Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

at89s52 - Sterownik Bramy

TechnoT 28 Cze 2014 13:46 1281 3
  • #1 28 Cze 2014 13:46
    TechnoT
    Poziom 7  

Witam, planuje samemu zrobić cały sterownik bramy garażowej, podnoszonej do góry. Pierwsze na czym mi zależy to na koszcie, chciałbym się zorientować jaki jest koszt kupienia sterownika, jaki założenia czegoś takiego przez firmę bym wiedział czy opłaca się robić to całkowicie samemu. Do dyspozycji mam uC at89s52, który w zupełności mi wystarczy do napisania programu. Do tego oczywiście silnik i 2 krańcowe wyłączniki. Kolejna kwestia w której nie wiem jak to zrobić, będzie oczywiście potrzebny odbiornik i nadajnik radiowy, wiecie gdzie mógłbym takie tanio kupić? Chodzi mi sam odb i nadajnik, a nie cały sterownik. Chyba że dało by się coś takiego zrobić na podczerwień o ile by miało 10+m zasięgu? Zakodował bym odpowiednią sekwencję impulsów z diody, gdzie tylko taka by mogła otworzyć bramę. trzecia i ostatnia kwestia to taka w jaki sposób i przez co podłączyć silnik, może być na przekaźnikach? Prosiłbym o jakąś odpowiedź, jeśli można linki oraz jakiś kosztorys, model silnika też byłby wskazany. Pozdrawiam i liczę na pomoc, dzięki

Moderowany przez piotrva:

Proszę o lepszą redakcję graficzną tekstu - teraz mamy słowotok.
    Poza tym jak na razie post kwalifikuje się pod:
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.

0 3
  • #2 28 Cze 2014 15:00
    Steryd3
    Poziom 31  

Widzę, że temat sterownika do bramy na '51 kolegi nie opuszcza-ale to dobrze. Jeżeli kolegi nie zachęciliśmy ostatnio do AVRa to trudno-pewnie i na to przyjdzie czas. Z pewnością ten projekt da się na '51 zrealizować.
    Co do ceny gotowego sterowania do bramy...tu ekspertem nie jestem-ale z kosztem 300-500zł za coś porządniejszego pewnie trzeba się liczyć. Na allegro znalazłem jakiś prosty układ do sterowanie dwoma kanałami za 59zł ...z tym, że nie przewiduje on zabezpieczeń typu krańcówki czy bariera optoelektroniczna.
    Wydaje mi się, że koszt budowy(nie obejmujący rzecz jasna czasu pracy który zostanie na konstrukcję poświęcony) tego typu sterownika powinien być nieco tańszy niż zakup gotowca. Mnie osobiście nęciła by samodzielna budowa takiego sterownika ale...chyba bym kupił coś gotowego. Projekt nie jest co prawda super skomplikowany ale do ultra łatwych też nie należy.
    W takim projekcie trzeba przewidzieć (jak już kolega zauważył):
    -sterowanie silnikiem/silnikami (zależnie od konstrukcji),
    -obsługę krańcówek,
    -obsługę komunikacji pilotem radiowym (podczerwień raczej jest tu słabym pomysłem),
    -obsługę bariery optycznej (by kogoś nie uszkodziło),
    -sygnalizacja działania sterownika(ale to już kto co lubi)
    Trzeba więc zadbać nie tylko o sam sterownik ale i o wymienioną resztę części które też swoje kosztują. Do tego jeszcze jakiś zasilacz...i koszty całości robią się znaczne,
    Sterowanie silnikami można -jak kolega słusznie zauważył-przeprowadzić na przekaźnikach ale jest też kilka innych opcji zależnych od tego jaki silnik jest zastosowany.
    Co do komunikacji radiowej-dostępne są gotowe moduły pracujące w tzw. pasmach amatorskich do kupienia za ok 15-20 zł -Ty potrzebował byś nadajnika i odbiornika).
    Na koniec pozostaje jeszcze zamknięcie wszystkiego w odpowiedniej (szczelnej) obudowie. Do tego dochodzi obudowa dla pilota który też może stanowić osobny projekt (bo nadajnik radiowy też potrzebuje przycisków i mikrokontrolera).

Reasumując może się okazać, że projekt będzie dość czasochłonny a jego koszty niewiele niższe niż gotowy zestaw. Może się też okazać, że jakość wykonania twojego urządzenia i jego niezawodność działania dalece odbiegać będzie od tych występujących w handlu. Warto się więc zastanowić czy projekt rozpoczynać-ale to już zostawiam pod Twoją ocenę.

0
  • #3 28 Cze 2014 15:05
    TechnoT
    Poziom 7  

Steryd3 napisał:
    Widzę, że temat sterownika do bramy na '51 kolegi nie opuszcza-ale to dobrze. Jeżeli kolegi nie zachęciliśmy ostatnio do AVRa to trudno-pewnie i na to przyjdzie czas. Z pewnością ten projekt da się na '51 zrealizować.
    Co do ceny gotowego sterowania do bramy...tu ekspertem nie jestem-ale z kosztem 300-500zł za coś porządniejszego pewnie trzeba się liczyć. Na allegro znalazłem jakiś prosty układ do sterowanie dwoma kanałami za 59zł ...z tym, że nie przewiduje on zabezpieczeń typu krańcówki czy bariera optoelektroniczna.
    Wydaje mi się, że koszt budowy(nie obejmujący rzecz jasna czasu pracy który zostanie na konstrukcję poświęcony) tego typu sterownika powinien być nieco tańszy niż zakup gotowca. Mnie osobiście nęciła by samodzielna budowa takiego sterownika ale...chyba bym kupił coś gotowego. Projekt nie jest co prawda super skomplikowany ale do ultra łatwych też nie należy.
    W takim projekcie trzeba przewidzieć (jak już kolega zauważył):
    -sterowanie silnikiem/silnikami (zależnie od konstrukcji),
    -obsługę krańcówek,
    -obsługę komunikacji pilotem radiowym (podczerwień raczej jest tu słabym pomysłem),
    -obsługę bariery optycznej (by kogoś nie uszkodziło),
    -sygnalizacja działania sterownika(ale to już kto co lubi)
    Trzeba więc zadbać nie tylko o sam sterownik ale i o wymienioną resztę części które też swoje kosztują. Do tego jeszcze jakiś zasilacz...i koszty całości robią się znaczne,
    Sterowanie silnikami można -jak kolega słusznie zauważył-przeprowadzić na przekaźnikach ale jest też kilka innych opcji zależnych od tego jaki silnik jest zastosowany.
    Co do komunikacji radiowej-dostępne są gotowe moduły pracujące w tzw. pasmach amatorskich do kupienia za ok 15-20 zł -Ty potrzebował byś nadajnika i odbiornika).
    Na koniec pozostaje jeszcze zamknięcie wszystkiego w odpowiedniej (szczelnej) obudowie. Do tego dochodzi obudowa dla pilota który też może stanowić osobny projekt (bo nadajnik radiowy też potrzebuje przycisków i mikrokontrolera).

Reasumując może się okazać, że projekt będzie dość czasochłonny a jego koszty niewiele niższe niż gotowy zestaw. Może się też okazać, że jakość wykonania twojego urządzenia i jego niezawodność działania dalece odbiegać będzie od tych występujących w handlu. Warto się więc zastanowić czy projekt rozpoczynać-ale to już zostawiam pod Twoją ocenę.

Projekt chcę zrobić dla siebie, będę wiedział przynajmniej, że jeśli stworzę coś takiego będę mógł się brać za bardziej skomplikowane rzeczy. Robie na rodzinie '51 ponieważ mam jeszcze jeden wolny procesor, a ich programowanie już ogarniam na wystarczającym poziomie więc nie będzie mi to sprawiać problemu. Zaraz po tym będę brał się za avr'y. Krańcówki kupiłem 2 różne do testów, silnik właśnie będzie zapewne z jakiegoś odzysku więc koszta jego kupna odpadają, bariera optyczna to jakiś ledzik na podczerwień + odbiornik to jakieś 10 zł, zajmie to 1 port w uC więc raczej nic ciężkiego. Sygnalizacje mógłbym zrobić jakimiś fajnymi ultrajasnymi ledami. Głowie się tylko nad komunikacją, w jaki sposób tym sterować. Moglibyście mi właśnie podać jakąś strone sklepu, link, cokolwiek bym mógł to zakupić? Najlepiej jeśli by też była do tego jakaś dokumentacja. Pozdrawiam.

@ Chodzi mi o komunikacje radiową

0
  • #4 28 Cze 2014 15:24
    Steryd3
    Poziom 31  

Z tą barierą to mam nadzieje, że kolega wie, iż dioda nadawcza musi być sterowana sygnałem prostokątnym o odpowiedniej częstotliwości(np.36kHz). Bez tego może działać to średnio. Co do modułów radiowych- pełno jest tego na Allegro. Widziałem też kilka w sklepie internetowym Seguro.
    Jeżeli kolega jest zdecydowany to życzę powodzenia!
    Jeżeli schemat będzie gotowy proszę wrzucić na forum- z pewnością pomożemy go udoskonalić.
    Pozdrawiam!

0