Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Be Quiet model: BQT P9-850W Dark Power PRO - watość termistora NTC2

Kontraktor73 30 Cze 2014 11:11 2472 4
  • #1 30 Cze 2014 11:11
    Kontraktor73
    Poziom 7  

Witam. Jestem posiadaczem zasilacza komputerowego Be Quiet Model BQT P9-850W DARK POWER PRO.
    Niestety zasilacz odmówił współpracy, trzy dni temu nie włączył się. Po odłączeniu i wymontowaniu zasilacza, przy próbie uruchomienia przez zwarcie przewodu zielonego z czarnym brak reakcji.
    Gdy rozkręceniem zasilacza i dokonałem oględzin, zauważyłem małe nadpalenie pod termistorem NTC2 na którym dodatkowo założona była izolacja termokurczliwa.
    Po zmierzeniu i wlutowaniu termistora, stwierdziłem uszkodzenie.
    Jaki to termistor? Zdołałem odczytać SCK i cyfra 6 pod literą K, rozmiar Φ15mm.
    Tyle co znalazłem w internecie to może to być SCK 056. Czy moje rozumowanie jest prawidłowe? Może ktoś ma schemat lub podobny zasilacz na warsztacie i jest w stanie podać dokładny parametr termistora.
    Na zdjęciu zaznaczyłem miejsce zamontowania termistora.
    Czy uszkodzenie NTC2, mogły spowodować uszkodzone elementy przetwornicy po stronie pierwotnej jak i wtórnej?
    Gdzie mam szukać ewentualnych niesprawnych elementów zasilacza.
    Pozdrawiam.

• #2 30 Cze 2014 18:11
    TONI_2003
    Moderator

Kontraktor73 napisał:
    Jaki to termistor? Zdołałem odczytać SCK i cyfra 6 pod literą K, rozmiar Φ15mm.

Przede wszystkim poszukaj czy jest NTC1 skoro masz uszkodzony NTC2, a skoro go znajdziesz jedna niewiadoma będzie mniej (ten zasilacz bodaj jeszcze nie był w dziale naprawiany)...

• #3 01 Lip 2014 08:12
    darpajdp
    Poziom 22  

Kontraktor73 napisał:
    Czy uszkodzenie NTC2, mogły spowodować uszkodzone elementy przetwornicy po stronie pierwotnej jak i wtórnej?
    Gdzie mam szukać ewentualnych niesprawnych elementów zasilacza.
    Nie wiadomo czy uszkodzenie tego termistora było przyczyną czy skutkiem uszkodzenia tego zasilacza. Ja dla sprawdzenia pozostałych elementów na próbę założył bym mostek z drutu zamiast termistora i podłączył zasilanie przez wpiętą szeregowo z zasilaczem żarówkę 150W/230V. Jeśli żarówka nie zgaśnie to masz uszkodzony jakiś element po stronie pierwotnej zasilacza.
    Według mnie przy tej mocy zasilacza termistor nie ma więcej niż 2,5 Ω.

• #4 07 Lip 2014 12:52
    Kontraktor73
    Poziom 7  

Witam.
    Znalazłem trochę czasu i przejrzałem zasilacz w poszukiwaniu sugerowanego drugiego NTC1, niestety nie znalazłem. Jedynie znalazłem to warystor (żółty element).
    Przejrzałem zdjęcia zasilaczy o podobnej mocy, nie zauważyłem zastosowania drugiego termistora przez producentów. Niestety brak jakikolwiek schematów do tych zasilaczy, nie upewnia mnie w moich zamysłach.

Może ktoś miał do czynienia z zasilaczami o mniejszej mocy i pamięta jaki był zastosowany NTC. Co do sugestii wartości NTC2 2,5Ω, to zgodnie z katalogiem producenta SKC to wartość to 5,6Ω przy temperaturze 25°C. Dodaje zdjęcia, może ktoś nakieruje mnie co do moich poszukiwań.
    Be Quiet model: BQT P9-850W Dark Power PRO - watość termistora NTC2 Be Quiet model: BQT P9-850W Dark Power PRO - watość termistora NTC2

• #5 20 Sie 2014 13:48
    Kontraktor73
    Poziom 7  

Witam po dłuższej nieobecności, spowodowanym wyjazdem do pracy za granice.
    Po długich poszukiwaniach, zakupiłem termistor NTC MF72 5D-15 5Ω /6A.
    Więcej danych na http://www.cyfronika.com.pl/dok/ntc-ctr.pdf..
    Po wlutowaniu i włączeniu zasilacza do sieci z szeregowo podłączoną żarówką 150W/230V (za radą darpajdp), zasilacz pracuje normalnie.
    Zasilacz został skręcony i po uprzedniej próbie obciążeniowej, zamontowany w komputerze, gdzie około tygodnia pracuje normalnie. Na szczęście w zasilaczu uszkodzony został tylko termistor NTC.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Temat do zamknięcia.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME