Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań dotyczących mikroprocesorów

oskry 28 Cze 2014 13:37 2097 21
  • #1 28 Cze 2014 13:37
    oskry
    Poziom 6  

Witajcie,
    Jako iż sporo interesuje się programowaniem(PHP,C++,LUA,Pascal, itp.) ostatnio naszła mnie chęć na mikroprocesory. Poradników na internecie jest mnóstwo, i w tym właśnie problem - ponieważ nie wiem od czego zacząć.
    Otóż:
    * Widziałem sposób jakim jest ARDUINO, w sumie koszt jest średni - ale dajmy przykład że opracuje jakiś projekt i chciałbym go zostawić lub używać. W takim wypadku mam kupić następne ARDUINO ? ;o

* Widziałem zestawy uruchomieniowe, koszt troszkę mnie przeraził, poza tym moim zdaniem jest to rozwiązanie dla tych którzy nie chcą bawić się w 'łączenie kabelków' - ja natomiast chciałbym opracować sam.

* i trzecim rozwiązaniem jest płytka stykowa + procesor(http://mikrokontrolery.blogspot.com/). Teoretycznie ciekawe, aczkolwiek nie wiem czy nie za trudne na początek.

Zwracam się z prośbą do osób które są zaawansowane w tych sprawach, o jakieś rady dla mnie - jako początkującego ;)

Pozdrawiam

0 21
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 28 Cze 2014 13:54
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

IMHO najlepsze jest rozwiązanie hybrydowe - czyli płytka stykowa + minimoduł z MCU (realizujący podstawowe połączenia typu zasilanie, filtrowanie, kwarc) + minimoduły zawierające to co potrzebujesz, chociażby z Arduino.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 28 Cze 2014 14:04
    oskry
    Poziom 6  

@up czyli na myśli masz coś takiego? Pewien serwis Alle.kcyjny: "Zestaw startowy AVR z ATmega8 Bascom Arduino 10szt"

Moderowany przez piotrva:

Link usunąłem:
    3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

0
  • #4 28 Cze 2014 14:07
    tadzik85
    Poziom 38  

oskry napisał:
    @up czyli na myśli masz coś takiego?

link usunięty

Fajne na początek. Ale koledze chodziło i mini moduł (PCB) z procesorem i tym co konieczne. A reszta jak w tym zestawie.

0
  • #5 28 Cze 2014 14:08
    TechnoT
    Poziom 7  

Możesz kupić "podróbe" arduino w wersji mini za 30 zł. Jest to to samo tylko bez bajerów, do tego jakiś programator. Jest to o tyle lepsze od tego co podałeś, że atmega32 jest o wiele bardziej funkcjonalna niż atmega8. Jednak na początek jak wolisz, moim zdaniem nie warto od razu przepłać.

0
  • #6 28 Cze 2014 14:08
    oskry
    Poziom 6  

Możecie mnie Panowie jakoś podlinkować, gdzie to dostać? W co się wyposażyć? ;)

0
  • #7 28 Cze 2014 14:10
    tadzik85
    Poziom 38  

oskry napisał:

Tego jest za dużo. Zestaw który podałeś ok.
    Pobawisz się chwile i wówczas mająca już jakieś obeznanie zdecydujesz co dalej.
    Jak kolega wyżej wspomniał, na początku nie warto przepłacać.
    Dopiero potem zdecydujesz na co wydać kasę.

0
  • #8 28 Cze 2014 14:10
    TechnoT
    Poziom 7  

oskry napisał:

No ja o tym myślałem:
    Alle...: PRO MICRO ATMEGA 32u4 zamiast Arduino Leonardo

Sam bym sobie to kupił + do tego programator. Resztę podzespołów montował bym samemu, żeby więcej się nauczyć, bo gotowe moduły to moim zdaniem w większości przypadków przepłacanie i brak frajdy z tego, że zrobiliśmy coś samemu.

Link usunąłem:
    3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

0
  • Pomocny post
    #9 28 Cze 2014 15:44
    McMonster
    Poziom 32  

Wracając do tworzenia trwałych projektów z Arduino, nie trzeba kupować następnych. Arduino to tak naprawdę mikrokontroler AVR na płytce, garść tanich elementów i konwerter Serial-USB. Arduino samo w sobie można używać do tworzenia prototypu, potem wystarczy kupić goły mikrokontroler AVR (kilka złotych), i tą garść elementów (kilkadziesiąt groszy), polutować sobie na płytce prototypowej (kilkadziesiąt groszy) i zaprogramować za pomocą naszego Arduino, które potrafi też służyć jako programator, nawet do czystych AVR.

Żadna z tych operacji nie jest skomplikowana, za to jest tania i można się dużo nauczyć, m.in. jak programować gołe AVR w czystym C, co daje trochę większe możliwości, a w przyszłości pozwoli programować praktycznie dowolny mikrokontroler. Wszystko to stopniowo, więc nie ma ryzyka, że człowieka przytłoczy ilość wiedzy potrzebnej na start.

0
  • #10 28 Cze 2014 16:21
    tmf

Przy czym jak na przylutowany do PCB procesor to te płytki Arduino są kosmicznie drogie. Tańsze i fajniesze są różne minimoduły, część opisana tu:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/02/mikrokontrolery-xmega-wybrane-moduly.html
    Od tego czasu pojawiło się kilka innych naszej rodzimej produkcji jak np. eXtrino XL z Leon Instruments lub XMEGA eXplore GO z Modułowa. IMHO takie moduły + sykówka + ew. jakieś specjalistycnze minimoduły z tym co potrzebujemy (sterownik silników, LCD, czujniki) pozwala na fajną zabawę i jest elastyczne.

0
  • #11 28 Cze 2014 17:16
    oskry
    Poziom 6  

McMonster napisał:
    Wracając do tworzenia trwałych projektów z Arduino, nie trzeba kupować następnych. Arduino to tak naprawdę mikrokontroler AVR na płytce, garść tanich elementów i konwerter Serial-USB. Arduino samo w sobie można używać do tworzenia prototypu, potem wystarczy kupić goły mikrokontroler AVR (kilka złotych), i tą garść elementów (kilkadziesiąt groszy), polutować sobie na płytce prototypowej (kilkadziesiąt groszy) i zaprogramować za pomocą naszego Arduino, które potrafi też służyć jako programator, nawet do czystych AVR.

Dziękuje ci za wyjaśnienie, wnioskując z twojej wypowiedzi powinienem się przede wszystkim wyposażyć w te Arduino projektować swoje pomysły na nim i płytce stykowej i później ewentualnie kupić mikroprocesor taki sam jak mam w Arduino zaprogramować go w Arduino i ewentualnie wlutować elementy które użyłem na płytce stykowej, dobrze trafiłem w wypowiedź ?

W takim razie Panowie, jaką wersje Arduino mi polecicie ? Widziałem na internecie wersje tańsze i droższe a oprócz tego oryginalne i podróbki. Chciałbym mieć szerokie zastosowania tego Arduino w przyszłości. Narazie mam ochotę pobawić się led'ami jak to robią początkującymi - ale wkrótce chciałbym też tworzyć jakieś większe projekty z zostosowaniem połączeń bezprzewodowych ;)

0
  • #12 29 Cze 2014 00:35
    oskry
    Poziom 6  

Decydując się na Arduino uno r3 lub podróbkę funduino uno r3 poczytałem troche w internecie, i mam pewne wątpliwości.
    Procesor w nich zawarty to atmega328p , wydaje się że możliwy do wyjęcia i zmiany na inny. I teraz mam takie pytanie.
    Jako pierwszy program = migająca dioda led. Okej, teraz chciałbym go sobie zostawić ale przecież nie kupie drugiego arduino. Czy jest możliwość zaprojektowania tego samego na płytce stykowej z użyciem napięcia z zasilacza o takich samych parametrach jak daje arduino oraz z procesorem który wyjmę z arduino? I czy po ponownym włożeniu do tego arduino procesora atmega328p(innego, zamówionego np. na allegro) układ będzie normalnie działał ?

0
  • Pomocny post
    #13 29 Cze 2014 11:10
    tmf

Procesor możesz reprogramować co najmniej 10 tys. razy. Jak miganie LED ci się znudzi to po prostu wrzucasz nowy program. Tamten przecież ciągle masz na dysku i jak będziesz chciał znowu pomigać to go ponownie wrzucisz do mikrokontrolera. Podmianka MCU zadziała, ale... Arduino wykorzystuje bootloader, którego sprzedawane w sklepie miikrokontrolery nie mają, więc musisz mieć programator, za pomocą którego bootloader Arduino wczytasz.
    Teraz tak - za prawie 100 zł chcesz kupić płytkę, która ma procesor i nic więcej. Też tak można. Ja w podobnej cenie proponowałem ci eXtrino XL z Leon Instruments lub XMEGA eXplore GO z Modułowa, które nie tylko mają bardziej wypasiony procesor (128 kB FLASH, 8 kB SRAM, mnóstwo peryferii), ale także na pokładzie mają pamięci SPI, wzmacniacze, złącza dla kart SD, przyciski, LEDy itd, a eXplore GO także koprocesor mp3, dzięki czemu można sobie zrobić z tego playera mp3. Oba mają wgrane bootloadery, więc nie potrzebują programatora. I oba są kompatybilne z modułami dla Arduino.

0
  • #14 29 Cze 2014 12:03
    oskry
    Poziom 6  

@up zgadza się, myślałem nad zakupem właśnie takiego zestawu. Tylko jest problem bo ja chciałbym mieć też radość z tego że sam coś podłącze a później napisze ;)

Dodano po 8 [minuty]:

a gdybym zakupił taki zestaw:
    -atmega328
    -programator usb(tylko nie wiem jaki)
    -płytka stykowa
    -dodatki

Wyszło by mnie dużo taniej a wydaje mi się że miałbym to samo co w arduino.
    Dobrze myślę? Jest taka możliwość? Ewentualnie proszę o prodrzucenie jakiegoś dobrego programatora.

0
  • Pomocny post
    #15 29 Cze 2014 12:45
    tmf

Zauważ, że tamte moduły mają wyprowadzone wszystkie wyjścia, więc sobie możesz sam podłączyć co zechcesz i mieć z tego radość :) Możesz tez kupić moduł (obie firmy mają) z prockiem XMEGA i przejściówką na stykówkę. Wtedy właściwie masz to co Arduino + konieczność łączenia kabelków ;)
    Co do proponowanego zestawu - tak, miałbyś to co w Arduino, w końcu Arduino to tylko framework - fragment kodu. Niemniej wtedy tracisz możliwość łatwego podłączenia modułów rozszerzających z Arduino.
    Co do programatora - przeczytaj końcówkę tego wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2856115&highlight=

0
  • #16 29 Cze 2014 13:04
    oskry
    Poziom 6  

tmf napisał:
    [...]Niemniej wtedy tracisz możliwość łatwego podłączenia modułów rozszerzających z Arduino.[...]

Aczkolwiek, mogę takie moduły zbudować sam, prawda ?

Dodano po 8 [minuty]:

Czy mógłbyś mnie podlinkować w co najlepiej się wyposażyć? Jakieś linki do sklepów.
    Z góry dzięki.

0
  • #17 29 Cze 2014 13:09
    tmf

To prawda, możesz sam zbudować moduły, tylko pamiętaj, że wiele scalaków jest tylko w obudowach do SMD, na stykówkę ich nie wsadzisz, a robienie PCB za każdym razem jest uciążliwe. Tym bardziej, że dla prostych modułów typu LCD, sterownik silnika, pamięć nic nie wnosi. Wiele modułów do Arduino jest fajnych i umożliwia szybki start. Często z nich korzystam do testów, potem już finalne PCB robię sobie oczywiście wg własnego pomysłu.
    Co do programatora - określ swój budżet. Jeśli jest niski (powiedzmy do 50 zł) to zrób samemu AVRISPMkII - np.:
    http://mdiy.pl/programator-usbtiny-mkii-slim/
    Jeśli masz w granicach 100-150 zł na programator to kup Atmel ICE, który nie tylko wszystko programuje, ale także ma debugger. Sklepy: Seguro, Farnell, TME i wiele innych.
    Sprecyzuj też jakie układy elektroniczne cie interesują.

0
  • #18 29 Cze 2014 13:17
    oskry
    Poziom 6  

Okej, teraz to już nie wiem w ogóle co wybrać;)
    Poradzę się mistrza mam budżet do 200zł na wszystko aby zacząć działać, jakbyś mógł wybrać to co będzie mi potrzebne i podlinkować - jeśli uważasz że arduino to mogę zakupić i arduino.

Narazie chciałbym pobawić się ledami, później może jakieś LCD, czujniki temperatury, światła czy wiglotności, jakieś ir ;)

Dodano po 3 [minuty]:

Tylko chciałbym właśnie mieć frajde z podłączeń samemu ;)

0
  • Pomocny post
    #19 29 Cze 2014 13:22
    tmf

Wiesz, że każdy poleci ci coś innego na podstawie własnych przemyśleń? Nie ma jednej drogi. Opcje są różne:
    - tak jak na blogu Dondu - masz tam temat jak zacząć,
    - kupić jeden z modułów, które ci wcześniej polecałem, cena koło 100 zł i na nich rozpocząć naukę. Programator kupić później, jak będziesz lepiej znał swoje potrzeby.
    - kupić ATmega168 Xplained Mini - która ma wbudowany programator/debugger i kosztuje ok. 30 zł (chociaż aktualnie nie widzę jej na stanie u polskich dystrybutorów).
    Inna opcja - poczekać, zainstalować Atmel Studio i zacząć programowanie "na sucho" z wykorzystaniem symulatora. Jeszcze inna - kupić cokolwiek, pierwsze lepsze i się na tym męczyć :)
    BTW, jak się nie pośpieszysz to zaraz odezwą się ARMowcy i ci polecą jakieś STDiscowery z ARM, ja ci do tego dodam Xplained SAM D21, pojawią się dziesiątki nowych odpowiedzi i będzie totalny zamęt. To pokazuje, że opcji jest naprawdę dużo i być może tak naprawdę to co wybierzesz nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Ważniejsze jest co dalej z tym zrobisz.

0
  • Pomocny post
    #20 01 Lip 2014 22:45
    Tomq
    Poziom 38  

IMHO wyjścia są dwa i wybór jest właściwie prosty. Jeśli wiesz, że będziesz chciał "grzebać w kabelkach" i podłączać coś po swojemu, to jakaś atmega i płytka stykowa, a z czasem dokupić co potrzeba (nie musisz od razu wydawać 200 zł). Jeśli natomiast nastawiłeś się na intensywną naukę samego programowania i nie za bardzo interesują Cię zagadnienia stricte elektroniczne to wybierz gotowy zestaw (wyżej podano dobre propozycje).

0
  • #21 02 Lip 2014 09:23
    KeinXor
    Poziom 24  

A może by tak xmos startkit Link na płytce zintegrowany programator/debuger, płytka z przesyłką zamknie się w 100pln.

0
  • #22 04 Lip 2014 13:02
    oskry
    Poziom 6  

Dziękuje wam, zdecydowałem się nas płytkę stykową, atmege8 i usbasp ;)
    Pozdrawiam
    oski

0