Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer 5750g - Przegrzewanie laptopa

28 Cze 2014 08:42 1953 11
  • Poziom 9  
    Witam

Mam problem, z którym borykam się juz dłuższy czas, a mianowicie przegrzewanie się laptopa.

Na wstępie powiem, że do pomiaru temperatury używam speedfana - wiem że nie daje on 100% dokładności co do temperatury ale jako taką przyblizoną poda.

Laptopa kupiłem ok. 2-3 lata temu nie pamiętam dokładnie. Po zakupie wszystko było dobrze, laptopa używa moja kobieta i na początku grała w jakies simsy i może był trochę gorący ale nie do przesady, a teraz jest po prostu ogień.

Ciepło (a raczej gorąco) jest wyczuwalne pod miejscem pamięci ram, na wylocie ciepłego powietrza z kratki, w miejscu wiatraczka i ogólnie w okolicy całego termopada.

Zmieniałem w ustawieniach zasilania, a dokładniej w zarzadzanie energia procesora > zasady chłodzenia systemu z pasywanego na aktywne i odwrotnie co nie przyniosło skutku.

Wymieniałem paste termoprzewodzaca marki arctic mx-2 na procesorze i na karcie graficznej (nakładałem bezpośrednio na te podzespoły po czym przykładałem termopad - nanosiłem niewielkie ilości, pasta nie rozlewała się na boki czy cokolwiek w tym rodzaju).

Nie przyniosło to efektu. Potem sprawdziłem i przestał działać wiatraczek (już nie pamiętam ale on jest chyba nad procesorem albo zaraz obok) więc ja już się nie bawiłem w wymiane i dałem to do specjalisty żeby zamówił i zrobił. Po wymianie była lekka poprawa bo na speedfanie temperatury spadły może do 10stopni niżej, ale niestety problem po bardzo krótkim czasie powrócił (temperatury wróciły do tych cholendarnie wysokich).

Używałem podkładek chłodzących (nie kłade laptopa na kocu czy czyms tego pokroju - cały czas na podkładce chłodzącej). Na początku jakis noname za 20zł z 2 wiatraczkami, które bardzo miło wspominam bo dawały radę ale niestety szybko się ta podkładka psuła (wiatraczki hałasowały, obcierały o obudowę itp.). Potem dziewczyna dostała od rodziców w prezencie targusa (http://www.mediamarkt.pl/podstawka-chlodzaca-targus-awe55eu,id-169267?gclid=CK73z-Dbmr8CFfMgtAodKRwAEg), który był średni. Teraz ma logitecha n120 i tez jest słaba (to znaczy dalej są temperatury duże).

Byłem już na tyle zdesperowany, ze bawiłem się w ustawieniach karty graficznej (zmniejszałem jej ustawienia do minimum bo wtedy teoretycznie powinna byc mniej wysilona ale nie dawało to efektu) i lekko się boję, ze to mogło się przyczynić do temperatur (przywracałem również ustawienia fabryczne ale nic sie nie zmieniło). Zmieniałem nawet używanie procesora (mam taka opcje w ustawieniach zasilania, że mogę zmienic jaka jest maksymalna wartość obciażenia procesora w procentach) poczatkowo o 5-10% ale potem schodząc nawet do 50% i wtedy laptop się nie przegewał ale gry się muliły.

Na koniec podam temperatury jakie pokazuje speedfan w tym momencie czyli podczas przeglądania neta:

GPU ok.45stopni

HD ok. 45stopni

Core0 ok. 50stopni

Core1 ok. 45-50stopni

Podczas gdy odpale np. fifę 14

GPU. ok 90-95stopni

HD ok. 50-60stopni

Core0 ok. 90stopni

Core1 ok. 90stopni

Laptop jest strasznie gorący po prostu nie da się grać. Miałem kilka przypadków, że sam się wyłączył (pewnie takie zabezpieczenie jak dojdzie do jakiejś temperatury) np. jak grałem w wowa. Stosowałem nawet metode z wiatrakiem to znaczy podłączałem duży wiatrak, przykladałem pod sam wylot ciepłego powietrza z laptopa i wtedy można było grać (laptop się nie przegrzewał i nie wyłączał ale w rece było zimno [:D] ). Nie ma znaczenia pora roku bo w zime jest to samo.

Znalazłem na internecie takie ustrojstwo

http://allegro.pl/wiatrak-do-chlodzenia-laptopa-na-usb-i4304878228.html

przyeczepia się to pod tą kratkę od ciepłego powietrza i chłodzi ale niech mi ktoś doradzi czy takie cos jest warte zachodu? Da cos czy raczej lekki wiaterek, który może wpłynie i temperatury spadną max o 2-3stopnie? Bo jeżeli tak to odpada.

Nie wiem kompletnie co zrobić. Moze byc tak, ze termopad jest do wywalenia? Albo musze jeszcze raz paste nałożyć bo coś się sknociło (albo sknocił ten co wymieniał wiatraczek) i czemu kiedys wiatraczek jakoś dawał sobie radę, a teraz jest mu piekielnie trudno skoro są takie temperatury? Może to zmeczenie materiału (np. procesor się tak juz będzie grzał nie z powodów zewnętrznych tylko z powodu samego siebie)? Po prostu pomocy ludzie.

Starałem sie opisac problem jak najbardziej obszernie żeby było wiadomo co i jak.

Prosze o pomoc i pozdrawiam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 36  
    Może być uszkodzony sam radiator - trzeba sprawdzić czy się równomiernie nagrzewa. Druga sprawa - pod obciążeniem wiatrak słychać głośno - wchodzi na wysokie obroty ? Kolejna sprawa - termopad można zastąpić miedzianą blaszką specjalną do tego.
  • Poziom 9  
    Dobra panowie to ja już się pogubiłem. Myślałem, że termopad to całe to miedziane co łączy wylot powietrza, wiatraczek procek i kartę grafiki. Moze mi ktoś w takim razie pokazać które to termopad i gdzie mogę coś takiego kupić do tego laptopa (a może lepsza będzie ta blaszka? tylko jak ja się montuje?).
    infografek to w takim razie jak poprawnie wykonac konserwacje chłodzenia
    tutaj znalazłem zdjęcie jak to wszystko wygląda mniej więcej
    http://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F...act=rc&uact=3&dur=423&page=2&start=13&ndsp=22
    dodam że pod tym miedzianym w miejsach procka i karty była pasta od nowości.
    Pod obciązeniem wiatrak nie staje się głosniejszy, pracuje mniej więcej tak samo głośno, nie słychać jakiś zmian.
    W biosie z tego co patrzyłem jakieś 3miesiace temu nie ma nic związanego z tym wiatraczkiem. Wylot powietrza był czyszczony przy wymianie wiatraczka (a ok tydzien po wymianie znowu tempy skoczyly).
  • Poziom 36  
    Jeśli pod obciążeniem wiatrak nie jest głośniejszy i nie ma zmian to jest wiatrak uszkodzony lub kontrola obrotów wentylatora na płycie nie działa.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    infografek napisał:
    Należy wyczyścić dokładnie układ chłodzenia po jego zdemontowaniu usuwając z niego kurz zatykający wylot powietrza.

Święte słowa! :D
  • Poziom 9  
    Właśnie odkryłem, że to nie ram się grzeje, tylko dysk. Układ chłodzenia i w ogóle laptop czyściłem dokładnie przy wymianie pasty termo. Podejrzewam, że informatyk, który wymieniał mi wiatraczek także trochę przeczyścił...
  • Poziom 43  
    tut napisał:
    GPU. ok 90-95stopni

HD ok. 50-60stopni

Core0 ok. 90stopni

Core1 ok. 90stopni

60 stopni to zdecydowanie za gorąco dla dysku, to samo grafika i cpu.
    Ja się obawiam, że ten acer 'tak ma' i niewiele się da z tym zrobić...

Dodano po 42 [sekundy]:

Słyszałem tu na forum, że acery lubią się przegrzewać, ale nie pamiętam jakie modele...
  • Poziom 36  
    Żaden lapek mi znany nie grzeje się bardziej niż Asus K52, bo ma fabrycznie badziewne chłodzenie. Co do Acerów to takich nie ma co się grzeją bardziej niż inne firmy.
  • Poziom 9  
    No wszystko ok, ale tak jak napisałem na początku - od nowości tak nie było, więc wychodzi na to, że coś się spaprało. Sęk w tym że cholera wie co.
    Dodam jeszcze, choć nie wiem, czy już to pisałem, czy nie - z wylotu powietrza leci gorące powietrze.