Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Kupię] Potencjometr Volume do Creative GigaWorks T20 (B50K)

KaziuWichura 29 Cze 2014 21:46 3906 4
    KaziuWichura
    Poziom 24  
    Poszukuję potencjometru do głośników Creative GigaWorks T20 - napis na starym B50K. Zepsuł mi się włącznik i głośniki "charczą". Wylutowałem stary i poszukuję nowego. Zdjęcia w załączniku.

Ma 8 nóżek. Rozumiem, że dwie ostatnie to włącznik.
    Kontaktuj się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
  • PCBway
    gradek83
    Poziom 38  
    O ile się nie mylę jest to potencjometr logarytmiczny ( B ) 50K Ohm Trudno dostępny ogólnie możesz kupić zwykły potencjometr logarytmiczny i wymienić wkładki lecz najlepiej zabrać potencjometr do sklepu i porównać czy będą pasować.
    Między innymi producentem takich potencjometrów jest firma DELTA z chyba Chin. Dostępny na Ebay
  • PCBway
    KaziuWichura
    Poziom 24  
    W związku z tym, że głośniki stare i nie warto szukać gdzieś za granicą, a u nas nie znalazłem odpowiedniego to zamówiłem:
    http://sklep.avt.pl/potencjometr-50kom-liniowy-dwusekcyjny-z-wylacznikiem.html

Strasznie "namordowałem" się z zamocowaniem. Sam potencjometr przylutowałem za pomocą kabli do płytki, uciąłem ośkę wewnętrzną i zlutowałem dwie ośki (zewnętrzną i wewnętrzną) ze sobą, podpiłowałem pokrętło volume. Na koniec luz między potencjometrem a płytką wypełniłem klejem na gorąco dla większej stabilności.

O dziwo ruszyło, gra i działa wyłącznik. Mam wrażenie że lewa gra lekko ciszej, ale możliwe, że to tylko wrażenie. Tak już musi zostać.
    gradek83
    Poziom 38  
    To wina potencjometru który nie nadaje się do twoich głośników.

Jest to potencjometr w którym są dwa pokrętła jedno masz od włączania i regulacji poziomu głośności a drugi jest od balansu lewy prawy kanał. NIe wspominając o rozstawie pinów który jest zdecydowanie za mały.

Ten potencjometr co kupiłeś nadaje się do pilota od zestawy głośników creative DTT2200

[Kupię] Potencjometr Volume do Creative GigaWorks T20 (B50K) [Kupię] Potencjometr Volume do Creative GigaWorks T20 (B50K)
    barakuda5
    Poziom 2  
    Mój patent na rozwiązanie problemu wymiany potencjometru z wyłącznikiem jest taki: Kupujemy nowy potencjometr stereo 50k w wersji A lub B, z osią długości 25mm, ale ważne aby w części tylnej był otwór sześciokątny (6Kąt 4mm). Rozstaw nóżek dopasowujemy wyginając je do rozstawu oryginału. Rozbieramy oryginalny potencjometr zostawiając wyłącznik (Zielona część z czarnym plastikiem). Po przyłożeniu wyłącznika do nowego potka podcinamy zieloną obudowę w miejscach blaszek zaciśniętych na laminacie tak aby równo przylegała. Aby połączyć osie potencjometru z osią wyłącznika potrzebny będzie łącznik- kawałek pręta 6-kątnego 4mm najlepiej z aluminium. Ja nie miałem wypiłowałem z osi starego potencjometru. Wysokość części sześciokątnej ~4mm, oraz wystająca część (płaskownik) ~ 2x2mm tak aby wchodziła do czarnego elementu wyłącznika widoczne na fotkach. Uwaga ten wystający płaskownik w ustawieniu minimum potencjometru musi być w takie samej pozycji jak rozcięcie w osi potka. (przynajmniej u mnie tak było). Teraz składamy elementy, ośka do potencjometru, na nią czarny plastik (wszystko w odpowiedniej pozycji) i dokładamy zieloną obudowę by sprawdzić czy wyłącznik działa. Jeśli jest ok trzeba to wszystko połączyć na stałe. Wyginamy z drutu miedzianego opaskę jak na zdjęciach, zaciskając ją mocno w części przedniej tak aby drut można było przylutować do obudowy. Potem te zagięcia można odciąć jak będą przeszkadzały przy składaniu głośnika. Dolna część wyłącznika dociskana będzie po wlutowaniu do druku.
    U mnie ten patent działa jak oryginał. Oczywiście potencjometr można kupić na ,,Alie…”pod Symbolem R123G.