Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Kupię] Potencjometr Volume do Creative GigaWorks T20 (B50K)

KaziuWichura 29 Cze 2014 21:46 3906 4
 • #1
  KaziuWichura
  Poziom 24  
  Poszukuję potencjometru do głośników Creative GigaWorks T20 - napis na starym B50K. Zepsuł mi się włącznik i głośniki "charczą". Wylutowałem stary i poszukuję nowego. Zdjęcia w załączniku.

  Ma 8 nóżek. Rozumiem, że dwie ostatnie to włącznik.
  Kontaktuj się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
 • PCBway
 • #2
  gradek83
  Poziom 38  
  O ile się nie mylę jest to potencjometr logarytmiczny ( B ) 50K Ohm Trudno dostępny ogólnie możesz kupić zwykły potencjometr logarytmiczny i wymienić wkładki lecz najlepiej zabrać potencjometr do sklepu i porównać czy będą pasować.
  Między innymi producentem takich potencjometrów jest firma DELTA z chyba Chin. Dostępny na Ebay
 • PCBway
 • #3
  KaziuWichura
  Poziom 24  
  W związku z tym, że głośniki stare i nie warto szukać gdzieś za granicą, a u nas nie znalazłem odpowiedniego to zamówiłem:
  http://sklep.avt.pl/potencjometr-50kom-liniowy-dwusekcyjny-z-wylacznikiem.html

  Strasznie "namordowałem" się z zamocowaniem. Sam potencjometr przylutowałem za pomocą kabli do płytki, uciąłem ośkę wewnętrzną i zlutowałem dwie ośki (zewnętrzną i wewnętrzną) ze sobą, podpiłowałem pokrętło volume. Na koniec luz między potencjometrem a płytką wypełniłem klejem na gorąco dla większej stabilności.

  O dziwo ruszyło, gra i działa wyłącznik. Mam wrażenie że lewa gra lekko ciszej, ale możliwe, że to tylko wrażenie. Tak już musi zostać.
 • #4
  gradek83
  Poziom 38  
  To wina potencjometru który nie nadaje się do twoich głośników.

  Jest to potencjometr w którym są dwa pokrętła jedno masz od włączania i regulacji poziomu głośności a drugi jest od balansu lewy prawy kanał. NIe wspominając o rozstawie pinów który jest zdecydowanie za mały.

  Ten potencjometr co kupiłeś nadaje się do pilota od zestawy głośników creative DTT2200

  [Kupię] Potencjometr Volume do Creative GigaWorks T20 (B50K) [Kupię] Potencjometr Volume do Creative GigaWorks T20 (B50K)
 • #5
  barakuda5
  Poziom 2  
  Mój patent na rozwiązanie problemu wymiany potencjometru z wyłącznikiem jest taki: Kupujemy nowy potencjometr stereo 50k w wersji A lub B, z osią długości 25mm, ale ważne aby w części tylnej był otwór sześciokątny (6Kąt 4mm). Rozstaw nóżek dopasowujemy wyginając je do rozstawu oryginału. Rozbieramy oryginalny potencjometr zostawiając wyłącznik (Zielona część z czarnym plastikiem). Po przyłożeniu wyłącznika do nowego potka podcinamy zieloną obudowę w miejscach blaszek zaciśniętych na laminacie tak aby równo przylegała. Aby połączyć osie potencjometru z osią wyłącznika potrzebny będzie łącznik- kawałek pręta 6-kątnego 4mm najlepiej z aluminium. Ja nie miałem wypiłowałem z osi starego potencjometru. Wysokość części sześciokątnej ~4mm, oraz wystająca część (płaskownik) ~ 2x2mm tak aby wchodziła do czarnego elementu wyłącznika widoczne na fotkach. Uwaga ten wystający płaskownik w ustawieniu minimum potencjometru musi być w takie samej pozycji jak rozcięcie w osi potka. (przynajmniej u mnie tak było). Teraz składamy elementy, ośka do potencjometru, na nią czarny plastik (wszystko w odpowiedniej pozycji) i dokładamy zieloną obudowę by sprawdzić czy wyłącznik działa. Jeśli jest ok trzeba to wszystko połączyć na stałe. Wyginamy z drutu miedzianego opaskę jak na zdjęciach, zaciskając ją mocno w części przedniej tak aby drut można było przylutować do obudowy. Potem te zagięcia można odciąć jak będą przeszkadzały przy składaniu głośnika. Dolna część wyłącznika dociskana będzie po wlutowaniu do druku.
  U mnie ten patent działa jak oryginał. Oczywiście potencjometr można kupić na ,,Alie…”pod Symbolem R123G.