Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant ECO TEC plus - Nietypowa lokalizacja pieca Vaillant

29 Cze 2014 22:31 1962 5
  • Poziom 18  
    Witam!

    Mam pytanie, planuję przerobić ogrzewanie elektryczne na gazowe i podstawowy problem jaki się pojawił to ten, że nie wiem gdzie zaplanować położenie pieca. Nigdzie mi nie pasuje. I wymyśliłem. Jest wnęka przy kominie przy którym idzie pion gazowy i zainstalowany jest licznik gazu. Blisko do gazu, blisko do komina, blisko do kuchni i łazienki. Czego chcieć więcej. Będzie to najprawdopodobniej dwufunkcyjny Vaillant eco TEC plus. I tu pytanie:

    Czy piec Vaillant eco TEC plus może być zamontowany pod licznikiem gazu (załóżmy 100cm) tuż obok pionu gazowego? Czy to komuś przeszkadza? Co mówią na ten temat przepisy? Czy piec może być zamontowany około 70 - 80 cm nad podłogą? Czy ktoś z Państwa może mi pomóc w projektowaniu położenia pieca? Rozumiem że trzeba wykonać projekt, zapłacić itd. Chodzi mi tylko o to co mam przekazać osobie kompetentnej i gdyby się sprzeciwiała to jak ją do tego przekonać.

    Z góry dziękuję za odpowiedzi. Nagradzam punktami ;)

    W razie konieczności dołączę zdjęcia miejsca.

    Pozdrowienia
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Nargo napisał:
    Tu masz ładnie opisane z rysunkami
    http://www.instsani.webd.pl/montgaga.htm


    Dobre opracowanie.

    Czyli najważniejsze wiadomość dla pytającego:

    1. Odległość kotła od gazomierza co najmniej 1m w lini prostej (w rzucie z góry) oraz jednocześnie długość przewodu (króciec kocioł - gaz) minimalnie L= 3 m.

    2. Minimalna odległość kotła od posadzki umożliwiająca obsługę h= 0,4 m.

    Instrukcja montażu kotła:
    http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s...=17cbZssRRWl0Cze8hFYJ1g&bvm=bv.69837884,d.ZWU
  • Poziom 18  
    Dziękuję za odpowiedzi.

    Rozumiem że przepis 1 metra odległości w poziomie dotyczy też pieca CO z zamkniętą komorą spalania (nie tylko kuchenki, która daje otwarty ogień)?

    A co jakby piec był oddzielony ścianką (np. konstrukcja stalowa + gips) od licznika? Można ten metr naruszyć? W załączonym opracowaniu tej informacji nie znalazłem.

    Nie jest też w instrukcji Vaillanta napisane czy piec może być zamontowany pod samym sufitem albo przy samej podłodze (ja tego nie znalazłem w dołączonej dokumentacji).
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    § 167. Gazomierzy nie można instalować:
    3) w odległości mniejszej w rzucie poziomym niż 1 m od palnika gazowego lub innego paleniska,

    jak chcesz zgodnie z prawem to spełnij ten warunek. Jeżeli nie ma takiego zapisu to unikałbym nadinterpretacji Warunków Technicznych na swoją korzyść.

    Swoją drogą poproś swojego instalatora o protokół wykonania instalacji w zgodzie z WT i przeprowadzenia próby szczelności.


    Faktycznie daję link do innej instrukcji:

    http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s...=lLvehwfwHSo6SW9FySoe-g&bvm=bv.69837884,d.ZWU
  • Poziom 18  
    Temat zamykamy, lokalizacja pieca została ustalona w bezpiecznej odległości od pionu gazowego.