Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór technikum Mechatronik

majcher_5 28 Cze 2014 22:19 1458 15
  • #1 28 Cze 2014 22:19
    majcher_5
    Poziom 6  

A więc: Wybieram się do technikum 4 letniego i chciałbym sb wybrać zawód po którym mógłbym pracować w jakimś warsztacie samochodowym przy elektronice, komputerach itp. Czy po szkole, z zawodem mechatronik będę mógł pracować w właśnie takim warsztacie przy tych komputerach i innych pierdołach ? Zastanawiam się jeszcze nad Technikiem pojazdów samochodowych lub elektromechanikiem(zawodówa). Co radzicie ?

0 15
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 28 Cze 2014 23:22
    pawulon5
    Poziom 10  

Ja wybrałem kierunek technik mechatronik. Chodź chodzę do szkoły która zajęła pierwsze miejsce w nauczaniu tego kierunku nie jestem zadowolony z wyboru. Uczysz się wszystkiego od obliczania naprężeń w belkach po projektowanie liczników. Wszystkiego po trochę czyli naprawdę nie umiesz nic konkretnie. Do tego chaos czyli nauka na trzech różnych przedmiotach tego samego. Kolejną rzeczą jest to że dostajesz tytuł technika ze specjalnością CNC a zdajesz egzamin na sterownikach PLC jedno z drugim ma niewiele wspólnego. Drugi raz bym tego błędu nie popełnił idąc na mechatronikę. Idź na konkretny kierunek i będzie fajnie a nie tak jak na mechatronice gdzie naprawdę to niczego konkretnego się nie uczysz.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 29 Cze 2014 00:02
    majcher_5
    Poziom 6  

Niektórzy polecają i mówią że mechatronika to przyszłość, inni odradzają. Sam już nie wiem. Interesuję się mechaniką i informatyką. Mam jeszcze do wyboru Technik: mechanik, pojazdów samochodowych, lub elektromechanik ale to zawodówka. Co polecacie ?

0
  • #4 29 Cze 2014 08:47
    majlo93
    Poziom 13  

Ja ukończyłem ten kierunek. Prawdą jest to co napisał pawulon5, że na egzaminie zdają tylko PLC ( ja miałem CNC na specjalizacji). Polecam wybrać coś bardziej konkretnego bo na tym jest wszystkiego po trochu. Po mechatroniku też masz mniejszą szanse pracować w zawodzie, pracodawcy nie wiedzą też co to dokładnie jest.

Mechatronika jest przyszłościowa ale nie w Polsce.

0
  • #5 29 Cze 2014 09:22
    FraNeso
    Poziom 7  

Ja jestem w technikum mechatoronicznym(od wrzesnia 4 klasa) i powiem Ci szczerze, to jeden wielki pic na wode. Tak jak mowia osoby wyżej, uczysz sie np. jakis pierdół z materiałoznastwa o gumach i innych duperelach. Masz ogromienie wiele materialu z teorii a na to jest malo godzin, wiec nauczyciele narzucaja szaleńcze tempo. Wiec przy tym układzie o jakiejkolwiek praktyce możesz zapomnieć. No chyba ze jak bedziesz mial 1 miesiac w zakładzie,ale nie zdziw się jak przez miesiac bedziesz stal i nic nie robił, albo pójdziesz z kilka razy na godzinie. A i tak każdy dostanie bardzo dobry za pratyki. Moje zdanie jest takie poszukaj sobie innego kierunku, bo po tym serio możesz żałować.

0
  • #6 29 Cze 2014 13:55
    majcher_5
    Poziom 6  

Dobrze, to jaki zawód byście wybrali, gdybyście mieli ponownie wybierać ?

0
  • #7 29 Cze 2014 16:48
    FraNeso
    Poziom 7  

Ja to labo elektryk, albo LO mundurowe, ktore znajduje sie w moim technikum, bo mają tam sporo dodatkowych godzin z mechaniki elektrotechniki, ale głównie pod kątem praktycznym ;)

0
  • #8 29 Cze 2014 19:21
    majlo93
    Poziom 13  

U mnie praktyki nawet nie było miesiąc tylko 2 tygodnie (tyle przewidzieli w programie). Ja osobiście zastanawiałbym się nad kierunkami: elektryk, elektronik, mechanik, górnik, mechanik samochodowy. Coś konkretnego przynajmniej. Studia kontynuje na mechanice i budowie maszyn a nie na mechatronice. Podobno teraz bardzo mało osób decyduje się na elektronika więc może to.

0
  • #9 29 Cze 2014 21:01
    majcher_5
    Poziom 6  

"Technik pojazdów samochodwych

K1 - Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów
    pojazdów samochodowych
    K2 - Diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych
    i elektronicznych układów pojazdów samochodowych
    K3 - Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów
    samochodowych

Duży postęp w dziedzinie motoryzacji powoduje wzrost zapotrzebowania na rynku pracy na dobrze wykształconych fachowców z zakresu naprawy, eksploatacji współczesnych pojazdów samochodowych. Technikum pojazdów samochodowych, dzięki nowemu programowi nauczania nadąża za postępem technicznym w tym zakresie i pozwala na wykształcenie fachowców poszukiwanych przez pracodawców.
    Absolwent ma szansę zatrudnienia w:
    - warsztatach naprawczych pojazdów samochodowych;
    - salonach obsługi i sprzedaży samochodów;
    - stacjach diagnostyki pojazdów;
    - bazach transportowych;
    - firmach przewozowych i kurierskich;
    - firmach trudniących się sprzedażą części do pojazdów samochodowych;

W trakcie 4-letniej nauki w tym zawodzie uczeń zdobywa wykształcenie ogólne, przygotowujące do egzaminu maturalnego oraz wykształcenie zawodowe, przygotowujące do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
    Kształcenie zawodowe realizowane jest poprzez naukę przedmiotów zawodowych takich jak np. podstawy konstrukcji maszyn, przepisy ruchu drogowego, silniki pojazdów samochodowych, podwozia i nadwozia pojazdów samochodowych, elektryczne i elektroniczne wyposażenie pojazdów samochodowych, pracownia diagnostyki pojazdów samochodowych) oraz zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe organizowane przez szkołę w oparciu o bazę własną oraz przy współpracy z rożnymi firmami z branży motoryzacyjnej."

Co o tym myślicie ?

0
  • #10 29 Cze 2014 21:15
    Spanish_Inquisition
    Poziom 14  

pawulon5 napisał:
    Ja wybrałem kierunek technik mechatronik. Chodź chodzę do szkoły która zajęła pierwsze miejsce w nauczaniu tego kierunku nie jestem zadowolony z wyboru. Uczysz się wszystkiego od obliczania naprężeń w belkach po projektowanie liczników. Wszystkiego po trochę czyli naprawdę nie umiesz nic konkretnie. Do tego chaos czyli nauka na trzech różnych przedmiotach tego samego. Kolejną rzeczą jest to że dostajesz tytuł technika ze specjalnością CNC a zdajesz egzamin na sterownikach PLC jedno z drugim ma niewiele wspólnego. Drugi raz bym tego błędu nie popełnił idąc na mechatronikę. Idź na konkretny kierunek i będzie fajnie a nie tak jak na mechatronice gdzie naprawdę to niczego konkretnego się nie uczysz.

W 4 klasie masz takie coś jak zajęcia kwalifikacyjne. W tedy wybierasz swoją specjalność. Jeśli wybierzesz PLC masz więcej zajęć ze sterownikami. Jeśli wybierzesz obrabiarki CNC to masz te zajęcia na maszynach CNC. Jednak i tak piszesz egzamin na sterownikach. Tyle, że za specjalność masz na papierku CNC. W niektórych szkołach można za darmo zrobić kurs na obrabiarki numeryczne dodatkowo.

Teraz przejdźmy do otrzeźwienia autora. Po techniku mechatroniku nie będziesz umiał nawet znaleźć tego komputera w samochodzie bo takich rzeczy w programie nie ma. Mechanika na zajęciach jest ale nie samochodowa. Masz za to elektronikę i elektrykę. Mechatronik bardziej zajmuje się maszynami przemysłowymi, sterownikami PLC. To taki bardziej rozwinięty ogólnie automatyk, że tak się wyrażę.

Po elektromechaniku też nie będziesz umiał programować komputerów samochodowych. Jak trafisz na "dobrą" szkołę to nawet komputera do kasowania błędów nie dotniesz.

Jeśli cię interesuje mechanika samochodowa to idź na profil technik pojazdów samochodowych. Tam nie ma programowania komputerów ale masz wiele teorii o elektronice w samochodzie i mechanice. W sumie nie nastawiaj się, że szkoła nauczy cię coś szczególnie. Technikum to jest porażka w Polsce. Ale jeśli chcesz iść w tym kierunku to raczej dobry początek.

Potem to już tylko od ciebie zależy czy już w technikum zakręcisz się w jakimś warsztacie gdzie ktoś nauczy cię obsługi i programowania komputerów (nie będzie łatwo) albo już szykuj się na studia bo dalej nic umiał nie będziesz. Zresztą jak i na studiach się nie postarasz to i po nich nic dalej nie będziesz umiał.

majlo93 napisał:
    U mnie praktyki nawet nie było miesiąc tylko 2 tygodnie (tyle przewidzieli w programie). Ja osobiście zastanawiałbym się nad kierunkami: elektryk, elektronik, mechanik, górnik, mechanik samochodowy. Coś konkretnego przynajmniej. Studia kontynuje na mechanice i budowie maszyn a nie na mechatronice. Podobno teraz bardzo mało osób decyduje się na elektronika więc może to.

2 tygodnie w wybranym zakładzie i 2 tygodnie w szkole na zajęciach praktycznych czyli pracowni urządzeń mechatronicznych. Podsumowując żadne praktyki. W szkole trochę zajęć i same banalne układy do zrobienia. Marnowanie czasu przez cały ten okres. Sterowniki są dopiero w 4 klasie. Nic trudnego i można to przerobić na poziomie 3 klasy. W 4 zająć się czymś jeszcze bardziej złożonym ale nie. Program jest przewidziany aby zmarnować czas i na koniec nic szczególnego się nie nauczyć.

2 tygodniowe praktyki w wybranym zakładzie lub zakładzie gdzie cię szkoła ulokuje ale przeważnie pójdą na rękę jeśli znajdziecie coś swojego i tak. Przy wybieraniu miejsca praktyki od razu pytajcie czy coś będziecie tam robić czy tylko obserwować. Akurat w mojej okolicy nie było żadnego dobrego zakładu. Co najwyżej bym postał i posiedział gdzieś na zapleczu. Wybrałem zakład z trochę innej dziedziny, też tylko mogłem obserwować ale chociaż było bardzo ciekawie.

0
  • #12 29 Cze 2014 23:21
    pawulon5
    Poziom 10  

Spanish_Inquisition napisał:

W 4 klasie masz takie coś jak zajęcia kwalifikacyjne. W tedy wybierasz swoją specjalność. Jeśli wybierzesz PLC masz więcej zajęć ze sterownikami. Jeśli wybierzesz obrabiarki CNC to masz te zajęcia na maszynach CNC. Jednak i tak piszesz egzamin na sterownikach. Tyle, że za specjalność masz na papierku CNC. W niektórych szkołach można za darmo zrobić kurs na obrabiarki numeryczne dodatkowo.

U mnie w szkole niestety nie ma takiego wyboru jest ustalona ilość godzin i tyle. A co do kursów to miał być po którym dostawało się dyplom ukończenia zajęć wyrównawczych.

Do autora: Co byś nie wybrał i tak będziesz niezadowolony na koniec. Mechanik jest moim zdaniem najlepszy bo jest dużo zajęć praktycznych i coś się nauczysz a nie tylko teorii.

0
  • #13 30 Cze 2014 00:47
    majcher_5
    Poziom 6  

Taa mechanik w tej szkole to chyba jakaś pomyłka jest. Już wolę iść na technika pojazdów samochodowych

0
  • #14 30 Cze 2014 11:14
    Spanish_Inquisition
    Poziom 14  

Co do technika mechanika to temat jest mi mniej znany. Rozmawiałem z dwoma osobami z tego profilu i na pewno jedna z nich miała tą mechanikę bardziej ukierunkowaną na samochody. Ale trudno mi się wypowiedzieć.

Ciebie widzę interesuje elektronika samochodowa oprócz mechaniki. Piszesz, że ten mechanik w tej szkole jest nic nie warty, zresztą tam elektroniki mieć nie będziesz więc wybrał bym technika pojazdów samochodowych. Do tego załap się do dobrego warsztatu i staraj się abyś po praktyce też mógł tam pracować jako pomocnik. Pamiętaj też, że nie w każdym warsztacie robią coś z komputerami. Co najwyżej kasowanie błędów ale to łatwizna i w sumie nuda.

W TPS masz miesiąc praktyki w 3 klasie. W drugiej chyba mieli kilka godzin w tyg. praktyki w szkole jeśli dobrze pamiętam. Zresztą po reformie może się dużo zmieniło.

Jeszcze jedna ważna rzecz. Jak masz tą praktykę miesięczną to nigdy nie daj się namówić na praktykę w szkole bo to największy błąd jaki można zrobić. W prywatnym zakładzie będziesz robił wszystko czym się akurat zajmują i co najważniejsze może zatrudnią cię tam jako takiego pomocnika.

0
  • #15 30 Cze 2014 20:30
    majcher_5
    Poziom 6  

Więc, radzisz abym wybrał bardziej konkretny kierunek czyli Technik pojazdów samochodowych ?

0
  • #16 30 Cze 2014 23:38
    Spanish_Inquisition
    Poziom 14  

Przecież chodziło ci o wybranie konkretnego kierunku biorąc pod uwagę to co chcesz potem robić. Żadna z opcji wybrania szkoły które tutaj podałeś nie da ci więcej w tym kierunku jak TPS więc nie wiem nad czym się zastanawiać. Nie zapominaj, że żadne technikum ci dużo nie da jeśli sam nie będziesz się kształcił w tym kierunku.

0
  Szukaj w 5mln produktów