood napisał:
    Najlepiej sprawdź neonówką i lub brązowym. A jak masz miernik to zmierz napięcie między tymi kolorami.

Zmierzył miernikiem N-PE. Pokazało 230V.
    Co dalej z tym począć, kolego thargood :?:

0
  • #5 27 Cze 2014 15:19
    miecyk
    Poziom 2  

Mam tylko probówka do prądu, i pokazało mi ze w żółto zielonym nie ma prądu a w niebieskim i brazowym jest.

Dodano po 5 [minuty]:

a Te przewody w puszcze sa miedziane , aluminium i miedz nie powoduje korozji czy coś w stylu ze może sie spartolić, nagrzać i nie daj boże zapalic?

0
  • #6 27 Cze 2014 15:20
    TWK
    Specjalista elektryk

miecyk napisał:
    Mam tylko probówka do prądu, i pokazało mi ze w żółto zielonym nie ma prądu a w niebieskim i brazowym jest.
    No to bez innego wskaźnika nie dasz rady tego podłączyć. I z całym szacunkiem dla kolegi umiejętności - poziom pytań sugeruje, że to też przeszkoda.

miecyk napisał:
    Kabel jest pociągnięty juz od dawna ale jest odłączony.
    Kabel wymaga pomiarów przed podłączeniem!

Dodano po 30 [sekundy]:

miecyk napisał:
    a Te przewody w puszcze sa miedziane , aluminium i miedz nie powoduje korozji czy coś w stylu ze może sie spartolić, nagrzać i nie daj boże zapalic?
    Nie można łączyć bezpośrednio aluminium z miedzią.

0
  • #7 27 Cze 2014 15:27
    miecyk
    Poziom 2  

Dlatego wolałem się zapytać, niż samemu coś bez podstawowej wiedzy robić.

0
  • #8 27 Cze 2014 15:29
    zbich70
    Specjalista elektryk

miecyk napisał:
    aluminium i miedz nie powoduje korozji czy coś w stylu ze może sie spartolić, nagrzać i nie daj boże zapalic?

Tak, powoduje. I nawet nie daj boże, zapalić się może.

0
  • #9 27 Cze 2014 15:44
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zwłaszcza, że to co jest obecnie też nie należy do najlepszych możliwych połączeń.

0
  • #10 27 Cze 2014 16:30
    slawekx
    Poziom 28  

Sprawdź skąd biegnie przewód zasilający w którym żyła niebieska pobudza neonówkę, warto byłoby sprawdzić czy między przewodami brązowym i niebieskim jest napięcie.

0
  • #11 29 Cze 2014 12:03
    2451251
    Użytkownik usunął konto