Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer aktywny DIY 2x10'

wielkimt2 29 Cze 2014 14:40 19170 45
  • Witam

Przedstawię wam moją własną konstrukcję subwoofera, który był projektowany z myślą o małych rozmiarach i sporych osiągach w pokoju 16m^2, oraz w miarę szybkim basie.

Subwoofer poskładany jest z 16mm płyt MDF (ścianki z głośnikami są podwójne), do napędzania go użyłem nowy wzmacniacz PA 400 który jeszcze nie jest dostępny na stronie. Jego moc to 400W dla 4 ohm.

Głośniki użyte to 2x10' stx.

Kilka zdjęć z produkcji
    Spód suba
    przód suba
    Przypasowanie drugiej płyty przedniej po fazowaniu jej rogów

Subwoofer został obity fornirem, oraz jego przednia płyta była osobno przyklejana aby uzyskać taki efekt (za wytłumaczenie jak to oklejać bardzo dziękuję użytkownikowi "marian133":

a oto efekt końcowy
    Subwoofer aktywny DIY 2x10' Subwoofer aktywny DIY 2x10' Subwoofer aktywny DIY 2x10' Subwoofer aktywny DIY 2x10' Subwoofer aktywny DIY 2x10' Subwoofer aktywny DIY 2x10'

Czy uzyskałem zamierzony efekt. Owszem!
    Subwoofer jest małych rozmiarów, oraz potrafi narobić sporo zamieszania w moim pokoju. Pasuje także wyglądem do moich kolumn (dzięki przedniej płycie). Oraz bas który produkuje jest szybki, nie zamula.

Skrzynia ma 49 litrów strojona jest na 33 hz.
    Koszty:
    Wzmacniacz: 531zł
    Głośniki, kolce, kable, wygłuszenie: 310 zł
    Okleina : 45zł
    Płyty MDF: 60zł
    Wkręty, klej i inne potrzebne rzeczy: około 30 zł

Pomimo że subwoofer gra ładnie, myślę że jak będzie przypływ gotówki to poskładam coś podobnego na lepszych głośnikach STX.

Fajne!
  • #2 29 Cze 2014 15:07
    mycodename47
    Poziom 12  

Bardzo starannie wykonane, ale koszty!!! Około 900zł... Też kiedyś budowałem mały subwoofer do kina domowego i ze wzmacniaczem zmieściłem się w 500zł. Po co Ci aż taka moc w tak małym pokoju? Pomijając to, że wcale nie jest taki mały ten subwoofer. 16m^2 spokojnie można nagłośnić przy pomocy 12br70 i wzmacniaczu około 100W. Nie wiem czemu ludzie tak cześto budują kolumny na głośnikach stx.. Przecież prawdę mówiąc wcale nie wychodzi dużo taniej niż przy głośnikach np Beyma.

• #3 29 Cze 2014 15:14
    wielkimt2
    Poziom 14  

Mi nie chodziło tyle o samo nagłośnienie co o wzmocnienie mojego zestawu audio.. subwooferem 100w to bym mógł jedynie podbić delikatnie bas, a nie odciążyć główne kolumny które na siebie przyjmują 100w bez problemu i do tego wzmocnić zestaw.

Teraz na główne kolumny idzie czysty sygnał bez żadnych wzmocnień, a do tego subwoofer podbija mi najniższe pasmo, przez co mogę puścić sobie muzykę jak głośno chcę (oczywiście jak głośno ja chcę) i żaden głośnik mi nie cierpi

• #4 29 Cze 2014 15:52
    kiper1003
    Poziom 11  

Tak z ciekawości to jakie masz kolumny do tego subwoofer'a?

• #6 29 Cze 2014 16:01
    mycodename47
    Poziom 12  

wielkimt2 napisał:
    subwooferem 100w to bym mógł jedynie podbić delikatnie bas

Jeśli uważasz, że ilośc basu zależy tylko od mocy wzmacniacza, polecam obejrzeć, reduktor szumu odcinek chyba o kolumnach aktywnych. Gwarantuję Ci, że mój około 100W subwoofer zagra lepszym i głośniejszym basem.

• #7 29 Cze 2014 16:05
    wielkimt2
    Poziom 14  

Dziękuję za gratulację :D

Idąc tym tropem to zapewne dlatego na estradę są moce rzędu kW bo nikt się nie zna. To że wszystko ma swoją skuteczność to ja wiem. Ale przecież moje 400w zagra cicho :(

• #8 29 Cze 2014 16:24
    mycodename47
    Poziom 12  

Na estradę to stosuje się głośniki o skuteczności nawet ponad 105dB czyli w przybliżeniu około 16 razy głośniejsze od Twojego. Poza tym używa się dużo kolumn po 500-1000W każda. Ale tutaj niema czego porównywać :)

• #9 29 Cze 2014 16:25
    wielkimt2
    Poziom 14  

Ja wiem, po prostu bezpodstawne jest stwierdzenie ze moje 400W jest cichsze niż twoje 100... Nie mówię że nie, ale skąd ta pewność.
    Mam dwa głośniki, więc osiągnę 3 db więcej niż jednym czyli 94db. 400W to jest 100 x2 x2 czyli 2 razy głośniej niż jak posłać do nich 100W.

Więc to jednak skuteczność jest wielka. A nie wiem skąd te wnioski.

• #10 29 Cze 2014 16:36
    mycodename47
    Poziom 12  

Zrobiłem szybką symulację w WinISD i wychodzi, że Twój sub gra dopiero od 50-60Hz... Poza tym ma dużo mniejszą skuteczność. Też kiedyś robiłem kolumny na stx, do domu, na imprezy i do samochodu. Przełom nastąpił gdy niedrogo dostałem Ravemastera, chyba 184... Polecam następny projekt zrobić na jakimś innym (lepszym) głośniku niż stx, wtedy zobaczysz o co mi chodzi. Pomijając to który zagra głośniej, naprawdę jest duża różnica przy lepszym przetworniku.

• #11 29 Cze 2014 17:02
    wielkimt2
    Poziom 14  

No wiem wiem. Chcę właśnie dać coś lepszego zamiast tych głośników. To subwoofer tymczasowy. A konretniej skrzynka jest tymczasowa. Chcę złozyć zaniedługo skrzynkę na tych głośnikach co mam ale izobaryczną. sprawdź symulację :)
    ta sama pojemność i strojenie.

Dodano po 18 [minuty]:

A co do jego pasma przenoszenia to gra on w aktualnej postaci do ok 30-40 hz. zrobię próbkę jak będę miał czas i wrzucę.

• #12 29 Cze 2014 21:58
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Dokładanie subwoofera to nie zawsze najlepsze wyjście, ktoś kiedyś mądrze napisał że Sub to proteza do słabych kolumn i ja się pod tym podpisuje.

Sprzedając MA i dokładając gotówkę mogłeś kupić znacznie lepsze jakościowo kolumny które w dodatku zapewniły by Ci bas odpowiedniej jakości oraz zejścia.

Pokój mam podobny, co prawda teraz mam znacznie większe kolumny (4x 8 cali Visaton W200S) ale jeszcze jakiś czas temu grałem i wciąż czasem używam kolumn opartych na jednym 8 cali basie, oraz drugich opartych o 2x 6.5 cala.

Do czego zmierzam? nie moc, ani nie wielkość głośnika, tylko odpowiedni głośnik odpowiednio zaplikowany dlatego też zawsze gdy ktoś ma w planach dołożenie subwoofera pytam jakie ma kolumny, korzystniejsze rozwiązanie to zakup dobrych kolumn niż średniego suba do średnich kolumn.

• #13 29 Cze 2014 22:19
    wielkimt2
    Poziom 14  

Oczywiście się z Tobą muszę zgodzić, jednak mój budżet to był 1000 zł, za kolumny dostał bym około 900 zł więc jestem w punkcie wyjścia. Ja osobiście nie jestem jakimś audiofilem, po prostu lubię jak coś ładnie gra. Teraz z subwooferem osiągnąłem ładny efekt, ponieważ nie mam nadmiaru basu (wręcz dla niektórych jest go nadal mało) jak dla mnie jest on po prostu ładnie podkreślony. Da się go opanować aby nie zagłuszał wszystkiego. A jak puszczę muzykę bardzo głośno to i potrafi połaskotać po żołądku.

Ja wolę mieć nadmiar mocy niż jej brak. w sumie to tyle z mojej strony.
    A jak oceniasz sam subwoofer?

• #14 29 Cze 2014 22:37
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Uwierz że 1900 to sporo na kolumny, dostałbyś za to spokojnie dobre kilkunastoletnie podłogówki uznanej firmy.

Wykonanie dobre, budżetowe ale dobre głośniki, zapewne 10.2.400, obudowy mogłyby być większe ale dzięki temu kosztem zejścia masz lepszy impuls. Ogólnie jest dobrze, jak się wygrzeje to będzie jeszcze lepiej.

• #16 30 Cze 2014 11:34
    wielkimt2
    Poziom 14  

Te nóżki są po to, aby wibracje które wytwarza cały subwoofer nie przenosiły się na podłogę. Czyli żeby grał sam głośnik a nie jeszcze podłoga itp.

W moim przypadku chodziło też o to że mam BR od spodu i musiałem podnieść całą paczkę, a kolce są też ładniejsze niż cokolwiek innego o wysokości ok. 4cm. Moje główne kolumny stoją też na kolcach, a chciałem mieć komplet. I też wzorowałem się na różnych markowych produkcjach w których jest to stosowane.

• #17 30 Cze 2014 15:49
    c4r0
    Poziom 36  

Ale czy metalowy kolec wbity w podłogę nie przenosi tych drgań bardziej, niż jeśli byś postawił to na jakichś miękkich gumowych nóżkach? Tak sądzę, bo wszystkie systemy antywibracyjne jakie widziałem opierały się na blacie o dużej masie podpartym czymś miękkim jak poduszki powietrzne lub silikon. Nigdy nie widziałem kolców. Pomijam tu zupełnie kwestię niszczenia podłogi przez takie kolce, bo przecież jak chcesz to postawić na parkiecie to i tak musisz coś podłożyć a jak to zrobisz nagle z kolców robią się normalne nóżki (efektywnie rzecz biorąc). Może i wygląda ładnie ale wydaje mi się, że w dużej mierze te kolce to audiofilska moda.

• #18 30 Cze 2014 15:56
    wielkimt2
    Poziom 14  

Możliwe :) jak zaznaczyłem była to też kwestia wyglądu.
    Aha.. subwoofer będzie stał na 8cm granicie (sąsiad robi nagrobki).

Tylko się zastanawiam czy nie zaczekać aż zrobię sobie subwoofer ale izobaryczny na tych głośnikach. I wtedy zrobić tę podstawkę (chociaż wymiary skrzyni powinny być takie same). Ale to muszę zarobić sobie jakieś 100zł na nową skrzynkę, oraz znaleźć czas na poskładanie jej.

• #19 30 Cze 2014 21:17
    c4r0
    Poziom 36  

Jak będzie tymi szpilami stał na granicie to nie będzie po nim skalać? Ciekawym rozwiązaniem byłoby tak zaprojektować pudło i tak rozmieścić nóżki, żeby w rezonansie nóżki były w węzłach fali stojącej na ściankach pudła. Wtedy przenoszenie drgań na podłoże byłoby bardzo sprytnie ograniczone.

• #20 30 Cze 2014 21:58
    tomeks1992
    Poziom 20  

Fajna konstrukcja, ale zamiast tych dwóch głośników, trzeba było trochę dołożyć i zrobić Linię Transmisyjną na SW.STX.10.2.500.8.F.A.FC.X.
    Nie będę za bardzo opisywał brzmienia tej konstrukcji, ale powiem że bardzo nisko schodzi i nie muli, trzeba po prostu to samemu usłyszeć poczuć :)

• #21 30 Cze 2014 22:22
    wielkimt2
    Poziom 14  

Miałem na początku zakupić ten głośnik zamiast moich dwóch ale STX powiedział że dopiero pod koniec sierpnia będzie dostępny, a mi zależało na czasie.
    Pod koniec lata będzie kasa, to może się skuszę na 2x 25cm na tych głośnikach co Ty mówisz... tylko że to już w skrzyni izobarycznej. W symulacjach jest bardzo bardzo niskie zejście.

• #22 01 Lip 2014 00:46
    lemgo
    Poziom 11  

c4r0 napisał:
    Ale czy metalowy kolec wbity w podłogę nie przenosi tych drgań bardziej, niż jeśli byś postawił to na jakichś miękkich gumowych nóżkach? Tak sądzę, bo wszystkie systemy antywibracyjne jakie widziałem opierały się na blacie o dużej masie podpartym czymś miękkim jak poduszki powietrzne lub silikon. Nigdy nie widziałem kolców. Pomijam tu zupełnie kwestię niszczenia podłogi przez takie kolce, bo przecież jak chcesz to postawić na parkiecie to i tak musisz coś podłożyć a jak to zrobisz nagle z kolców robią się normalne nóżki (efektywnie rzecz biorąc). Może i wygląda ładnie ale wydaje mi się, że w dużej mierze te kolce to audiofilska moda.

Bo z tymi kolcami to właśnie tak miało być. Miały być mocowane dokładnie w węźle fali stojącej, tak ani milimetr w te ani we wte. Po prostu dokładnie.
    A czy się da ten magiczny punkt wyznaczyć, to już inna bajka. Logika mówi, że istnieje, a skoro istnieje, to można go wskazać.
    Ale cała ta filozofia wzięła w łeb, pojęcie fali stojącej jest nieoczywiste (bo stać, to może woda w szklance), i zostały same kolce.
    To Ci sami ludzie, którzy wymierzają długość kabli głośnikowych z aptekarska dokładnością po równo (bo prąd dłużej/krócej leci), i układają kable na podstawkach, żeby prąd na zakrętach wyrabiał.

• #23 01 Lip 2014 14:20
    wielkimt2
    Poziom 14  

Gdzieś na forum znalazłem wpis że w subwooferach nie ma fali stojącej, ponieważ jest ona zbyt długa, aby mogła być w skrzyni. (ale to tylko przeczytałem)

• #24 01 Lip 2014 17:13
    lemgo
    Poziom 11  

wielkimt2 napisał:
    Gdzieś na forum znalazłem wpis że w subwooferach nie ma fali stojącej, ponieważ jest ona zbyt długa, aby mogła być w skrzyni. (ale to tylko przeczytałem)

I w dodatku jest zależna od częstotliwości (na określonej odległości może wystąpić tylko dla konkretnych częstotliwości)

• #25 01 Lip 2014 19:49
    wielkimt2
    Poziom 14  

No o to mi chodziło :) jak wiadomo w subwooferze są niskie częstotliwości czyli fale są długie.

• #26 01 Lip 2014 23:00
    pitrala1
    Poziom 33  

Również wg mnie tutaj dużo ciekawiej zagrała by odpowiednio dopasowana TLka.

• #27 01 Lip 2014 23:07
    wielkimt2
    Poziom 14  

To kto byłby w stanie pomóc mi zaprojektować TLke?
    i czy czasem glosnik w obudowie TL nie jest mniej wytrzymały mocowo?

• #28 02 Lip 2014 00:11
    tomeks1992
    Poziom 20  

Jeśli pod SW.STX.10.2.500.8.F.A.FC.X to jest już na forum Diyaudio.pl sprawdzony projekt, również go wykonałem, więc polecam.

• #29 02 Lip 2014 00:15
    wielkimt2
    Poziom 14  

Nie.. mi chodzi o moje dwa głośniki

• #30 02 Lip 2014 13:15
    rosomak19
    Poziom 19  

Czytam o tym waszym voodoo fali stojącej i rozmieszaniu nóżek to śmiech mnie opanowuję. Jaka fala stojąca w subie? Za krótkie pudełko, bodaj dla 40Hz trzeba 8 metrów. Ja swój sub zrobiłem na gumowych odbojnikach do drzwi i wygląda fajnie i praktycznie, nic się nie przesuwa, nie wibruje i przede wszystkim nie niszczy podłogi w sensie rysuje. Tak nawiasem mówiąc, to chyba musiał byś dużo zrobić tych nóżek żeby dopasować to do każdej częstotliwości :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME