Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus K72DR - Płyta główna przestała odpowiadać , prawdopodobne zwarcie.

27 Cze 2014 16:05 3102 14
  • Poziom 8  
    Witajcie ,
    Opis usterki.
    Płyta główna z Laptopa Asus X72D - K72DR rev.3.0
    Początkowo po podłączeniu zasilacza dioda migała przycisku Power czasami długie czasami krótkie miganie. Gdy podłączana była bateria po przyciśnięciu migną raz i tyle. Wyczułem grzanie się od lewej strony i zapach palenia ale nic się nie topiło ani dymek nie leciał tylko coś się grzało. Teraz po podłączeniu zasilacza lampka w zasilaczu gaśnie gdy wyłączę z płyty kabel to znów się zaświeca , coś chyba przeciąża albo robi zwarcie.

Małe sprostowanie zmieniłem zasilacz i teraz lampka miga cały czas w zasilaczu ale dioda w laptopie dalej nie świeci.

W tym miejscu ostatnio czułem grzanie się
  • Spec od komputerów
    Trzeba pomiary, diagnostykę płyty przeprowadzić.
  • Spec od monitorów
    Napewno masz uszkodzenie na MB.

Kwestia tylko jest taka, że pod tą płytę K72DR REV.3.0 nie ma schematu.
    K72DR REV:3.0 PN:60-NZWMB1000
    *mam zapisane
    - KBC IT8500E
    - grafika HD5470 (ATI 216-0774007) 1GB
    - procek AMD N830 lub mu podobne (Phenom II X4 P320)
    - chipsety : north AMD RX881 i south SB820M
    -matryca N17306-L02 REV C1 (* N17306-L01-X-)

• Spec od komputerów
    mino1983 napisał:
    lampka miga cały czas w zasilaczu

Prawdopodobnie masz zwarcie na płycie - pomierz rezystancje w głównej gałęzi, na cewkach, sprawdź klucze przetwornic na okoliczność przebić. Jeśli w ten sposób nie namierzysz winowajcy - wykonaj próbę zwarciową.
  • Poziom 8  
    Witam drogich fachowców ,
    Mam miernik i jakieś zaplecze , jeśli chodzi o pomiary to płyt głównych jeszcze nie mierzyłem i gdzie szukać na tej płycie, może jakaś rada ? mogę podać zdjęcia dodatkowe. Teraz jeśli włącza się pod zasilacz (poza tym że dioda w zasilaczu miga) to już tak mocno się tamta strona nie grzeje i nie (spala) ale po 10 min czuje lekkie ciepło. Raz po podłączeniu większości części a raz bez niczego.
    Proszę o wyrozumiałość i dziękuje za wasz czas.

Dominik
  • Spec od monitorów
    (':?:')
    Cytat:
    Napisz jakie układy scalone masz na tej "cieplejszej stronie płyty"
    Wtedy można okreslic jak częśc zasilania jest uszkodzona (stby czy od Vcore, czy zasilanie GPU.

• Spec od komputerów
    Bez procka też miga dioda w zasilaczu?
    Pomierz na okoliczność zwarć klucze i rezystancje na cewkach.

Rezystancje na cewkach - czarny przewód miernika do masy, czerwony do poszczególnych cewek, zakres ok. 200 Ohm, i w razie potrzeby zmniejszasz aby uzyskać dokładniejszy pomiar.

Klucze - na początek pomiar pomiędzy D a S (datasheety powszechnie dostępne, pojedyncze - jeden mosfet w jednej obudowie - zazwyczaj mierzysz pomiędzy n. 1 lub 2 lub 3 a 5 lub 6 lub 7 lub 8 - najprościej jedna końcówka miernika pomiędzy nóżki 2 i 3 a druga pomiędzy 6 i 7 - przyjrzyj się ścieżką na płycie i zobaczysz które nóżki są ze sobą połączone).

Szukaj rezystancji rzędu do 20 Ohm, pomiary wykonuj na gołej (bez ramu, procka) płycie z odłączonym zasilaniem.

Dodano po 5 [minuty]:

Inna możliwość - mniej bezpieczna dla płyty - podłączasz zasilacz (najlepiej serwisowy z regulacją prądu - 1V, ograniczenie prądu na 0,5A i w razie potrzeby zwiększasz, oryginalny zasilacz w ostateczności) i sprawdzasz co się nagrzewa - np. palcem lub zmrażaczem (pryskasz obróconym pojemnikiem aby powstał "śnieg" i obserwujesz gdzie szybko topnieje).

W przypadku zasilacza od laptopa można niestety doprowadzić do dodatkowych usterek - metoda ryzykowna.
  • Poziom 8  
    Witam,
    lisek - Podaje układy scalone.
    R36D015S x2
    IROD0185 x1
    2R20345 x1
    68EFKF80 x2 +
    F0585602,5V x1
    22004FPA d x2
    PJ8OO
    PJ82OO
    PJ82O1
    PJP82O9
    P021HL5E1_F8736 x2
    P0071Q7W0_F8714 x2

sk1977 Po sprawdzaniu twoją podpowiedzią przeważnie jest koło 48-50 Ohm a nie które nawet do 100 Ohm
    i tak miga dioda zasilacza na gołej płycie (Bez procka też)
    Nie udało mi się znaleźć do 20Ohm chyba ze źle szukam.

Pozdrawiam

• Spec od komputerów
    Wrzuć dobrej jakości zdjęcia płyty - obie strony.
  • Poziom 8  
    Witaj
    sk1977 - Zasyłam zdjęcia mało zajmują 1.2mb więc moge ich dać 9 każda część z bliska.

Asus K72DR - Płyta główna przestała odpowiadać , prawdopodobne zwarcie. Asus K72DR - Płyta główna przestała odpowiadać , prawdopodobne zwarcie. Asus K72DR - Płyta główna przestała odpowiadać , prawdopodobne zwarcie. Asus K72DR - Płyta główna przestała odpowiadać , prawdopodobne zwarcie. Asus K72DR - Płyta główna przestała odpowiadać , prawdopodobne zwarcie. Asus K72DR - Płyta główna przestała odpowiadać , prawdopodobne zwarcie. Asus K72DR - Płyta główna przestała odpowiadać , prawdopodobne zwarcie. Asus K72DR - Płyta główna przestała odpowiadać , prawdopodobne zwarcie. Asus K72DR - Płyta główna przestała odpowiadać , prawdopodobne zwarcie.
  • Spec od komputerów
    Zasilacz serwisowy masz?
    Zmierz i opisz na zdjęciach rezystancje cewek przetwornic w stosunku do masy.
    Klucze przemierzyłeś jak Koledzy radzili?

• Spec od komputerów

Strzałką oznaczyłem główną gałąź zasilającą - zacznij od pomiaru rezystancji tego miejsca względem masy - podaj rezystancję.

Literami L oznaczyłem przykładowe cewki - pomierz rezystancje względem masy i głównej gałęzi (strzałka) na dowolnej nóżce wszystkich cewek - podaj wyniki osobno względem masy i osobno względem głównej gałęzi.

Literami K oznaczyłem klucze - pomierz rezystancje pomiędzy D a S (np. pomiędzy n.2 a n.7) - podaj wyniki.

Pamiętaj, że Ty masz płytę w ręce, my mamy tylko to co nam podasz - jeśli coś opisujesz to pisz w sposób pozwalający precyzyjnie określić miejsce w którym mierzyłeś i sposób pomiaru - możesz oznaczyć na zdjęciach.
  • Poziom 8  
    Witam,

Serwisowego zasilacza nie mam ale mam z innych laptopów i z innych urządzeń jeśli coś da.

Jeśli chodzi o pomiary to.

względem masy - 0,6
    głównej gałęzi - 2,2
    klucze - pierwszy i ostatni 00,4 a dwa w środku 02,0

proszę o poprawianie jeśli trzeba (Coś się nauczę)
  • Spec od komputerów
    mino1983 napisał:
    Witam,

Serwisowego zasilacza nie mam ale mam z innych laptopów i z innych urządzeń jeśli coś da.

Niestety takie się nie nadają.

mino1983 napisał:
    względem masy - 0,6

Gdzie mierzone?

• Spec od komputerów
    Zasilacz serwisowy ułatwiłby diagnostykę, ale jak nie masz, to trzeba sprawdzać po kolei...

Z pomiarów wynika, że uszkodzone (przebite) są co najmniej: 1 górny klucz oraz kondensator lub dolny klucz.

Wylutuj górne klucze - te 2 w środku oraz 2 kondensatory (po prawej od cewek na zdjęciu - czarne z napisem 220) i powtórz pomiary na płycie bez tych elementów - podaj wyniki.
    Dodatkowo pomierz wylutowane elementy - rezystancje na mosfetach (nóżki jak poprzednio) i kondensatorach - podaj wyniki.