Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zła jakość obrazu na TV CRT, sygnał z DVB-C HD Vectra.

29 Cze 2014 21:43 6306 37
 • Poziom 10  
  Witam

  Problem: zła, nienaturalna jakość obrazu na telewizorze CRT przy podłączeniu sygnału z dekodera cyfrowego Vectry poprzez SCART. Obraz koszmarnie rozmywa się szczególnie w rogach ekranu, jest nieostry, odczytanie treści z menu dekodera na ekranie jest praktycznie niemożliwe. Sam odbiornik jest ok, przy podłączeniu sygnału analogowego prosto 'ze ściany' jakość obrazu jest nieporównywalnie lepsza, normalna dla tego typu sprzętu, nic nie budzi zastrzeżeń.

  Sprzęt: dekoder ADB-5830CDX od Vectry. TV: Thomson CRT, 21DK24E.

  Połączenie urządzeń: kabel EURO SCART, jakiś stary no-name.

  Możliwości połączeń:
  - dekoder: SCART, component (Pr, Pb, Y), chinch audio (L, R), HDMI pomijamy (brak zastosowania przy tej konfoguracji)
  - TV: SCART, chinch video + audio, S-video.

  PYTANIE: Jak skomunikować oba urządzenia, żeby uzyskać możliwie jak najlepszą dla tej konfiguracji jakość obrazu, która nie będzie gorsza, niż wspomniany użytkowany wcześniej analog? Zmienić kabel EURO? Przez jakąś przejściówkę wrzucić sygnał do S-video, albo chinch? Dodam, że audio jest przesyłane prawidłowo.

  Z góry dzięki za fachową pomoc!
 • Sklep ElwronSklep Elwron

 • Poziom 43  
  Powinno bez problemu iść po SCART, próbuj przełączać tryby wyświetlania dla danego złącza (może jest opcja RGB) w tunerze i patrz czy cokolwiek się zmienia. Sam kabel też można by podmienić na inny.
 • Poziom 24  
  Jeśli masz możliwość, podłącz do TV inne urządzenie z wyjściem Euro-Scart (DVD, inny tuner / dekoder) na tym samym (starym) przewodzie Scart.
  -Sam dekoder Vectry też powinien mieć ustawienia wyjściowego sygnału AV na złączu Scart - ustaw RGB (tak jak napisał @sosarek).
  Opisz rezultaty.
 • Poziom 43  
  Niektóre telewizory właśnie na RGB źle, nienaturalnie działają. Sprawdzić , zmienić to ustawienie.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Poziom 10  
  Co do samego kabla, to jest to najprawdopodobniej egzemplarz, który był w zestawie z dekoderem, więc mam prawo przypuszczać, że jest ok, choć oczywiście 100% pewności mieć nie można tym bardziej, że na chwilę obecną nie bardzo mam możliwość podłączenia innego urządzenia. Kontrolnie przepiąłem kabel do drugiego złącza EURO w telewizorze - problem pozostaje.

  Odnośnie wyboru trybu wyświetlania, postąpiłem zgodnie z instrukcją, czyli wciskałem przycisk RES na przednim panelu dekodera, celem wybrania najlepszej opcji. I tu rzecz dziwna. Wg instrukcji, powinienem mieć możliwość wyboru z dwóch grup:

  - HDMI/YPbPr (576i, 576p, 720p, 1080i)
  - SCART (SD3 – RGB, SD2 – CVBS, SD1 – SVIDEO)

  Okazuje się, że w moim przypadku opcji dla SCART w ogóle niema, wyświetlane są tylko opcje dla HDMI, czyli dokładnie na odwrót, niż to powinno mieć miejsce: w momencie wykrycia połączenia przez SCART, opcje dla HDMI powinny być niewidoczne i na odwrót, tak przynajmniej zrozumiałem z instrukcji i co zdaje się być logiczne. Niezależnie od wybranej opcji, problem pozostaje bez zmian.

  Co do samego RGB gdzieś czytałem, że sam kabel EURO może 'nie mieć' RGB - czy to prawda i być może to jest źródłem problemu?

 • Poziom 43  
  Więc zaopatrz się w pełny kabel SCART i sprawdź na nim.
 • Poziom 43  
  sosarek napisał:
  Więc zaopatrz się w pełny kabel SCART i sprawdź na nim.

  Po co? Zmienia i nie ma i wiadomo, że niepełny kabel. Takich już pewno nie ma.
 • Poziom 10  
  Pełny, czyli 20 pin, jak na schemacie poniżej?

  Link

 • Poziom 43  
  Pełny, czyli w którym jest połączenie między wszystkimi wtykami, możesz otworzyć wtyk i sprawdzić.

  Link
 • Poziom 10  
  Link powyżej przekierowuje do całej masy fotek. Nie mam pojęcia, jaki kabel będzie odpowiedni, ponieważ pierwszy raz spotykam się z tym problemem, ale zakładam, że konieczne będzie zakup nowego kabla.

  Pytanie: skąd mam wiedzieć, czy zakupiony kabel będzie pełny? Poleganie na wiedzy handlowca w elektromarkecie może być niewystarczające szczególnie, że rodzaj połączenia EURO/SCART, to przecież już dzisiaj anachronizm na rzecz HDMI.

  Czy np. taki kabelek da radę? >>

  Link

  Jeżeli nie: na co mam zwracać uwagę przy zakupie: jaka marka, jaki model, cena?

 • Poziom 43  
  Napisałem Ci już wcześniej byś otwarł wtyk który posiadasz i sprawdził czy wszystkie piny są obsadzone.
 • Poziom 10  
  Spox, jutro postaram się rozkręcić kabel i sprawdzić. Proszę mnie poprawić, jeżeli się mylę: to, że wtyki (złącza) posiadają wszystkie piny nie jest równoznaczne z pełnością kabla?

 • Poziom 43  
  Zgadza się, każdy wtyk ma pełną obsadę - pytanie tylko czy wewnątrz wszystkie są połączone kablami.
 • Poziom 10  
  Wszystkie, czyli... wszystkie ze wszystkimi? Prosiłbym o jakiś schemat, albo fotkę, co by wiedzieć jak to dokładnie ma wyglądać wzorcowo, wszak durny jestem w tym temacie niestety... :(
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Internet i Google działają prawidłowo, tyle że po wpisaniu frazy: 'pełny kabel euro', lub 'kabel euro RGB' w grafice mam do wyboru 150 różnych schematów i zdjęć, mniej lub bardziej powiązanych z tematem. Zwyczajnie NIE WIEM jak mają wyglądać prawidłowe połączenia pinów w pełnym kablu EURO/SCART, więc tak długo, jak nie będę widział wzorca, automatycznie nie wiem, jak ocenić rozkręcony kabel u siebie, dla tego też liczę na pomoc specjalistów (vide: to forum), a nie na losowe fotki z Google.

 • Poziom 43  
  Pełny jest wtedy gdy wszystkie piny w obu wtykach są zajęte - tak ciężko to pojąć?
 • Poziom 10  
  Teraz jasne. Rozkręcimy, zobaczymy. Wrócę po akcji.
 • Poziom 24  
  Pamiętaj, że dekoder wykrywa aktywne połączenie cyfrowe poprzez złącze HDMI. Objawia się to tym, że w przypadku wpiętego przewodu HDMI to na nim wyświetlane są informacje (Menu i cała reszta "ekranowa" dekodera) - Na złączu Scart obraz będzie, ale bez widocznego Menu i paska informacyjnego.
  Menu dekodera na złączu Scart pokaże się dopiero po odłączeniu przewodu HDMI - tak jest w większości dekoderów (N-box, UPC, Vectra) ale nie twierdzę, że w każdym modelu.
  Dopiero wtedy sprawdź funkcje przycisku RES.
 • Poziom 10  
  Kabel HDMI nigdy nie był podłączany do dekodera, ponieważ od początku pracował z ww. starym TV. Jest za to połączony kablem antenowym, zakładam, że część programów pozostaje w analogu?
 • Poziom 32  
  A co się pojawia przy kolejnych naciśnięciach przycisku res?
  Ogólnie powinny być 3 tryby.
  Włączasz najpierw TV potem dekoder i na wyświetlaczu dekodera powinno się pojawić w jakim trybie pracuje. Co się pojawia?
  Masz 2 gniazda scart w TV? Niekoniecznie musi być dostępny RGB w gnieździe scart. Zazwyczaj jak jest to w tym oznaczonym AV1.
  Napisz czy jest różnica przy przełączaniu trybów.
  Masz dostęp do menu ekranowego dekodera?
  Jeżeli tak to podaj ustawienia obrazu.
 • Poziom 10  
  Przy kolejnych naciśnięciach przycisku RES pojawiają się po kolei tryby: 576i, 576p, 720p, 1080i, czyli te charakterystyczne dla HDMI. Brak jest trybów dla SCARTA (SD3 – RGB, SD2 – CVBS, SD1 – SVIDEO) pomimo, że właśnie przez SCART dekoder jest podłączony do TV. Przy przełączaniu trybów nie ma żadnej różnicy, obraz jest równie rozmyty i nieczytelny (szczególnie w rogach ekranu) w każdym trybie tak samo.

  Telewizor wybudzany ze stanu czuwania jest przyciskiem power na pilocie dekodera, nie włączam więc najpierw TV, a potem dekodera, chyba, że ma to znaczenie dla danej sprawy - wówczas sprawdzę.

  TV posiada dwa gniazda SCART, sprawdzałem oba, nie ma różnicy, problem pozostaje.

  Dostęp do menu ekranowego dekodera mam, chociaż z uwagi na stopień rozmycia obrazu jest ono praktycznie nieczytelne - trzeba wręcz domyślać się, co jest napisane. Ponieważ sprzęt nie jest mój, mam do niego ograniczony dostęp. Dziś wieczorem postaram się sprawdzić ww. ustawienia menu ekranowego oraz rozkręcić kabel. Dam znać co do wyniku.
 • Poziom 32  
  Rzeczywiści dziwne jest zachowanie dekodera w tym podłączeniu.
  Najlepiej chyba zresetować dekoder i ustawić od nowa.
  Kolejność zgodnie z instrukcją przynajmniej na etapie ustawień może mieć znaczenie.
  Także wykonaj na początek zgodnie z instrukcją a jak nie zadziała to reset.
 • Poziom 10  
  Wracam od sprzętu. Oto, co udało mi się ustalić:

  Obudowa wtyczki kabla jest sklejona/zgrzana, próby jej otwarcia groziły zniszczeniem kabla, więc dałem sobie spokój szczególnie, że jak już wspominałem: sprzęt nie jest mój, to raz, kabel póki co jest jeden, to dwa.

  W menu ekranowym sprawdziłem ustawienia rozdzielczości, oraz tryby wideo. W trybach jest HDMI, S-Video i RGB, w rozdzielczościach do wyboru są 576, 720 i 1080 odpowiednio z przedrostkiem DVI i HDMI (bodajże, jak wspominałem, w menu praktycznie niczego nie da się odczytać). Niezależnie od wyboru trybu i rozdzielczości problem pozostaje, jedyne różnice to takie, że po wyborze rozdz. 576 widoczne jest menu ekranowe, w innych nie. Dodatkowo, po wybraniu trybu RGB telewizor zaczyna buczeć w tle (z głośników), przy S-Video obraz robi się czarno biały.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 24  
  Stawiam na przewód. Jeśli "brumi" z głośników telewizora szczególnie na jasnych (czy wręcz białych) obrazach - przewód marnej jakości (bez ekranowania). Jeśli po wymianie przewodu na lepszy będzie ta sama sytuacja, winą może być sam sprzęt i brak jego kompatybilności.
  Ratuje Ciebie przewód lub przejściówka Scart na S-Video + Audio Stereo, gdzie Scart podłączasz do dekodera Vectra a wtyk S-Video + Audio Stereo do odbiornika TV.
  W dekoderze ustawiasz wyjście S-Video, a w TV odpowiednie źródło wejściowe.

  -Czy sprawdzałeś telewizor na innym urządzeniu (DVD, magnetowid - cokolwiek innego niż dekoder Vectra)?
  Może sam TV ma uszkodzoną synchronizację sygnału ze złączy wejściowych - jak piszesz tuner odbiornika odbiera i wyświetla właściwie.

  P. S.
  W złączu Scart przewodu "pełno-pinowego" piny 8 i 16 mają wpływ na zachowanie się odbiornika TV na drugim końcu tego przewodu.
  Jeden pin (16) ma za zadanie wymuszać przełączanie odbiornika na źródło wejściowe złącza Scart, drugi pin (8) ustala format wyświetlanego obrazu (4:3 lub 16:9).
  Miałem już przypadki, że niektóre odbiorniki TV nie radziły sobie z "pełno-pinowymi" przewodami Scart - o czym wspomniał @mihal2002.
 • Poziom 10  
  Tez mi się wydaje, że to kwestia kabla, chociaż co do tego, jaki on ma być (pełny, czy niepełny) jak widzę zdania są podzielone. Wychodzi na to, że trzeba będzie kupić oba i przetestować.

  Telewizor faktycznie jest dość stary, kupiony w 1999 r. jako nowy.

  Co ciekawe, dekoder został zainstalowany przez technika Vectry, dziwne jest to, że zostawił całość w takim stanie i chociażby fakt niemożności normalnego korzystania z menu ekranowego nie wzbudziła jego podejrzeń.
 • Poziom 24  
  raveaddict napisał:
  Co ciekawe, dekoder został zainstalowany przez technika Vectry, dziwne jest to, że zostawił całość w takim stanie i chociażby fakt niemożności normalnego korzystania z menu ekranowego nie wzbudziła jego podejrzeń.


  Technik "odbębnił" swoje - zainstalował sprzęt; dokumenty podpisane (więc klient przyjął). Reszta to nie jego problem. Gdyby klient nie podpisał przyjęcia instalacji i sprzętu, nie miał byś teraz dylematu jaki przewód kupić...

  Podłącz do tego Thomsona inne urządzenie ze złączem Scart i sprawdź sam TV nawet na tym oryginalnym przewodzie "Scartowym".
 • Specjalista Sieci, Internet
  marcin.waski napisał:
  Technik "odbębnił" swoje - zainstalował sprzęt; dokumenty podpisane (więc klient przyjął). Reszta to nie jego problem. Gdyby klient nie podpisał przyjęcia instalacji i sprzętu, nie miał byś teraz dylematu jaki przewód kupić...

  raveaddict napisał:
  Telewizor faktycznie jest dość stary, kupiony w 1999 r.

  I co ma niby z takim fantem technik zrobić.
  Tv jest klienta i to z nim jest problem, a za to technik nie odpowiada.
 • Poziom 10  
  Przypomniałem sobie jedną rzecz. Do tego samego TV przed rzeczonym dekoderem HD działał dekoder SD, też od Vectry (jakiś TechniSat, modelu nie pamiętam). Pamiętam natomiast, że jakość obrazu była równie zryta. Podejrzewam, że technik z Vectry instalując nowy dekoder mógł użyć tego samego kabla (w końcu był już podłączony do TV, więc po co go odpinać), względnie zamontował nowy, który jest równie badziewny. Inna możliwość, jaką tu widzę: coś jest nie halo z samymi wejściami SCART w TV i/lub dalszą drogą transmisji z tychże.

  Reasumując, biorąc pod uwagę powyższe zdarzenie oraz dość rozbieżne opinie co do ew. doboru nowego kabla (8 pin vs. pełny): najrozsądniej będzie kupić przejściówkę SCART > S-Video + chinch video + chinch LR audio, tym bardziej, że pod chinch był podłączany sygnał z laptopa drogą: S-Video out w laptopie > przejściówka S do chinch > kabel chinch - chinch video > gniazdo chinch video na przednim panelu TV i obraz był, jak na 14 letni odbiornik CRT, świetny.

  Pytanie: na co zwracać kupując owy adapter? Marka, cena, jakieś konkretne parametry, czy nie ma to znaczenia, bo każdy i tak spełnia swoją rolę i nie ma sensu przepłacać za markę i marketingowe chwyty?