Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toledo II 1.9tdi 110km AHF - Ustawienie Sztangi "Gruchy"

bambus199102 29 Jun 2014 14:05 9612 10
Texa Poland
 • #1
  bambus199102
  Level 11  
  Witajcie.
  Wiem, że postów na forum za dużo nie mam ale spowodowane jest to faktem, iż zawsze staram się znaleźć odpowiedź u wujka google lecz tym razem się poddałem.
  Standardowy problem w seacie toledo 1.9 110 AHF - notlauf. Turbo zostało zwalone, geometria wyczyszczona z dużą starannością. N75 sprawny, działający. Wymienione przewody podciśnienia, uszczelnione vacum no i wymieniona grucha w której najprawdopodobniej jest problem.

  Teraz potrzebuje pomocy doświadczonych w ustawieniu tej gruszki, ponieważ tata rozwalił starą a tą pokręcił i nawet nie miałem wzorca jaka długość wychylenia sztangi być powinna. Ustawiłem ja tak by pracowała w pełnym zakresie geometri ( nie ruszałem ogranicznika) no i po złożeniu do kupy nadal turbo przeładowuje.
  Naczytałem gdzieś, że przy maksymalnym wciągnięciu grucha ma mieć podciśnienie ok 0,58bara. Po ustawieniu takiego wychylenia ( przy czym zostało już nie wiele gwintu na gruszce) nadal są przeładowania a zarazem nie doładowania na niskich obrotach.
  podaję logi z 003 008 i 011 przy rozgrzanym silniku na 3 biegu.

  Proszę o pomoc w ustawieniu tej geometri, ponieważ już brak mi pomysłów na to by poprawnie ustawić geometrie i auto odzyskało swoją moc.

  Logi:
  http://vaglog.rtnet.pl/bambus199102_177845.html
  http://vaglog.rtnet.pl/bambus199102_177844.html
  http://vaglog.rtnet.pl/bambus199102_177843.html
 • Texa Poland
 • Helpful post
  #2
  robi1214
  Level 31  
  Na wyłączonym silniku ściąg sztangę i ustaw ją tak abyś musiał ją wcisnąć ok. 1 mm. żeby weszła na trzpień.
 • Texa Poland
 • #3
  domex32
  Moderator of Cars
  Wyciągnij to wszystko podjedz gdzieś gdzie regenerują turbiny, niech ustawią i sprawdza, im to zajmie minute a będzie pewność gdzie szukać usterki...

  Tacie pogratuluj.
 • #4
  bambus199102
  Level 11  
  robi1214 będzię ciężko bo mało miejsca by tak łapy tam wkładać ale spróbuje tak zrobić i wykonam ponowne logi. Domex32 - nie odwiedzam mechaników bo wszystko zostało stworzone przez ludzi i wszystko można zrobić samemu tylko potrzebna jest wiedza której szukam. Tata tej wiedzy nie posiada i nie ma co go hejtować tylko trzeba działać :)
 • #5
  bandi21
  Level 30  
  Właśnie mechanicy to LUDZIE którzy te wiedzę mają.I to forum jest mechaniczne a nie budowlane.
 • #6
  toku74
  Level 31  
  Ja tak zawsze sobie powtarzam: zarabiam- daj zarobić. Sprężarki naprawiają ci, którzy mają do tego osprzęt /jaki - już wiesz - usrtawienie gruszki/. Opony wymienia gumiarz, blacharkę robi blacharz itd. Ja robie tylko mechanikę. Staram się w tym temacie być na bierząco i robić to najlepiej jak potrafię. Czasami wychodzi, czasami zdarzają się "wpadki".
  Jak ktoś "robi wszystko" to na moje nie robi NIC.
  1.Wymontuj- zamontuj turbinę,
  2.;daj do warsztatu, gdzie ją naprawią /chyba, że masz na odwrót/ i ciesz się efektem.
  Pominąłeś jeden z etapów i masz efekt- nie działa.
  To nie jest pomoc, to jest stwierdzenie faktu. To jest coś na zasadzie : Heniu! Pompuje!? Tak! W rękę dmucha! Jest OK! I co. I nic. Jest d.pa. Wymontowałem- b.dobrze. Naprawiłem- myślałem, że dobrze. Okazało się ch......
  Nie jestem modem, ale ten temat nadaje się do "początkujących" pod tytułem "Ja wszystko sam".
  Meritum jest takie: ja się na naprawie sprężarek nie znam /znam zasadę działania teoretyczną i praktyczną/ , ale wiem, też, że do ich naprawy potrzeba specjalistycznejk wiedzy i sprzętu którego nie posiadam, bo go nie zmieszczę na warsztacie /mechanik samochodowy- tak mi się zdaje/. Na oponach się nie znam, więc gum nie robię, cylindrów nie szlifuję .... itd, itp.
  Daj do naprawy sprężarkę do wykfalifikowanego warsztaku, niech wyregulują.
 • #7
  domex32
  Moderator of Cars
  bambus199102 wrote:
  Domex32 - nie odwiedzam mechaników bo wszystko zostało stworzone przez ludzi i wszystko można zrobić samemu


  Nie świadomy jesteś tego co piszesz...

  Jak wyważyć wirnik turbosprężarki bez maszyny, albo naprawić wtrysk?

  Era wujków i szwagrów z ruskim kluczem dobiegła końca jakieś dobre 14 lat temu, kiedy wszedł na rynek CR, nawet my mechanicy posiłkujemy się maszynami w postaci wszelkiego rodzaju testerów diagnostycznych, a dopiero później usuwamy usterkę, a jeśli samy nie możemy zlecamy to wyspecjalizowanemu w danej dziedzinie serwisowi...

  bambus199102 wrote:
  nie odwiedzam mechaników


  Krzyż na drogę temu kto takie auto będzie miał naprawiać, po tych wszystkich próbach, a dojście do ładu zajmie dużo czasu i pochłonie sporo pieniędzy...
 • #8
  majster10
  Level 10  
  koledzy mają rację ALE jeśli chcesz to;
  1 zakręć ją tak aby przy 1000 obr. miała 1000mbar.
  2 zrób logi i podaj
  3 zawór el.mag. bym podstawił drugi
  4sprawdź czy zaw.el.mag. nie ma cały czas pełnego zasilania (od 900 obr do 4000tys.)
  nie raz poprawiałem po chłopakach od regen.turbo bo przeładowywało
 • #9
  sigwa18
  Level 39  
  Musisz kręcić tak żeby uzyskać 60% wysterowania N75 przy max wciśniętym gazie i ciśnieniu odpowiadającym ciśnieniu zadanemu dla 2000-2200 RPM teraz jest 50%. Czyli kręcisz robisz loga (najlepiej 4-5 bieg pedał w podłodze od 1500 rpm) i sprawdzasz czy się zbliżasz czy nie. Jak nie kręcisz w drugą stronę.
 • #10
  domex32
  Moderator of Cars
  sigwa18 wrote:
  Musisz kręcić tak żeby uzyskać 60% wysterowania N75 przy max wciśniętym gazie i ciśnieniu odpowiadającym ciśnieniu zadanemu dla 2000-2200 RPM teraz jest 50%. Czyli kręcisz robisz loga (najlepiej 4-5 bieg pedał w podłodze od 1500 rpm) i sprawdzasz czy się zbliżasz czy nie. Jak nie kręcisz w drugą stronę.


  No niby tak, ale uszkodzona grucha = często zapieczona geometria, a przy zacięciach zapomnij że trafisz w procenty.
 • #11
  bambus199102
  Level 11  
  Witajcie.
  Dzięki za pomoc wszystkim zaangażowanym :) Po naprawdę wielu próbach udało się znaleźć położenie w którym turbo przestało przeładowywać ale nadal było czuć że to nie to samo.
  Wymiana gruszki na oryginalną pomogła. Auto wróciło do żywych a wszystkim tym którzy zniechęcali mnie do własnej naprawy serdecznie dziękuje za to że zmobilizowali mnie do tego by nie dać wam zarobić a samemu zrobić i mieć satysfakcję z tego. Pozdrawiam temat zamykam