Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Linux, Ubuntu 12.04 LTS - Zamiana wyjścia audio na wyjście liniowe (głośniki)

29 Jun 2014 23:07 4668 10
  • Level 17  
    Dzień dobry
    Zainstalowałem linuxa obok XPka, na razie pokonuje różne bariery, lecz natrafiłem na jedną której pokonać nie mogę. Mianowicie parę lat temu w mój dom/blok uderzył piorun, jako, że nie mamy piorunochronów to popaliło sąsiadom parę rzeczy, a u mnie stało się coś z wyjściami audio z płyty głównej PC. W każdym razie na win XP żeby mieć głos muszę podpinać głośniki do różowego wyjścia z tyłu PCta (prawdopodobnie wejście słuchawkowe przerobione przez "serwis" na wyjście AUDIO), głośniki grają tylko na jednym kanale (lewym, prawy ledwo co charczy jak się podgłosi na maxa więc bilans jest ustawiony na maxa na jeden kanał/głośnik). Żeby powyższa konfiguracja działała muszę w menedżerze Realtek HD Audio ustawić pod ikoną kolumny podłączone urządzenie jako wyjście liniowe:

Natomiast linux jak wiadomo nie obsługuje sterownika, który pokazałem na powyższym zrzucie ekranu. Ściągnąłem sterownik pod linuxa z tego miejsca:
    Link

Z tego co wyczytałem nawet po zainstalowaniu (./configure potem make potem make install - to raczej się zainstalowało bo trochę czekałem aż się wszystko w terminalu przewinie, nie zauważyłem błędów) dźwięk konfiguruje się poprzez AlsaMixer. Niestety GUI (jeżeli można tak powiedzieć) tego programu nie posiada możliwości wybrania wyjścia głośnikowego.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 1  
  • Level 17  

Oto konfiguracja jaką ustawiłem, wydaje mi się, że o to chodziło. Dałem Apply Now, nie podziałało, więc dałem Install boot override oraz zresetowałem system, niestety także brak rezultatów.
  • Level 1  
  • Level 17  

Niestety dalej nic
  • Level 1  
  • Level 17  
    Właśnie żadnych błędów nie ma, po prostu nie działa
    edit
    prosiłbym jeszcze o podpowiedź skąd wziąć te logi
  • Level 1  
  • Level 17  
    Nie widzę logów z programu hda czy alsy, co do odpalania przez terminal zawsze tak robie
  • Helpful post
    Level 1  
  • Level 17  
    Dobra dzięki, jakoś sobie poradzę dalej

edit
    otworzyłem i miałem już pisać o dalszą pomoc ale hda-jack-retask zadziałał ! (możliwe, że kiedyś robiłem coś źle, no cóż, nareszcie mogę zacząć oglądać tutoriale odnośnie linucha =)